رئیس كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران پاسخ داد

چه چیزی مانع از خرید واكسن كرونا برای ایران شده است؟

چه چیزی مانع از خرید واكسن كرونا برای ایران شده است؟

به گزارش بازاری رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می گوید، تحریم های بانکی عامل مهمی در دشوار شدن واردات واکسن کرونا و حتی سایر داروها به ایران شده است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در شرایطی که در هفته های گذشته، برخی از شرکتهای آمریکایی، اروپایی، چینی و روسی اعلام نموده اند که به واکسن ویروس کرونا دست یافته و حتی در بعضی کشورها، فرآیند واکسیناسیون هم شروع شده است، هنوز معلوم نیست برنامه ایران برای واردات واکسن به کجا رسیده و در این حوزه ابهاماتی وجود دارد.
هر چند دولت آمریکا در سالهای گذشته ادعا کرده که تحریم های همه جانبه ضد اقتصاد ایران به حوزه دارو وارد نمی گردد اما در عمل با عنایت به تحریم های بانکی، محدودیت در جابجایی ارز و ترس شرکت ها از معامله با ایران، حوزه دارو هم با مشکلات جدی روبرو شده و گاها خویش را در کمبود برخی داروها نشان داده است.
البته شرکتهای ایرانی در سالهای اخیر توانسته اند با اتکا به دانش بومی شده خود، بخش قابل توجهی از نیاز دارویی کشور را در داخل تولید کنند و امروز میزان وابستگی دارویی به خارج از کشور به شدت کاهش یافته است اما با این وجود همچنان واردات دارو در شرایط تحریم دشواری های خاص خویش را دارد و حالا که بحث واردات واکسن کرونا مطرح شده نیز، این محدودیت ها بیشتر خویش را نشان داده است.
محمود نجفی عرب – رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران – در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مبحث تحریم در سالهای گذشته همواره مطرح بوده و با وجود شعارهایی که از جانب آمریکایی ها مطرح می شود، در حوزه دارو هم محدودیت ها به شکل واضح قابل رصد است.
به قول وی، وقتی شرکت ایرانی برای نقل و انتقال ارز خود، بانکی پیدا نمی کند یا این فرآیند بسیار طولانی تر و گران تر تمام می شود، عملا دارو هم تحت تحریم است و کسی نمی تواند اثرات این مورد را کتمان کند.
رئیس کمیسیون اقتصادی سلامت اتاق تهران ضمن اشاره به مشکلاتی که در ماه های گذشته برای واردات برخی مواد اولیه به وجود آمده، بیان نمود: امروز مبحث مهم بحث تحریم های بانکی و چالش انتقال ارز است. از حدود دو ماه پیش، ارز لازم برای واردات برخی مواد اولیه به شرکت چینی تحویل داده شده و شرکتهای ایرانی هم ریال موردنیاز را در داخل تسویه کرده اند اما به علت مشکلات به وجود آمده در بانک چینی، هنوز این واردات انجام نشده است.
نجفی عرب افزود: احیانا در حوزه واردات واکسن کرونا هم ما با همین مشکلات مواجه هستیم. اراده قطعی خرید واکسن در وزارت بهداشت وجود دارد و این وزارتخانه به شدت پیگیر خرید واکسن از شرکت هایی است که محصول آنها تاییدات لازم را گرفته است اما احیانا در این راه محدودیت در جابجایی ارز مشکل ساز شده است.
وی درباره بحث های مطرح شده از نقش تصویب نشدن اف ای تی اف در واردات واکسن هم اظهار داشت: ما در طول سال داروهای دیگری هم وارد می نماییم و تابحال تصویب نشدن این لوایح در راه واردات این داروها مشکل ساز نشده است. هرچند ما در اتاق بازرگانی اعلام نموده ایم که از تصویب آنها حمایت می نماییم و پیشبینی می نماییم که تصویب نشدن آنها در آینده برای اقتصاد ایران مشکل ساز شود اما در شرایط فعلی و در ارتباط با واکسن کرونا، تا جایی که من اطلاع دارم، مبحث ارتباط مستقیمی با اف ای تی اف نداشته است. هرچند هنوز دلیل قطعی این مساله اعلام نشده و فعلا حرف ها در سطح گمانه زنی است.
منبع:

1399/10/02
16:47:32
5.0 / 5
1090
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا