انتقاد صریح رئیس اتاق بازرگانی ایران:

چرا از بزرگترین پیمان تجارت آزاد جهان جا ماندیم؟

چرا از بزرگترین پیمان تجارت آزاد جهان جا ماندیم؟

بازاری: رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید که جا ماندن ایران از توافقات بین المللی تجارت آزاد در نقاط مختلف جهان، می تواند برای کشور گران تمام شود.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی با اشاره به بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان که چند هفته قبل میان ۱۵ کشور در آسیا و اقیانوسیه به امضا رسید، اظهار نمود: این توافق از نظر تعداد کشورهای حاضر در آن و وسعت جغرافیایی و جمعیتی که در بر می گیرد در نوع خود بی نظیر بود و در صورتیکه می شد نام ایران نیز در این لیست جای بگیرد، متاسفانه ما این فرصت طلایی را از دست دادیم.
وی با اشاره به حضور کشورهایی در این توافق که تا قبل از این، در رقابت های اقتصادی گسترده با یکدیگر قرار داشتند، بیان کرد: در این توافق برای اولین بار تجارتی آزاد میان چین و دو کشور مهم ژاپن و کره جنوبی به امضا رسیده است. این در شرایطی است که امروز چین، رقیب اصلی آمریکا و ژاپن و کره، متحدان این کشور در شرق آسیا به شمار می روند. این توافق اما نشان میدهد که فراتر از دیدگاه های سیاسی، این کشورها برای دستیابی به منافع ملی خود، حاضر به اقدامات گسترده هستند.
بگفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، توافق هایی که برای تجارت آزاد بسته می شود، راه را برای صادرات و واردات با سرعت بیشتر باز می کند و برای کشوری مانند ایران که قصد حضور در بازارهای بین المللی دارد اهمیت فروانی خواهد داشت اما عدم حضور ایران چه در این توافق و چه در توافق های مشابه، موجب می شود انزوای اقتصادی کشور تشدید شود.
شافعی با اشاره به اولویت های کلان تعریف شده برای کشور در این عرصه، اشاره کرد: اگر ما قصد عضویت در سازمان تجارت جهانی را داریم، باید مقدمات لازم را برای چنین اقدامی فراهم نماییم اما متاسفانه نپیوستن به توافقات مهم این چنینی که بخش مهمی از جمعیت و جغرافیای جهان در آن فعال می باشند، کار را برای ما دشوارتر از قبل می کند.
بگفته وی، در کنار منافع مستقیم تجارت آزاد، ورود به توافق های بین المللی در ساختار تصمیم گیری کشور و حرکت به سمت توسعه اقتصادی در حوزه های مختلف نیز بسیار مهمست و بدین جهت باید تصمیم گیران در این حوزه گام های جدی بردارند.

منبع:

1399/10/15
23:52:26
0.0 / 5
1036
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا