ساخت دستگاهی برای ثبت تغییرات سطح اكسیژن مغز در زمان عمل جراحی

ساخت دستگاهی برای ثبت تغییرات سطح اكسیژن مغز در زمان عمل جراحی

محققان در دانشگاه تهران سیستم پایش میزان اكسیژن در بافت مغز درحین اعمال جراحی قلب باز را با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساختند كه این دستگاه می تواند تغییرات سطح اكسیژن در بافت مغز در حین عمل جراحی توام با بیهوشی را پایش كند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا سید کمال الدین ستاره دان، طراح و مجری ساخت دستگاه «طیف نگار مادون قرمز نزدیک کارکردی مغز" با اشاره به اینکه این دستگاه امکان ثبت تغییرات سطح اکسیژن در بافت مغز در حین اعمال جراحی توام با بیهوشی، بویژه در عمل های جراحی قلب باز را فراهم می آورد، اظهار داشت: با استفاده از این روش می توان به نقصان احتمالی اکسیژن رسانی به بافت مغز در زمان انجام عمل های جراحی قلب باز که در آن پمپ قلب مصنوعی موقتا جایگزین قلب بیمار می شود، پی برد و در نتیجه بروز خطرات احتمالی صدمه به بافت مغز در اثر نقصان اکسیژن را کم کرد.
وی با اشاره به اینکه این سیستم بر پایه تابش نور مادون قرمز نزدیک به بافت مغز و دریافت و پردازش نور منعکس شده کار می کند، اضافه کرد: با این روش امکان مطالعه تغییرات مقدار درصد اکسیژن اشباع شده در بافت هر نیمکره مغز توسط پروب ها فراهم خواهد شد.
به قول ستاره دان، با افزایش سرعت نمونه برداری سیگنال ها در نسل جدید این دستگاه امکان پردازش دیجیتال ساده تر و در عین حال باکیفیت بهتری فراهم گشته است. همینطور با انجام تغییرات در نحوه اتصال پروب های فرستنده (منابع نوری) و پروب های گیرنده (آشکارسازها) به دستگاه از راه سوکت های نظامی به جای سوکت های USB، به علت ایجاد اتصال محکم پروب ها به مدار علاوه بر کاهش نویز، طول عمر سوکت های اتصال هم افزایش یافته است.
به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمیو فناوری ریاست جمهوری، استاد گروه مهندسی پزشکی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران همینطور بیان نمود: به طور کلی طیف نگاری کارکردی مغز با امواج مادون قرمز نزدیک (fNIRS) روشی نوین برای انجام مطالعات مختلف بر روی نحوه عملکرد مغز است و درحال حاضر مطالعات وسیعی جهت تشخیص بیش فعالی در کودکان، پایش میزان اکسیژن مغز نوزادان در بخش NICU، تعیین عمق بیهوشی هنگام عمل جراحی، میزان تمرکز و حافظه کوتاه مدت در افراد سنین مختلف و مطالعات مشابه با استفاده از آن در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا درحال انجام است.
منبع:

1399/06/05
17:18:21
5.0 / 5
2098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا