سفیر كشورمان در كابل اعلام نمود:

آمادگی ایران برای واردات ۵ میلیارد دلاری از افغانستان

آمادگی ایران برای واردات ۵ میلیارد دلاری از افغانستان

به گزارش بازاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان تاکید کرد: اگر شرایط در افغانستان آماده شود و دولت این کشور اراده داشته باشد، ایران به تنهایی می تواند پنج میلیارد دلار، همچون دو میلیارد دلار کالای معدنی از افغانستان واردات داشته باشد و آن ها همه طرح ها را به دولت افغانستان عرضه کرده اند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بهادر امینیان در گفت وگو با خبرگزاری آوا در کابل در مورد اینکه "با افتتاح خط آهن خواف ـ هرات، امید می رود روابط بازرگانی دو کشور وارد مرحله جدیدی شود. استفاده تاجران افغانستان از بندر چابهار رو به گسترش است و تلاش هایی جریان دارد که خط آهن خواف ـ هرات به مزار شریف و ازبکستان وصل شود. چشم انداز همکاریهای اقتصادی و روابط بازرگانی دو کشور را چگونه می بینید؟"، اظهار داشت: ما بارها اعلام کردیم که می خواهیم روابط ما با افغانستان از مرحله بازرگانی عبور کند و فقط واردات و صادرات جنس و کالا نباشد؛ بلکه بتوانیم همکاری اقتصادی بیشتری داشته باشیم، تولید مشترک داشته باشیم، کشاورزی افغانستان باید متحول شود و به یک کشور تولیدکننده تبدیل گردد. افغانستان از تمام ظرفیت های لازم برخوردار می باشد و ما معتقدیم که هرچه در افغانستان صلح و ثبات و پیشرفت باشد به نفع ما است و ما حاضر هستیم تکنولوژی را بیاوریم، نمایشگاه گذاشتیم و برخی از شرکتهای تکنولوژی دانش بنیان ما آمده اند اینجا و حاضر هستیم در توسعه اقتصاد افغانستان کمک کنیم".
سفیر ایران ضمن اشاره به مشکلات افغانستان در بخش صنعت برق تصریح کرد: "افغانستان در قسمت برق باید زیرساخت هایش را تغییر دهد و ما حاضر هستیم در این بخش هم کمک نماییم. ما پیشنهادهای زیادی دادیم. فعلاً یکی از اشکالات افغانستان صنعت برق است و این برق در داخل افغانستان قابل حل است و نباید برق از خارج بیاورد و ما حاضر هستیم در این بخش تکنولوژی بیاوریم، نیروگاه بزنیم، هم ظرفیت خوبی برای نیروگاه های بادی است و هم برای فسیلی و خورشیدی. به این علت ما یک برنامه جامع به دولت افغانستان پیشنهاد دادیم و منتظر پاسخ هستیم".
این دیپلمات کشورمان همینطور در مورد توسعه خط آهن خواف ـ هرات هم اظهار داشت: ”در پیشنهاد داده شده به دولت افغانستان علاوه بر راه آهن خواف- هرات ادامه هرات به مزار شریف است که اگر این اتفاق بیافتد یک تحول بزرگ در افغانستان اتفاق می افتد؛ چونکه افغانستان وضعیت وصل کردن کشورها را دارد؛ چون در منطقه ای قرار دارد که آسیای مرکزی را به ایران و هند وصل می کند؛ اما روی این مزیت باید سرمایه گذاری شود و زیرساخت ایجاد شود و ما حاضر هستیم سرمایه گذاری نماییم. هند هم حاضر است کار کند؛ ازاین رو اگر در دولت افغانستان اراده وجود دارد هرچند مشکلات و موانع دارد که ما تا هنوز نتوانستیم اجرایی نماییم، اگر این مشکلات برطرف شود اتفاقات خیلی خوبی در اقتصاد افغانستان خواهد افتاد".
در ادامه سفیر کشورمان درپاسخ به سوالی درباره این که ا فغانستان همواره نسبت به عدم توازن در روابط بازرگانی بین دو کشور انتقاد دارد، کمتر از ۵۰ میلیون دلار صادرات افغانستان در مقابل نزدیک به ۳ میلیارد دلار صادرات ایران. چگونه می شود این آمار را متوازن تر کرد؟"، اظهار داشت: ما بارها به دولت افغانستان و بخش خصوصی گفتیم که افغانستان چند تا مزیت دارد و ما حاضر هستیم که هرچه افغانستان دارد را وارد نماییم، حاضر هستیم روی تمام بخش معادن افغانستان سرمایه گذاری نماییم، محصولش را ببریم؛ چون ما نیاز داریم و اگر شرایط را فراهم آورد ما حاضر هستیم همین امروز دو میلیارد دلار کالای معدنی از افغانستان ببریم. ایران همه ساله هشت ملیارد دلار واردات بخش های کشاورزی، دامی و چیزهای دیگر را از بیرون دارد و حاضر هستیم همه را از افغانستان ببریم؛ اما شرایط باید در این کشور فراهم گردد و این مورد را با وزیر کشاورزی ایران صحبت کردم".
وی از سفر زودهنگام وزیر کشاورزی ایران به کابل اطلاع داد و اظهار داشت: "قرار بود وزیر کشاورزی ایران در همین هفته به افغانستان سفر کرده و با آقای احدی؛ وزیر زراعت افغانستان هم صحبت شده، بخش زیادی که در کشاورزی افغانستان است باید کار گرفته شود. ما از برزیل وارد می کنیم؛ چرا از طریق دور؟ اگر شرایط را فراهم آورد ما می توانیم پنج میلیارد از افغانستان وارد کنیم؛ اما احتیاج به توجه به زیرساخت دارد و ما همه این طرح ها را به دولت افغانستان عرضه کردیم".
طبق گزارش خبرگزاری آوا، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین شریک تجاری افغانستان به حساب می آید و افغانستان بیشترین میزان واردات خویش را از این کشور دارد، اما در مقابل، صادرات ناچیزی از افغانستان به ایران صورت می گیرد که زمینه ها زیادی برای توسعه آن وجود دارد.
بر مبنای آخرین آمار گمرک ایران در سال ۱۳۹۹ تاکنون، میزان صادرات این کشور به افغانستان به بیشتر از یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون دلار رسیده، در حالیکه از افغانستان یک میلیون و ۸۷۷ هزار دلار بوده است. حجم صادرات افغانستان به ایران در این سال، ۷۰ درصد و از ایران به افغانستان، یک درصد کاهش را نشان می دهد.
منبع:

1399/11/26
22:56:53
0.0 / 5
654
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا