آغاز فاز اول اجراییات طرح الگوی كشت از اختتام شهریور

آغاز فاز اول اجراییات طرح الگوی كشت از اختتام شهریور

معاون امور زراعت وزارت جهاد كشاورزی اعلام نمود: با وزیر جهاد كشاورزی توافق كردیم كه ابتدای سال زراعی یعنی از اختتام شهریورماه فاز یك اجراییات الگوی كشت با همكاری اتحادیه ها، تشكل ها، انجمن های صنفی و با حضور استانداران در مناطق شروع  شود.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، جواد وفابخش در نشست خبری که ظهر امروز به مناسبت بزرگداشت هفته جهادکشاورزی برگزار شد، با اشاره به اینکه الگوی کشت فقط کشت و زراعت نیست بلکه الگوی تولیدات است، اظهار داشت: در دنیا الگوی کشت مفهوم آمایشی دارد. در حقیقت الگوی کشت واقعی، مدیریت منابع است. یعنی چگونه از منابعی که در اختیار داریم به درستی و با حفظ پایداری عوامل تولید استفاده نمائیم. برای این الگو نیاز است که فضای کشور به صورت آمایشی بررسی شود.

وی با اعلان اینکه از منابع آبی، خاک و گیاهان و... در کشور به صورت پراکنده اطلاعات داشتیم اما این اطلاعات به صورت یکپارچه نبود، اظهار نمود: توانستیم پارامترهای مختلف همچون آب، خاک، اقلیم و هواشناسی، جانمایی خیلی از گیاهان و اقتصاد تولید(میزان هزینه، درآمد، و مقایسه با سایر کارهای دیگر اقتصادی) را بررسی نماییم و به اطلاعات جامعی دست یابیم. اطلاعاتی که نشان می دهند قطب های اقتصادی کشور در چه نقاطی می توانند باشند.

به گفته وی اینکه در تمام نقاط کشور هرچیزی کاشته شود، موجب ایجاد بازارهای خرد، پخش انرژی و عدم مدیریت منابع می شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: اطلاعاتی که به صورت یکپارچه بدست آوردیم به وزارتخانه ارائه کردیم اما چون وزارت جهاد کشاورزی با تغییر مدیریت مواجه گردید، این مساله به تعویق افتاد. امیدواریم امسال بتوانیم طرح اجرای الگوی کشت را پیش ببریم. با وزیر جهاد کشاورزی نیز توافق کردیم که ابتدای سال زراعی یعنی از اختتام شهریور فاز یک اجراییات الگوی کشت با همکاری اتحادیه ها، تشکل ها، انجمن های صنفی و با حضور استانداران در مناطق شروع شود و ابزارهایی که در اجرای این طرح به کار بسته می شود نیز حمایتی هستند.
وفابخش در پاسخ به این پرسش که چرا الگوی کشت در این ۱۰ سال معلق مانده و اجرایی نشده است، اظهار داشت: مطالعات یکپارچه برای کل کشور انجام نشده بود، ضمن اینکه الزامات فقط در قانون بودجه خلاصه می شد که تامین هم نمی شد.
به گفته وی الگوی کشت مستقیما فضای بازار را مدیریت نمی نماید. بعنوان کشور در حال توسعه از کف مزرعه تا کف بازار حلقه های واسط و صنایع را ایجاد نکردیم. همین طور برای مازاد تولیدات نیز هیچ برنامه ای نداشتیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه استفاده از آب سبز زراعت برنامه های جدی در دستور کار داریم، اظهار نمود: دراین زمینه دستاوردهای خوبی داشتیم و این دستاوردها نشان داد که اگر از ابتدا اقدامات بیشتری انجام می شد می توانستیم نتایج بهتری دریافت نماییم. همچون اقداماتی که در این راستا انجام شد توسعه کشاورزی حفاظتی، تامین بذر برای مناطق دیم کاری، تامین بذرکارانی که بتوانند سطح سبز بیشتری برای کشاورزی ایجاد کنند و آموزش های برگرفته از دانش بین المللی و برنامه های تحقیقاتی داخلی بود.
وی افزود: دراین راستا پروژه ای باسطح حدود یک میلیون هکتار آغاز کردیم و امیدواریم در افق آینده به ۶ میلیون هکتار در کشور دراین زمینه زیر پوشش ببریم. حداقل مزیت هایی که از آن حاصل می شود افزایش حداقل ۲ میلیون تن تولید گندم است. همین طور تناوبی که در دیم زارها ایجاد می شود و علوفه ای که کشت می شود سبب ایجاد ارزش افزوده در مناطق دیم و در غرب کشور شده و موجبات استقرار بیشتر مردم در مناطق و افزایش درآمد و دلبستگی آنها به حرفه کشاورزی را فراهم خواهدنمود.
وفابخش در بخش دیگری از صحبت هایش با اعلان اینکه واردات نهاده های دامی با ارز دولتی کاهش یافته است، اظهار داشت: در سال جهش تولید یکی از اهداف ما تامین قسمتی از علوفه مورد از داخل کشور است. در بعضی استانها مانند خوزستان متمرکز شدیم تا قسمتی از این نیازها را تامین نماییم.
افزایش سطح زیر کشت چغندر و پنبه
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی به وضعیت زراعت گندم آبی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در مورد زراعت گندم آبی نه فقط سطح زیر کشت را افزایش ندادیم بلکه ۴۰۰ هزار هکتار نیز از زراعت گندم آبی کم شده است.
وی افزود: سطح زیر کشت چغندر و پنبه امسال بیش از برنامه پیش بینی شده بوده و نوید این را می دهد که صنعت در رابطه با این بخش و عایدی کشاورزان بیشتر خواهد شد و امیدواریم بتوانیم بر تولید داخل متکی شویم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا ممکنست به سبب تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان گندم از چرخه خرید تضمینی بیرون رود، اظهار داشت: به سبب اینکه گندم گیاه استراتژیکی است بعید است که از چرخه خرید تضمینی بیرون رود.
وی همین طور اشاره نمود که مطالبات گندم کاران تا ۱۷ خرداد بطور کامل پرداخت شده است و از ۱۷ خرداد به بعد دولت بدهکار است که باید بدهی ها را پرداخت کند. امیدواریم دولت و بانک ها حمایت های لازم را انجام دهند تا پول کالاهایی که با زحمت تولید می شود، سریعتر پرداخت گردد.
واردات ارزان قیمت، خود اتکایی را دشوار می کند
وفابخش در بخش دیگری از صحبت هایش دلیل وابستگی روغن در کشور را واردات ارزان قیمت اعلام نمود و اظهار داشت: در کالاهایی که واردات ارزان قیمت وجود دارد خود اتکایی به سختی پیش می رود و علت عدم پیشرفت طرح های خود اتکایی این است که همیشه واردات ارزان قیمت تری از کالاها داخلی وجود داشته است.
وی همین طور به واردات بذر اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل به سبب شرایط تحریم وزارت خانه تصمیم گرفت بذر وارد کند، برای اینکه بعضی از والدین بذرها در کشور وجود نداشت. بدین سبب تصمیم بر آن شد که بیش از نیاز سال کشور بذر وارد شود تا برای سال بعد مشکلی وجود نداشته باشد و امسال نیز نگرانی از بابت تامین بذر در کشور نداریم.
به گفته وی امسال واردات بذر کلزا صورت نمی گیرد و شرکت ها نیز باید توانمند شده و توانایی تولید بذر همچون بذر هیبرید را داشته باشند.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی همین طور به میزان تولیدات محصولات زراعی اشاره نمود و اظهار داشت: تولید محصولات زراعی در سال ۱۳۹۲ حدود ۶۸ میلیون تن بوده و این رقم در سال ۱۳۹۸ به ۸۳.۷ میلیون تن رسیده است و شاهد رشد ۲۱ درصدی تولید محصولات زراعی در کشور هستیم.1399/03/28
11:50:45
5.0 / 5
2405
تگهای خبر: آموزش , ابزار , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا