معاون وزیر امور خارجه خبر داد؛

ایران به ارز یكپارچه اتحادیه اوراسیا ملحق می شود

ایران به ارز یكپارچه اتحادیه اوراسیا ملحق می شود

به گزارش بازاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به برنامه اتحادیه اوراسیا برای ایجاد ارز مشترک تا سال 2025 اظهار داشت: پیوستن به این ارز یکپارچه در دستور کار ایران نیز قرار گیرد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، سید علی مهاجر امروز در مراسم افتتاحیه همایش «روابط ایران و اوراسیا» با اعلان اینکه در وضعیت تحریم ها، گسترش روابط با کشورهای دیگر برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: یک سال از الحاق ایران به موافقتنامه تجاری اوراسیا می گذرد. در این یک سال ۳.۴ میلیارد دلار تجارت داشته ایم که ۱.۲ میلیارد دلار آن صادرات بوده و رشد ۳۴ درصدی در روابط تجاری اوراسیا قبل از الحاق ما به این موافقتنامه را شاهد بوده ایم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه باید در حوزه تعرفه ها، اقدام محتاطانه داشته باشیم، اظهار داشت: قبول تعهدات در قالب روابط آزاد تجاری، از دیگر الزامات افزایش روابط تجاری با اتحادیه است، چونکه ما نیازمند روابط قابل اعتماد هستیم.
وی تاکید کرد: اتحادیه اوراسیا، دروازه ورود ما به دیگر کشورها را تسهیل می کند. باید دید تا چه میزان می توانیم در آزادسازی تعرفه ها و همکاری با کشورهای منطقه تلاش نماییم.
مهاجر اشاره کرد: اصلاح تعرفه ها در این یک سالی که گذشت، می تواند کمک بزرگی برای ورود دائمی به اتحادیه اوراسیا باشد. همین طور مقدمه الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی ( WTO) خواهد بود.
معاون دیپلماسی وزیر امور خارجه اظهار داشت: این وزارتخانه از شروع پروسه الحاق دائمی ایران به اتحادیه اوراسیا در کنار همه دستگاهها حضور داشت و ظرفیت وزارت خارجه در خدمت بخش های خصوصی، دولتی و عمومی قرار دارد چونکه افزایش تبادلات اقتصادی در سطوح دوجانبه، منطقه ای و جهانی در خدمت منافع ملی است.
وی با تاکید بر اینکه روابط اقتصادی به استقرار صلح در منطقه کمک شایانی می کند، اظهار داشت: فعالان بخش خصوصی بازوان توانمند وزارت خارجه در دیپلماسی اقتصادی هستند. به این جهت اداره کل اوراسیا وزارت امور خارجه ذیل معاونت اقتصادی این وزارتخانه راه اندازی شده و برای تسهیل مراودات در تلاش است.
مهاجر اشاره کرد: لازم است ضمن امعان نظر به محدودیت هایی که تحریم ها بر کشورمان نهادینه کرده، پایه های اصلاح رویه های تجاری گذاشته شود. در این راستا باید سازوکار هماهنگی بین دستگاهی مستمراً با حضور همه دستگاهها و پشتیبانی لازم اندیشیده شود.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: تیم مذاکراتی ایران و اوراسیا نیز باید گروهی حرفه ای و آموزش دیده باشند و در این گروه از کارشناسان اقتصادی حوزه روابط تجاری ایران و اوراسیا بهره برده شود. همین طور مطالعات تحلیلی از طرف پژوهشکده های عالی کشور برای شناساندن اقتضائات بازار کشورهای همسایه به بازرگانان داخلی و معرفی مزیت های ایران به تجار اوراسیا، در دستور کار قرار گیرد.
به گفته وی، نظام حمایتی تعرفه ای برای تجارت ایران و اوراسیا باید پاسخگوی یک تجارت آزاد بوده است. همین طور پروتکل های بهداشتی و تشریفات گمرکی به صورت تدریجی اصلاح گردد تا روابط تجاری کشورمان با دیگر کشورها را قابل اتکا نماییم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، خواهان تقویت مواصلات ریلی، جاده ای و چندوجهی میان ایران با اتحادیه اوراسیا شد و اظهار داشت: کریدورهای حمل و نقلی زیادی در منطقه داریم که باید تقویت شوند.
به گفته مهاجر، علاوه بر تجارت کالا، باید تجارت انرژی و خدمات نیز به حجم مبادلات ایران و اوراسیا افزوده شود.
وی اشاره کرد: معرفی ارز مشترک تا سال ۲۰۲۵ در دستور کار اتحادیه اوراسیا است که ما نیز باید به این ارز واحد بپیوندیم.


منبع:

1399/11/08
15:03:25
0.0 / 5
891
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا