گزارش میدانی از بازار لوازم خانگی نشان می دهد:

از افزایش قیمت های نجومی تا یخچال و فریزر 80 میلیونی!

از افزایش قیمت های نجومی تا یخچال و فریزر 80 میلیونی!

به گزارش بازاری با وجود اینكه هنوز مجوز افزایش قیمت لوازم خانگی از جانب سازمان حمایت صادر نشده، فروشندگان این بخش می گویند كه شركت های تولیدی امسال حداقل سه بار برای مدت چهار تا پنج روز فروش خویش را متوقف كردند و پس از آن هر بار بین ۵ تا ۱۰ درصد قیمت خویش را افزایش دادند، به صورتی كه هم اكنون قیمت كالاهای ایرانی در این بازار ۲۵ تا ۳۰ درصد گران شده است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در ایام اخیر افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و دو روز پیش هم کیوان گردان - مدیرکل لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) - با حضور در برنامه تلویزیونی اعلام نمود که سازمان حمایت در سال 1399 هیچ گونه افزایش قیمتی را مصوب نکرده است؛ ازاین رو افزایش قیمت ها مورد تأیید وزارت صمت هم نیست و فرآیند قیمت گذاری رسمی در ایام آینده تعیین تکلیف خواهد شد.
با این وجود، گزارش میدانی روز گذشته (پنجشنبه) ایسنا از بازار لوازم خانگی نشان داده است کالاهای ایرانی تا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که عموما به صورت قاچاق وارد شدند تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
بیشتر فروشندگان می گویند که شرکت های تولیدی امسال حداقل سه بار برای مدت چهار تا پنج روز فروش خویش را متوقف کردند و پس از آن هر بار بین ۵ تا ۱۰ درصد قیمت خویش را افزایش دادند، به صورتی که هم اکنون قیمت کالاهای ایرانی در این بازار ۲۵ تا ۳۰ درصد گران شده است. به قول یکی از آنها، الآن هم برخی شرکت ها کالای خویش را نمی فروشند تا مجوز افزایش قیمت را از سازمان حمایت دریافت نمایند.
یکی دیگر از مغازه داران هم می گوید برخی کالای قاچاق مربوط به پیش از خروج برندهای کره ای از کشور است و بخش بیشتری از آنها به صورت قاچاق وارد کشور شدند که به تازگی قیمت آنها تا حدود ۱۰۰ درصد نسبت به پیش از عید افزایش داشته است. نکته جالب هم این است که با وجود اینکه از دیماه سال قبل اجرای طرح آیین نامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا شروع شده و اعلام گردید که لوازم خانگی فاقد شناسه کالا در سطح بازار کالای قاچاق تلقی می شوند و با فروشگاه ها برخورد می شود، اما مغازه داران به سادگی درباره افزایش قیمت کالاهای قاچاق صحبت می کنند!
البته به نظر می آید در مواردی افزایش قیمت تا ۵۰ درصد هم در کالاهای ایرانی اتفاق افتاده است. برای مثال یکی از مغازه دارانی که اعتقاد دارد کسادی بازار پس از کرونا حداقل ۳۰ درصد بیشتر از قبل شده، می گوید قیمت یک یخچال ۱۴ فوت ایرانی بهمن ماه سال قبل دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده، اما پس از بازگشایی واحدها به سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده و حالا قیمت آن سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که یعنی قیمت آن بیشتر از ۵۰ درصد افزایش یافته است. همینطور به قول او قیمت یک نوع ماشین لباسشویی ایرانی از پنج میلیون تومان در بهمن ماه، حالا به هفت میلیون تومان رسیده که یعنی ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است.
یخچال و فریزر ۳۰۰ میلیونی هم داریم!
همینطور مشاهدات میدانی نشان داده است که قیمت یخچال و فریز سایدبای ساید ایرانی حدودا بین ۱۵ تا ۲۱ میلیون تومان و کالای خارجی از ۲۵ تا ۸۵ میلیون تومان است؛ البته یکی از مغازه داران می گوید که نمایندگی یک شرکت خارجی در ولنجک یخچال و فریزر سایدبای ساید ۳۰۰ میلیون تومانی هم می فروشد! قیمت یخچال و فریزر دو قلو ایرانی و خارجی هم به ترتیب از ۱۴ و ۲۳ میلیون تومان آغاز می شود.
ماشین لباسشویی ایرانی بین چهار تا ۹ میلیون تومان عرضه می شود، اما مشابه خارجی هشت تا ۳۰ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت ماشین ظرفشویی هم از حدود ۷ میلیون تومان آغاز می شود و به قول مغازه داران کالای ۶۰ میلیون تومان هم در این بخش در بازار عرضه می شود. قیمت گاز فردار ایرانی هم از حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می شود، اما مغازه داران می گویند که قیمت برخی گازهای خارجی به ۶۰ میلیون تومان هم می رسد.1399/03/23
14:55:27
5.0 / 5
2387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا