از سوی محقق ایرانی مقیم خارج اجرایی شد

تولید نسل جدید پوشش های هوشمند فناناپذیر

تولید نسل جدید پوشش های هوشمند فناناپذیر

به گزارش بازاری محقق ایرانی مقیم خارج بعد از ۲۵ سال تحقیق و توسعه به دانش فنی نسل جدیدی از نانو پوشش های هوشمند و فناناپذیر دست یافته است كه قادر به پیشگیری از خوردگی صنایع در بلندمدت است.


آرزو عصاریان، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، خوردگی سطوح فلزی و محافظت در مقابل خوردگی را یکی از بزرگترین چالش های صنایع در جهان دانست و اظهار داشت: سازه های فلزی، ماشین آلات، خطوط لوله، مخازن و تجهیزات مشابه همه در معرض خطر اثرات خوردگی هستند؛ ازاین رو پوشش های مقاوم در مقابل خوردگی و توسعه آنها به منظور محافظت از سطوح فلزی بسیار مهم می باشد.
وی تصریح کرد: از فلزات و سازه های فلزی با روش های مختلف همچون استفاده از مهارکننده های خوردگی، محافظت کاتدی و پوشش های محافظ می توان در مقابل خوردگی محافظت کرد. اما آنچه حائز اهمیت می باشد، طول عمر مفید این روش ها و به خصوص پوشش های محافظ است.
عصاریان افزود: امروزه پوشش های محافظ موجود در بازار جهانی از یک سیستم اعمال چند لایه پوشش های متفاوت تشکیل شده اند؛ ولی متاسفانه در حین اعمال این پوشش ها همواره مقادیر بسیار زیادی از مواد شیمیایی فرار در محیط پخش می شود و انتشار این مواد به همراه ضایعاتی که از این سیستم ها به جا می ماند، به سادگی محیط زیست و سلامت اکوسیستم طبیعی را تحت تأثیر قرار می دهد.
مجری طرح از تولید نسل جدید پوشش های هوشمند و فناناپذیر با عنوان Eternal اطلاع داد و تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح، نوآوری و ساخت پوشش هایی است که طول عمر طولانی تر نسبت به پوشش های فعلی دارند و یک لایه نازک این پوشش بتواند به صورت مستقیم و بدون اعمال هیچ گونه آستری بر روی سطوح فلزی اعمال شود.
به قول این محقق این در شرایطی است که به صورت مثال در صنایع دریایی تعداد لایه هایی از فیلم پوشش که لازم است تا از یک سطح فلزی در مقابل خوردگی محافظت کافی شود، شامل حداقل سه لایه پوشش متفاوت می باشد.
عصاریان یکی از اشکالات بزرگ در سیستم پوشش های ضدخوردگی فعلی را ضرورت اعمال لایه های مختلف پوشش ها به منظور ارتقای هر چه بیشتر چسبندگی و نهایتا ایجاد مقاومت در مقابل کلیه عوامل خورنده ذکر کرد و خاطرنشان کرد: روش های پوشش دهی فعلی علاوه بر آنکه ماندگاری محدودی بر روی سطح دارند، از معایب دیگری شامل احتیاج به مصرف مواد شیمیایی در مقیاس بالا، اتلاف انرژی و صرف نیروی کاری بیشتر، احتیاج به زمان بیشتر در حین اعمال لایه ها و نهایتا صرف هزینه بسیار بالا برخوردار می باشند.
وی افزود: ولی پوشش Eternal تولید شده نسل جدیدی از پوشش های هوشمند هستند که با تولید این نانو پوشش هوشمند انقلابی در زمینه محافظت از سطوح فلزی بوجود آمده است. هدف اصلی از این نوآوری کاهش میزان مصرف مواد شیمیایی و در عین حال بالا بردن طول عمر ماندگاری این پوشش ها بوده است.
مجری طرح با اشاره به جزئیات پوشش های تولید شده، تصریح کرد: این پوشش خاص از واکنش بین Polyaspartic Ester (پلی آسپارتیک استر) و یک Aliphatic Polyisocyanate (آلیفاتیک پلی ایزوسیانات) بعنوان یک Crosslinker (اتصال دهنده) به وجود می آید.
وی با اشاره به اینکه در این طرح این پوشش با ذرات نانو سیلیسیوم آمین دار (۱۰-۲۰ نانومتری) بهبود داده شد، افزود: این روش باعث شد مقاومت بسیار بالای این پوشش در مقابل نفوذ آب شور و محیط های خورنده در مقایسه با پوشش های فعلی به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر برود؛ به صورتی که می توان از آن بعنوان "نسل جدید پوشش های فنا ناپذیر" نام برد.
عصاریان افزود: نتایج آزمایشگاهی ثابت کرد که مقاومت این پوشش در مقابل نفوذپذیری آب شور ۳.۵ درصد بعد از گذشت ۱۰ هزار و ۷۰۴ ساعت (بیشتر از ۱۰ به توان ۹ اُهم سانتی متر مربع) بالاتر از مقاومت پوشش در هنگام شروع تست است. این نتایج ثابت می کند که این پوشش قابلیت بهبود ساختار خویش را دارد و نرخ Aging کاملا کنترل شده است.
به قول وی، نتایج این طرح در مجله علمی Acta Chimica Slovenica به چاپ رسیده است.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، دکتر آرزو عصاریان مبتکر این پوشش، تحقیقات خویش را در واحد تخصصی و تحقیقاتی Eninco Engineeing B.V. مستقر در کشور هلند به ثمر رسانده است. هدف اصلی وی انتقال فناوری جدید ساخت پوشش های صنعتی، تولید پوشش هایی متفاوت در کیفیت با آنچه در بازار موجود است و ایجاد نسل جدیدی از پوشش ها با عملکرد و کارایی بالا است. وی امیدوار است تا با استفاده از این فناوری جدید میزان قابل توجهی از صدمات وارده به محیط زیست که ناشی از مصرف مواد شیمیایی آلاینده است، کاسته شود.
این نوآوری می تواند در جهت کاهش هزینه های ناشی از خوردگی و افزایش محافظت از سطوح فلزی درصنایع حفاری، کشتی سازی، سکوسازی، نیروگاه ها، پتروشیمی ها، خطوط انتقال لوله و کلیه صنایع سنگین به کار برده شود.
عصاریان هم اکنون صاحب کمپانی Eninco Engineering B.V. است که در سال ۲۰۱۸ با اتکا به بیشتر از ۲۵ سال تجربه علمی و صنعتی کادری متخصص، در کشور هلند تاسیس شده است. فعالیتهای این شرکت در سه بخش "تحقیق و توسعه"، "تولید و نوآوری" و "کنترل و بازرسی کیفیت" است.1399/03/16
12:50:21
5.0 / 5
2532
تگهای خبر: بازار , تخصص , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا