در گزارش بازاری مطرح شد؛

پیش فروش نفت تورم را تشدید می كند

پیش فروش نفت تورم را تشدید می كند

به گزارش بازاری یک کارشناس صنعت نفت اظهار داشت: فروش نفت به مردم در چارچوب اوراق و تسویه کردن ریالی در موعد سررسید می تواند باعث تشدید تورم و نقدینگی شود.رضا زاهدی، کارشناس حوزه نفت در گفتگو با خبرنگار مهر درباره امکان اجرایی شدن فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت در نظر گرفته شده در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به صورت صادرات یا فروش اوراق اظهار داشت: صادرات نفت در شرایط تحریمی چالش های در ارتباط با خویش را دارد و طبق روال گذشته می تواند صورت گیرد، اما نکته قابل اهمیت فروش نفت به مردم است؛ باید توجه کرد کلمه مردم در این عرصه، گنگ و نامفهوم است، اما اگر منظور فروش نفت به بخش خصوصی باشد، بله می توان گفت فروش نفت به بخش خصوصی شدنی است، اما اینکه عزمی برای فروش نفت به بخش داخلی وجود داشته باشد، خیر، بعید به نظر می آید. چون که از سال ۹۷ که دولت با فشار بیشتری در حوزه بین المللی رو به رو بود، چنین راهکاری از مسیر بورس مد نظر بود.
وی اضافه کرد: به نظر می آید شرکت ملی نفت ایران، نفت را با دامنه قیمتی مشخصی به مشتریان خود می فروشد و مایل نیست رقمی کمتر از این دامنه روی تابلوی فروش بورس انرژی بعنوان پایه قرار گیرد. اما می توان با خرد کردن محموله ها، تسویه ریالی و سایر امکانات دیگر برای خرید بخش خصوصی ایجاد انگیزه کرد. ازاین رو می توان گفت فروش نفت به بخش خصوصی روی کاغذ شدنی، اما در عمل به علت نبود عزم لازم و کافی، نشدنی است.
به گفته این کارشناس صنعت نفت فروش فیزیکی نفت به داخل یعنی همان عرضه در بورس انرژی و راهکاری بهتر از این راهکار برای فروش فیزیکی نفت به بخش خصوصی وجود ندارد.چاپ پول بی پشتوانه، تورم، افزایش بدهی
زاهدی حالت دیگر فروش نفت به بخش داخلی را در چارچوب انتشار اوراق دانست و عنوان کرد: فروش نفت به صورت اوراق هم به معنای بیشتر شدن میزان بدهی دولت است؛ از سویی دیگر در زمان سررسید اوراق امکان تسویه فیزیکی برای مردم وجود ندارد پس به اجبار نقدی تسویه می شود. از آنجایی که نفتی صادر نشده که ارزی وارد شود؛ پول بدون پشتوانه چاپ می شود که نه تنها باعث بدهکارتر شدن دولت به بانک مرکزی می شود، بلکه تورم قابل توجهی هم بوجود می آورد.
وی بهترین راهکار برای فروش داخلی نفت را عرضه آن در بورس انرژی عنوان نمود و افزود: اگر دولت عزم فروش نفت به بخش داخلی را داشت از دو سال پیش آستین بالا می زد و گفته خویش را در عمل ثابت می کرد.


منبع:

1399/09/25
15:42:18
5.0 / 5
1054
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , بودجه , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا