گزارش بازاری

دستفروشان كمك بلاعوض دولت را دریافت كردند؟

دستفروشان كمك بلاعوض دولت را دریافت كردند؟

بازاری: دولت وعده داده به سه میلیون نفر اقشار به شدت لطمه پذیر كه فاقد درآمد ثابت، بیمه، منزل شخصی و... هستندبخاطر شیوع ویروس كرونا كمك بلاعوض پرداخت كند اما گویا برخی، از دریافت این كمك جامانده اند.اگرچه دولت وعده پرداخت وام یك تا دو میلیونی بدون ضامن به ۴ میلیون نفر قشر لطمه دیده از شیوع ویروس كرونا را داده بود، اما هنوز خبری از واریز این پول نشده است.
به گزارش بازاری به نقل از مهر، بعد از شیوع ویروس كرونا در ایران كه به تدریج سبب كاهش تقاضا و تعطیلی بازارها وبخش های مختلف و به تبع آن از بین رفتن منبع درآمد اقشار مختلف شد، دولت وعده داد كه بعلاوه بر حمایت های مالی مختلف از ۱۰ رسته شغلی كه بیشترین لطمه را از شیوع ویروس كرونا دیده اند، به یك گروه از مردم كمك بلاعوض و به گروهی نیز وام قرض الحسنه كم بهره پرداخت كند.
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه مدتی پیش در یك برنامه تلویزیونی اظهار داشت كه طبق تصمیم دولت به ۳ میلیون نفر از دهك های پایین درآمدی كه سرپرستان آنها فاقد شغل و درآمدثابت، بیمه و پس انداز بانكی هستند، طی چهار ماه (اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد) ماهانه مبلغی به عنوان كمك بلاعوض (مازاد بر یارانه نقدی و كمك معیشتی كه در حال پرداخت است) پرداخت می شود. بگفته نوبخت، برای این خانوارها، به تناسب تعداد افراد خانوار طی چهار ماه مذكور، هر ماه از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حساب سرپرستان واریز خواهد شد.(جزئیات بیشتر)
گروه دوم از مردم كه قرار بود با پرداخت وام قرض الحسنه كم بهره مورد حمایت قرار بگیرند، عمدتاً كارگران بیكار شده همان ۱۰ رسته شغلی بودند كه بگفته نوبخت، برای این افراد از یك میلیون تا دو میلیون تومان وام قرض الحسنه در كارت بانكی شأن شارژ خواهد شد؛ این وام، قرض الحسنه با سود ۴ درصد خواهد بود و ۸ درصد سود را دولت به بانك ها پرداخت خواهدنمود چونكه سود این وام در واقع ۱۲ درصد است.
نوبخت گفته بود كه حائزین شرایط دریافت این وام شناسایی شده اند و در وبسایتی كه معرفی خواهد شد، می توانند ثبت نام كنند. اقساط این كمك قرض الحسنه بعداً از رقم كمك معیشتی این افراد كسر خواهد شد و نیازی به معرفی ضامن و… نخواهد بود.
۷میلیون نفر مشمول كمك بلاعوض و وام قرض الحسنه هستند
در همین ارتباط، یك مقام باخبر كه خواست نامش در گزارش ذكر نشود، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مجموع افرادی كه مقرر شده كمك بلاعوض و وام قرض الحسنه دریافت نمایند، حدود ۷ میلیون نفر است كه سه میلیون نفر كمك بلاعوض دریافت خواهند كرد و برآورد می شود ۴ میلیون نفر مشمول دریافت وام قرض الحسنه یك تا دو میلیون تومانی باشند كه البته هنوز قطعی نشده است.
چه كسانی كمك بلاعوض گرفتند؟ / ‏‬تكلیف كارگران فصلی و دستفروشان چه شد؟
پیگیری های خبرنگار مهر از سازمان برنامه و بودجه كشور حكایت از آن دارد كه بسته ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر فاقد بیمه، مستمری، منزل و … اواخر اسفند ماه واریز شده و در سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه نیز واریز خواهد شد. اما كسانی كه بیمه خویش فرما بوده، یا جزو مستمری بگیران سازمان بهزیستی و كمیته امداد باشند، مشمول دریافت این بسته نشده اند.
پیگیری خبرنگار مهر از سازمان برنامه درباره اینكه دریافت كنندگان كمك بلاعوض حائز چه شرایطی بوده اند، به نتیجه نرسید اما همان مقام باخبر كه خواست نامش در گزارش ذكر نشود در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش كه آیا مكانیزمی برای شناسایی دستفروشان و پرداخت كمك بلاعوض به آنها وجود داشته است؟، اظهار داشت: سه میلیون نفر مشمول دریافت كمك بلاعوض، كسانی هستند كه پیش از شیوع ویروس كرونا به عنوان افراد فاقد بیمه، مستمری و منزل شخصی و… شناسایی شده بودند؛ ممكنست بعضی از اینها دستفروش باشند اما اینكه همه دستفروشان الزاماً مشمول شده باشند، مشخص نیست؛ ضمن اینكه كارگران فصلی و ساختمانی كه بدلیل شیوع ویروس كرونا و توقف و ممنوعیت فعالیت روبه رو شده و درآمدشان صفر شده است، مشمول دریافت این بسته بلاعوض نشده اند چونكه از قبل این وضعیت را نداشته اند.
برخلاف وعده نوبخت، مشمولان وام قرض الحسنه هنوز شناسایی نشده اند
پیگیری های خبرنگار مهر از سازمان برنامه و بودجه در مورد زمان واریز وام یك تا دو میلیونی قرض الحسنه حاكیست كه مقرر شده وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی مشمولان دریافت این وام را شناسایی كند و بعد از معرفی این افراد به بانكهای عامل (بانك هایی كه یارانه های نقدی را پرداخت می كنند)، این وام به حساب افراد واریز شود. اما معین نمی باشد چه زمانی این وام به حساب افراد واریز خواهد شد.
این در حالی است كه رئیس سازمان برنامه و بودجه اواخر اسفند ماه در گفتگویی تلویزیونی گفته بود مشمولان دریافت این وام شناسایی شده اند و در وبسایتی كه معرفی خواهد شد، می توانند ثبت نام كنند.
دو میلیون نفر دستفروش فقط در تهران
گزارش میدانی خبرنگار مهر حاكیست برخی دستفروشانی كه گذران زندگی آنها وابسته به بساط كردن مقابل ایستگاههای مترو و مراكز شهرها بوده، طی سه هفته تا یكماه گذشته برای گذران زندگی و تامین هزینه معیشت خانوار خود تحت فشار بوده اند و كمك بلاعوض دولت را نیز دریافت نكرده اند.
در سال ۹۶ فقط در تهران ۵۰ هزار دستفروش مشغول بكار بوده اند كه معین نمی باشد چه تعداد از آنها مشمول دریافت كمك بلاعوض دولت شده اند. البته همه دستفروشان جزو دهك های پایین درآمدی و افراد به شدت لطمه پذیر نیستند و بعضاً شاغلان یا بازنشستگان با حقوق ثابت، سپرده گذاران اندك بانكی، دارای منزل شخصی و… نیز برای گذران وقت یا درآمد جانبی به دستفروشی اشتغال دارند؛ اما برخی، دستفروشی، تنها منبع درآمدشان بوده و مستأجر هم هستند كه این گروه بطور قطع باید مشمول دریافت كمك بلاعوض دولت قرار بگیرند.
در همین ارتباط، اخیراً فیلمی در شبكه های اجتماعی دست به دست شد كه در آن فردی میانسال كه شغل خودرا دستفروشی عنوان می كرد، می گفت سه روز است توان خرید پنیر برای فرزندانش را ندارد چونكه دیگر نمی تواند مانند گذشته در مقابل ایستگاه مترو بساط كرده و دستفروشی كند و درآمدی ندارد.
انتظار می رود وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه هر چه سریع تر برای اقشار به شدت لطمه پذیری كه از شمول دریافت كمك بلاعوض دولت جامانده اند، مكانیزمی طراحی كنند؛ ضمن اینكه باید روند پرداخت وام قرض الحسنه به مشمولان نیز تسریع و اخرین وضعیت آن به مردم اطلاع رسانی شود.


منبع:

1399/01/15
12:50:46
5.0 / 5
3046
تگهای خبر: بازار , بانك , بودجه , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا