در گفت وگو با بازاری مطرح شد

دلیل تفاوت حبوبات فله و بسته بندی

دلیل تفاوت حبوبات فله و بسته بندی

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران ضمن عرضه توضیحاتی درباره نحوه محاسبه نرخ حبوبات بسته بندی، اظهار داشت: در مورد نرخ گذاری صورت گرفته برای آن دسته از محصولات لبنی كه در گروه كالای حمایتی نیستند میان دامداران و تولیدكنندگان صنایع لبنی اختلاف نظرهایی وجود دارد، چونكه تولیدكنندگان اعلام می كنند كه دامداران حاضر نیستند شیر را با نرخ مصوب در اختیار آنها قرار دهند و دامداران بر این باور هستند كه قیمت مصوب شیر خام پایین است بنابراین نرخ مصوب شیر خام در سطح كارشناسی در حال بررسی است.


یداله صادقی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در بازار شاهد گرانفروشی از جانب عرضه کنندگان کالا نیستیم و برخی افزایش قیمت ها به علت تغییر نوع ارز پایه است، درباره قیمت محصولات لبنی اظهار داشت: ۱۰ قلم محصول لبنیاتی که جزو کالاهای حمایتی هستند دارای نرخ مصوب هستند که باید با نرخ مصوب عرضه شوند. سایر محصولات لبنی برپایه قیمت تمام شده و در قالب ضوابط تعیین قیمت سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان عرضه می شوند که این نرخ ها در سایت ۱۲۴ هم اطلاع رسانی شده است.
وی ادامه داد: در مورد نرخ گذاری صورت گرفته برای آن دسته از محصولات لبنی که در گروه کالای حمایتی نیستند میان دامداران و تولیدکنندگان صنایع لبنی اختلاف نظرهایی وجود دارد چونکه تولیدکنندگان اعلام می کنند که دامداران حاضر نیستند شیر را با نرخ مصوب در اختیار آنها قرار دهند و دامداران بر این باور هستند که قیمت مصوب شیر خام پایین است بنابراین نرخ مصوب شیر خام در سطح کارشناسی در حال بررسی است.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، اوایل تیر ماه قیمت شیر خام با حدود ۲۱ تا ۲۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل، برای عرضه در بازار ۲۹۰۰ تومان تعیین شد که تا ۷ درصد هم تلرانس قیمت بر اساس کیفیت شیر عرضه شده برای آن پیشبینی شد. البته این قیمت مربوط به شیر کیفی ۳.۵ درصد چربی است و با افزایش درصد چربی، قیمت شیر هم تغییر می کند و به ازای هر درصد چربی ۵۰ تومن به قیمت کالا می تواند افزوده شود. البته به تازگی گزارش هایی از افزایش قیمت برخی محصولات لبنی انتشار یافته است.
قیمت تخم مرغ به نرخ مصوب نزدیک شد
صادقی در ادامه قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار را ۲۲ هزار تومان عنوان نمود و اظهار داشت: نرخ مصوب تخم مرغ در ستاد تنظیم بازار کیلویی ۱۱ هزار تومان تعیین شده است ازاین رو اگر وزن هر شانه تخم مرغ را دو کیلوگرم درنظر بگیریم قیمت تخم مرغ در استان تهران نزدیک به نرخ مصوب است.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، اواخر تیر ماه قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مغازه ۱۱ هزار تومان و هر شانه کمتر از ۲۰ هزار تومان از جانب ستاد تنظیم بازار تعیین شد.
قیمت شکر بسته بندی، کیلویی ۸۲۰۰ تومان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران درباره وضعیت بازار قند وشکر اظهار داشت: خوشبختانه در این بازار با کمبود کالا مواجه نیستیم. هم اکنون قیمت هر بسته شکر بسته بندی شده کیلویی ۸۲۰۰ تومان است. در بازار قند و شکر شاهد گرانفروشی نیستیم بلکه افزایش قیمت ارز وارداتی این محصول باعث شد تا نرخ این اقلام تغییراتی را تجربه کند.
فرمول محاسبه حبوبات بسته بندی
این مقام مسئول در انتها درباره قیمت حبوبات در بازار هم اظهار داشت: قیمت حبوبات افزوده شده چونکه مبنای ارز وارداتی این اقلام تغییر کرده است. اما یکی از مسایلی که این روزها در بازار حبوبات شاهد آن هستیم تفاوت معنادار قیمت حبوبات فله و بسته بندی است که در این حوزه سازمان حمایت فرمولی به استان ها اعلام نموده که بر مبنای آن قیمت مصرف کننده حبوبات بسته بندی برابر با مجموع قیمت فله حبوبات، هزینه های جاری، هزینه بسته بندی، هزینه حمل و پخش، سود کارخانه بسته بندی و سود خرده فروشی است.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بررسی وضعیت تورم در تیر ماه در آمار مرکز آمار ایران نشان داده است که هزینه خانوارها نسبت به خرداد سال جاری و تیر ماه سال قبل افزایش داشته است؛ به صورتی که تورم ماهانه رشد ۴.۴ درصدی داشت و تورم نقطه به نقطه (تیر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل) هم با رشد ۴.۴ درصدی به ۲۶.۹ درصد رسیده بود که این تغییر در قیمت کالاهای خوراکی ملموس است.1399/05/21
14:16:53
5.0 / 5
1772
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا