بهبود جزئی وضعیت خرده فروشی در آبان

بهبود جزئی وضعیت خرده فروشی در آبان

بازاری: تازه ترین گزارش طرح «شامخ» (شاخص مدیران خرید) حاکی از بهبود جزئی وضعیت خرده فروشی در آبان نسبت به مهر ماه است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید(PMI) که «شامخ» نامیده می شود را منتشر می کند که طبق گزارش آبان ماه آن عدد شامخ کل به ۳۵.۷۱ رسیده که نشان دهنده بهبود جزئی وضعیت بخش خرده فروشی نسبت به مهرماه با عدد شامخ کل ۳۳.۶۹ است. البته با توجه به این که عدد شامخ کل پایین تر از عدد ۵۰، به مدلول رکود است، بهبود جزئی وضعیت خرده فروشی نسبت به ماه مهر، به مفهوم خروج از رکود نیست.
بر طبق این گزارش، از میان ۵ مولفه اصلی شامخ، یعنی میزان کارهای انجام شده، میزان سفارشات جدید مشتریان، سرعت انجام و تحویل سفارش و یا پروسه کار، موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده و میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی، شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش با عدد ۵۵.۱۰ بیشترین میزان را به خود مختص کرده است.
در این میان شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا کالاهای مورد نیاز نسبت به ماه قبل کاهش ۸.۳۲- درصدی داشته و به تبع آن شاخص قیمت فروش محصولات یا خدمات ارائه شده نسبت به ماه قبل کاهش ۲۹.۹۳- درصدی داشته که سبب رشد ۳.۰۳ درصدی عدد شاخص میزان فروش کالا و خدمات در آبان ماه نسبت به ماه قبل شده است.
از جانب دیگر باوجود افزایش شش درصدی رقم شاخص کل خرده فروشی با عدد ۳۵.۷۱ نسبت به رقم شاخص مهر ۳۳.۶۹، کماکان خرده فروشی ها در فروشگاه های زنجیره ای در وضعیت رکود به سر می برند، اما نسبت به ماه گذشته با افزایش جزئی به سمت رونق حرکت کرده اند.
گفتنی است که باتوجه به دشواری های بررسی تمام خرده فروشی، در این گزارش بر خرده فروشی های زیرمجموعه اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای تمرکز شده است.
امید خرده فروشی ها به مساعد شدن اوضاع
طبق بررسی های انجام شده، شاخص میزان استخدام و بکارگیری نیروی انسانی بیشترین تغییر را داشته و با افزایش ۴۶.۳۳ درصدی نسبت به ماه قبل مواجه بوده است. تحلیل معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران از این تغییر این است که باتوجه به شاخص انتظارات در رابطه با فعالیت ها در ماه آتی که ۱۸.۹۱ درصد افزایش داشته، امیدواری واحدهای خرده فروشی به مساعد شدن اوضاع فروش و برقراری ثبات در بازار سبب شده تا کارفرمایان اندکی وضعیت استخدام پرسنل خودرا بهبود ببخشند.
این در حالیست که برمبنای نتایج طرح قبلی، فروشگاه ها در مهرماه نسبت به شهریور نیروی انسانی خودرا تا حدود ۴۰ درصد کاهش داده بودند که این تعدیل نیرو در مهرماه سبب کاهش سرعت انجام و تحویل سفارش و پروسه کار شده بود که در آبان باتوجه به جبران خلا نیروی انسانی، رقم شاخص سرعت انجام تحویل سفارش حدود ۴۲ درصد افزایش یافته است.
همین طور برمبنای نتایج این گزارش، شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم مورد نیاز در ماه مورد مطالعه حدود هشت درصد نسبت به ماه مشابه قبل کاهش یافته که این امر منجر به کاهش حدود ۳۰ درصدی قیمت محصولات تولیدی شده و به دنبال آن میزان فروش کالا و خدمات حدود سه درصد افزایش یافته است.
البته معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف در این گزارش به تعطیلی دو هفته ای واحدهای صنفی (غیر از مشاغل گروه یک) در شهرهای قرمز از اول آذرماه اشاره و خاطرنشان کرده که این احتمال وجود دارد که افزایش شش درصدی رقم شاخص آبان نسبت به مهر به سبب افزایش میزان خرید جامعه در ایام پایانی آبان و تقاضا برای بعضی از اقلام در رابطه با واحدهای صنفی تعطیل، باشد.
شامخ چیست؟
شاخص مدیران خرید (شامخ)، شاخصی است که به صورت ماهانه، اطلاعات مورد نیاز فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و همین طور برنامه ریزان کشور در مورد وضعیت رونق و رکود را بیان می کند. این شاخص بوسیله جمع آوری اطلاعات از مدیران مهم ترین بنگاه های اقتصادی (دارای بیشترین ارزش افزوده، میزان تولید و نیروی انسانی)، تهیه شده و برمبنای آن اطلاعات واقعی (و نه حدس یا نظر شخصی)، در مورد وضعیت متغیرهای مهمی از قبیل «مقدار تولید»، «سفارشات جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواد اولیه» و «میزان استخدام شرکت» در ماه مورد نظر، نسبت به ماه قبل (بیشتر، کمتر یا مانند) دریافت می شود. موسسات جهانی معتبر نیز این شاخص را با همکاری بیش از ۴۰ کشور دنیا به صورت ماهانه محاسبه و منتشر می کنند.
منبع:

1399/10/10
00:12:42
0.0 / 5
673
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا