یك كارشناس بورس در گفت و گو با بازاری:

بورس بازاری هدفمند و با آتیه است

بورس بازاری هدفمند و با آتیه است

به گزارش بازاری فارس یك كارشناس بورس، ضمن تاكید براینكه اقتصاد مبتنی بر بازار سرمایه بهترین مسیر برای تحقق اهداف اقتصادی و جهش تولید و اتصال صنایع به بازارهای بین المللی است، اظهار داشت: بورس روندی رو به رشد دارد و یك بازار هدفمند و آینده دار است.


حمید شفیعی اردکانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: پس از موفق نبودن برنامه های اقتصادی، دولت ساختار نوین مالی را بر پایه بازار سرمایه (بورس) بنا کرده است.
او افزود: این مساله سبب ایجاد سیستم های کارا و شفاف اقتصادی و مالیاتی و همین طور ایجاد بازارهای شفاف بر پایه عملکردهای حسابرسی و عرضه و تقاضای شفاف خواهد شد.
شفیعی با اعلان اینکه به جهت اینکه جو حاکم بر اوضاع کنونی بازار را بهتر درک نماییم باید به شکل ریشه ای این مساله را بررسی کرد، اظهار داشت: در سال های گذشته به سبب نبود شناخت کافی، نبود ساختار آموزشی و تبلیغاتی مناسب و موثر، وجود و اصرار بر سیستم های غلط اقتصادی بر پایه بنگاه داری سازمان های مالی به خصوص بانک ها، کم یا بی توجهی مسئولان اقتصادی و حاکم بودن سیستم سنتی بر اقتصاد و... سبب عقب ماندگی بورس در ایران شده بود.
این کارشناس بورس، با تاکید براینکه شرایط گفته شده بر نبود درک صحیح و نیاز به افزایش آگاهی عمومی نسبت به بورس در سطح جامعه شده بود، اشاره کرد: به عبارتی عموم مردم درک صحیحی از نحوه سرمایه گذاری در بورس و آشنایی با چرخه اقتصادی تولید و فروش و میزان افزایش تولید ناخالص که بوسیله سرمایه گذاری در بازار سرمایه به وجود می آمد و موجب کسب سود مناسب می شد را نداشتند.
مدیر شرکت سبدگردان آرمان اقتصاد شیراز، افزود: سال قبل و با تبلیغات گسترده و فراگیر دولتی و کسب سودهای نجومی در بعضی نمادهای بورسی بواسطه ورود حجم بالای نقدینگی، شاهد افزایش جذابیت بورس در سطح جامعه شد.
او اظهار داشت: بعد از افزایش تمایل مردم و ورود سرمایه های خرد به بازار سرمایه، پرسش هایی نظیر اینکه چگونه باید این حجم نقدینگی وارد شده به بورس را مدیریت کرد؟ و اینکه آیا بازار ظرفیت و عمق ورود این حجم از نقدینگی را دارد؟ ذهن خیلی از صاحبنظران اقتصادی را به خود مشغول کرد.
شفیعی اردکانی افزود: این سئوالات البته پرسش های جدیدی ایجاد کرد؛ اینکه چه میزان از نقدینگی بازار هوشمندانه و با آگاهی و دانش کافی وارد بازار شده، چه میزان از نقدینگی دارای رفتار هیجانی و احساسی است، تبلیغات منفی چه میزان روی رفتار سرمایه گذاران تاثیر دارد و حرکت این حجم از نقدینگی چه تاثیری بر حقوقی های بزرگ بازار و به عبارتی استخوان خرد کرده های این بازار می گذار؟ را بیان کرد.


این فعال بازار سرمایه با اعلان اینکه علت اصلی عمیق شدن اصلاح هفته های اخیر در بازار بورس، در پاسخ به همین سئوالات نهفته است، اظهار داشت: بازار بورس مطابق معمول وارد روند اصلاح گردید، سهامدار حقیقی خرد بدون آگاهی و شناخت موقعیت، رفتار هیجانی نشان داد و سهامدار حقوقی نیز برای حفظ ارزش دارایی های خود وارد عکس العمل متقابل شد.
فروش آبشاری به دنبال هیجانات
شفیعی اردکانی افزود: در این حالت(اصلاح قیمت سهام) طبیعی است که بازار گرفتار هیجان فروش می شود که البته دلیل منطقی برای آن وجود ندارد و هیجان به وجود آمده در سهام داران، فروش های آبشاری را کلید زده است و تا بازار هیجان خودرا کنترل کند، تداوم دارد.
او با اعلان اینکه دلیل عمده این رفتار سهام داران را باید در نداشتن آگاهی و پائین بودن دانش بورسی سرمایه گذاران جدیدالورود و عملکرد تعمدانه حقوقی های بازار سرمایه باید جست وجو کرد، اظهار داشت: اصلاح ساده ای که نیاز به این حجم از فروش نداشت، باتوجه به حرکت پرشتاب شاخص کل و حجم عظیم نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه در ماه های اخیر، اجازه اصلاح کوتاه مدت را نداد؛ بااینکه این مساله تا حدودی قابل پیش بینی بود.
این کارشناس بازار سرمایه، یافتن راهکاری برای حفظ وضعیت بورس در سطحی منطقی باتوجه به درگیر بودن بخش عمده ای از مردم در این بازار، چالش اصلی شمرده می شود، اظهار داشت: ابتدا باید سیستم مدیریت هدفمندی برای نقدینگی های حقیقی که بدون دانش کافی و با هیجان کاذب وارد بازار می شوند، ایجاد کرد.
او اشاره کرد: استفاده از ظرفیت سبدگردان ها و صندوق های سرمایه گذاری، گردنگیر سرمایه گذاران به طی دوره های آموزشی و شرط گذراندن دوره آموزشی برای ورود به بازار بورس، گردنگیر سرمایه گذاران دارای سرمایه بالای یک میلیارد ریال به استفاده از روش سرمایه گذاری غیرمستقیم در 6 ماه اول ورود به بازار، از راهکارهای موثر است.
شفیعی اردکانی با تاکید براینکه باید قوانین جامعی درباب عملکرد حقوقی های بازار بورس تدوین و اجرایی کرد، اظهار داشت: تدوین و تصویب قوانین موثر در این موضوع، از اختیارات کمیسیون نظارت مجلس شورای اسلامی بر شورای بورس است، می توان با تشکیل یک هسته نخبه اقتصادی، حقوقی و اتصال مستقیم به حقوقی های خرد و کلان بازار، مشکلات عدیده بازار را بررسی و قوانین جامعی را تهیه و تنطیم کنند.
کاهش انتظارات سرمایه گذاران از بورس
او به سایر اقدامات متناسب با موقعیت هم اشاره و بیان کرد: در ابتدا باید سطح انتظارات سرمایه گذاران، خصوصا سرمایه گذاران خُرد و عموم جامعه از بورس را معقول کرد؛ پس از آن با تدوین و تصویب و اجرای قوانین جدید، شفافیت عملکرد بازارهای موازی را افزایش داد.
این کارشناس حوزه بازار سرمایه، اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات، اهتمام سازمان بورس برای ایجاد کارگروه هایی متشکل از نخبگان اقتصادی و صنعتی برای عمق دادن به بازار با بهره گیری از راهکارها و سازوکار اصولی و دقیق، آنهم در کوتاه مدت است.
او افزود: مجموعه قوانین سخت و سنگین پذیره نویسی در بورس یکی از عوامل اصلی محسوب می شود، موضوعی که حالا و به سبب شرایط سخت و نامتعارف اقتصاد کشور، یک گردنگیر و لزوم است.
وی اظهار داشت: باید این مهم را مد نظر قرار دهیم که هر کار عجولانه و بدون بررسی دقیق، تبعات بسیار گسترده ای بر نظام اقتصادی و نگرش مردم به بازار سرمایه خواهد داشت، هر چند به سبب ورود حجم عظیم نقدینگی به این بازار، احتیاج به گسترش و عمق دهی بازار هستیم؛ اما باید این نکته را نیز مد نظر قرار دهیم که می توان بجای عریض تر کردن و پر کردن بازار از شرکت هایی که امکان دارد در کوتاه مدت اعتبار بورس را زیر پرسش ببرند، عمق دهی به صنایع مادر کشور را مد نظر داشت؛ برای اینکه با تامین اعتبار این شرکت ها، می توان غول های صنعتی ایجاد کرد؛ شرکت هایی که توانایی به وجود آوردن زیر مجموعه های اقتصادی و تولیدی قوی را داشته باشند، به عبارتی این غول های صنعتی، تخصص و تجربه و نیروی کافی را دارند.
شفیعی اردکانی با اعلان اینکه در موضوع پذیره نویسی نیز نیازمند بروکراسی اداری و قوانین مناسب و قوی هستیم، یکی از مسائل مهم امروز را اعتبار و میزان اعتماد مردم دانست و اظهار داشت: اعتماد مردم نسبت به دولت در موضوع مسائل اقتصادی کمرنگ شده و طبیعتا هرآنچه که با تبلیغات دولتی همراه شود، جو کم اعتمادی را با خود همراه خواهدنمود.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: تابحال هزینه بسیار سنگینی برای جذب سرمایه در بازار بورس انجام شده و با مرتکب شدن اشتباه در پذیره نویسی (حتی چند شرکت کوچک) جو بی اعتمادی به شدت تشدید خواهد شد؛ بنابراینکه سازمان بورس باید دراین زمینه (پذیره نویسی) کاملا سخت گیر و محتاط عمل کند.
شفیعی اردکانی اشاره کرد: برای برخی شرکت ها در موضوع پذیره نویسی انعطاف و تسهیل روند بروکراسی در قالب قانون، لازم است اما برای برخی از شرکت ها نیز باید سخت گیری را در قالب قانون مد نظر داشت.
تبلیغ بازار سرمایه بدون توجه به لزوم آموزش
او با اعلان اینکه دولت تبلیغ برای بازار سرمایه داشت اما توجه به لزوم آموزش نداشت، اظهار داشت: متاسفانه موضوع "اول کار را انجام داده و بعد فکر می کنیم" درباب تبلیغ برای ورود مردم به بازار سرمایه هم تکرار شد؛ منطقی این بود که ابتدا ساختار سبدگردان ها و صندوق های سرمایه گذاری و البته زیرساخت های سازمان بورس را تقویت کرده و پس از آن با در نظر گرفتن شاخصهای مهمی مانند گردنگیر به گذراندن آموزش، جذب سرمایه را دنبال می کردیم.
این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه، جذب سرمایه و ایجاد رغبت و تمایل در مردم برای ورود به بازار بورس، بدون توجه به لزوم آموزش، یکی از مهمترین عوامل موثر بر شرایط کنونی این بازار است، اظهار داشت: از دلیلهای بسیار مهم عمیق و افسارگسیختگی اصلاح هفته های اخیر در بورس، ناآگاهی مردم و نداشتن نگرش علمی به بورس از طرف سرمایه گذاران جدیدالورود است.
بگفته شفیعی اردکانی، در تمام جوامع پیشرفته، آموزش در هر بعدی از ابعاد زندگی، نخستین رکن شمرده می شود، اما در ایران به سبب نبود مدیریت مناسب یا ناآگاهی تصمیم سازان، در هیچ یک از موضوعات اساسی در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... به آموزش بعنوان پله اول و رکن اصلی کار، توجه نشده است.
او ابراز امیدواری کرد که اقتصاد بر پایه بازار سرمایه و انتقال سایر بازارهای موازی به بازار بورس که مسیری بسیار درست و منطقی است و در کشور ایران در حال پیاده سازی است، به اقتصاد کلان کشوری و بهبود معیشت مردم بینجامد.
این کارشناس بورس، با یادآوری اینکه دلیلهای افزایش قیمت سهام در بازار سرمایه، طی ماه های ابتدای امسال، گوناگون است، اظهار داشت: همین افزایش قیمت ها و به اصطلاح سوددهی بالا، خود عاملی موثر برای ایجاد تمایل در دارندگان سرمایه های خرد برای ورود به بازار بورس شد.
او افزود: بروز مشکلاتی در ساختار بورس نظیر سیاست گذاری و اجرای تصمیمات نادرست و ناکارآمد، در مواجهه با موضوع استقبال مردم از بازار سرمایه، منجر به ایجاد یک جو روانی و شروع و تداوم روند نزولی شده است.
شفیعی اردکانی درباب راهکار ناسب برای حفظ وضعیت منطقی در بورس، اظهار داشت: اگر خرید و فروش در بازار بورس اصطلاحا، دست دوم سهام باشد، بورس فقط جایی برای جابه جایی سهام بین افراد خواهد بود؛ اما اگر به دنبال هدایت سرمایه ها به سمت تولید و تقویت آن هستیم، باید تقویت عرضه اولیه ها را مد نظر قرار داد.
او افزود: در این صورت شرکت ها می توانند بوسیله جذب منابع مالی در بازار سرمایه، توان خودرا برای ارتقاء تولید و پیشبرد اهداف اقتصادی مد نظر بالا برند و منافع اقتصادی را متوجه خود، سهام دار و کل جامعه کنند؛ اما حالا وضعیت مناسبی از این حیث وجود ندارد و بخش تولید امکان استفاده از منابع مالی موجود در بازار بورس را ندارد.
شفیعی اردکانی با تاکید براینکه استفاده از نظرات کارشناسی اساسا به بهبود شرایط بازار بورس کمک خواهد کرد، به سرمایه گذاران خصوصا کسانیکه بتازگی به بازار بورس پیوسته اند سفارش کرد که ضمن کوشش برای ارتقاء دانش بورسی خود، برنامه ریزی میان مدت و طولانی مدت برای کسب سود از این سرمایه گذاری را مد نظر داشته باشند.
منبع:

1399/06/17
19:34:18
5.0 / 5
1505
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا