وزیر اسبق صمت:

واردات كالاهای لوكس اقدام مخربی است

واردات كالاهای لوكس اقدام مخربی است

به گزارش بازاری وزیر اسبق صمت اظهار داشت: توجه به آمارهای تجارت ایران با کشورهای همسایه و منطقه نشان از این دارد که دراین زمینه بسیار عقب هستیم و از ظرفیت ها استفاده نکرده ایم.به گزارش بازاری به نقل از مهر، مهدی غضنفری امروز در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان «تجارت منطقه ای؛ اولویت راهبردی»، یکی از اقدامات باارزش اندیشکده اقتصاد مقاومتی را برگزاری همایش های سالانه اقتصاد مقاومتی دانست و با تقدیر از موضوع انتخاب شده برای همایش سال جاری اظهار داشت: در وضعیت تحریم ها و فشارهای بین المللی اهمیت توسعه تجارت منطقه ای افزایش می یابد.
ارسال ۷۰ مقاله به کمیته علمی همایش تجارت منطقه ای
وزیر اسبق صمت اضافه کرد: بعد از فراخوان دریافت مقالات که از یک دی ماه انجام شد، از بیش از ۷۰ مقاله ارسالی برای دبیرخانه هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی، ۳۶ مقاله در مرحله اول مورد تأیید قرار گرفت و وارد پروسه بررسی نهایی شد. از این مقدار، ۲۸ مقاله به تأیید نهایی کمیته علمی رسید و حد نصاب لازم را کسب نمود.
غضنفری افزود: از دیرباز در مورد تجارت منطقه ای صحبت های زیادی شده است اما در سالهای اخیر موفقیت های قابل توجهی در این عرصه نداشته ایم. گفتمان سازی در این مساله و ایجاد ارتباط میان نخبگان علمی و عملیاتی و تجاری و سیاستگذاران از اهداف اصلی این همایش است. معمولاً مقالات این همایش در اختیار مسئولین قرار می گیرد که می تواند در جهت بهبود وضعیت تجارت خارجی مورد استفاده قرار گیرد.
برگزاری ۶ پیش نشست جهت بررسی ابعاد تجارت منطقه ای
وی اضافه کرد: ۶ پیش نشست تا امروز و بعنوان مقدمه همایش اصلی برگزار شده است که گزارش خلاصه ای از آنها ارائه می شود. نخستین پیش نشست درباب اهمیت توافقات دوجانبه و چندجانبه تجاری انجام شد و در آن بر ضرورت حرکت پرسرعت ایران در این راه تاکید گردید. مهم ترین موضوع در نشست دوم فرصت های تجارت منطقه ای در قالب جاده ابریشم بود. طرحی که توسط چین عنوان شد و چین در قالب آن به دنبال به دست آوردن جایگاه خود بعنوان نخستین قدرت اقتصادی جهان است. کشور ما استفاده بسیار کمی از این طرح نموده است که باید در این عرصه کار شود.
وزیر اسبق صنعت معدن و تجارت افزود: در نشست سوم بحث مبادلات مالی تحریم ناپذیر عنوان شد. یکی از فشارهای مهم تحریم ها مساله جابجایی پول است. با بهره گیری از روش های نوین مبادلات مالی می توان فشار این تحریم ها را کاهش داده و تجارت منطقه ای را انجام داد. در نشست چهارم و پنجم، به ترتیب به «تجارت با عراق و سوریه» و «تجارت با افغانستان و پاکستان» و ظرفیت های این دو حوزه پرداخته شد. ما در مورد عراق ظرفیت های زیادی داریم که هنوز فعال نشده است و در مورد سوریه نیز عملاً کار خاصی انجام نشده است. شهید سلیمانی همیشه تاکید بسیاری داشتند بر اهمیت کار اقتصادی در محور مقاومت و حتی دفتر اقتصادی در سوریه تأسیس نمودند. باید تجارت با این کشورها را تسهیل نمود. نشست ششم تجارت منطقه ای برق بود که در این عرصه نیز با شناخت ظرفیت ها، تقویت زیرساخت ها و ایجاد سازوکارهای درست همکاری منطقه ای، اقدامات مؤثری را می ‎توان انجام داد.
تجارت ایران با کشورهای همسایه بمراتب کمتر از ظرفیت هاست
غضنفری افزود: توجه به آمارهای تجارت ایران با کشورهای همسایه و منطقه نشان از این دارد که دراین زمینه بسار عقب هستیم و از ظرفیت ها استفاده نکرده ایم. واردات پاکستان در طول سال ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار است. در این ۵۰ تا ۶۰ میلیارد سهم ما تنها ۵۰۰ میلیون دلار است. این آمار نشان دهنده عدم موفقیت حوزه تجارت ما در کار با پاکستان است. در مورد عراق در سال ۲۰۱۹، ۶۰ میلیارد دلار بوده است. سهم ما از این تجارت تنها ۶ میلیارد دلار است. بااینکه آمارهای غیررسمی تا ۱۰ میلیارد دلار هم مطرح می شود. واردات افغانستان ۷ میلیارد دلار است. سهم ایران از این تجارت ۱.۲ میلیارد دلار است. ما نخستین صادرکننده به افغانستان هستیم اما باز هم سهم کمی از بازار افغانستان داریم. بدین سبب ما تنها تامین کننده ۱۰ تا ۲۰ درصد نیاز منطقه هستیم که باتوجه به موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های ایران بسیار اندک است.
وی اشاره کرد: با بررسی آمارهای مربوط به سال ۹۲ تا ۹۸ می توان دریافت که از سال ۹۶ تا به امروز، صادرات ما به کشورهای همسایه در مقایسه با سایر کشورها فزونی پیدا کرده است. به این معنا که ما به سمت تجارت منطقه ای رفته ایم. اما از طرفی مجموع صادرات ما به کشورهای جهان کاهش یافته است. بعنوان مثال در سال ۹۶، حجم صادرات ما به کشورهای همسایه ۲۳ میلیارد دلار بوده است و همین مقدار نیز صادرات فرامنطقه ای داشته ایم که جمعاً به ۴۶ میلیارد دلار رسیده است. اما این میزان در سال ۹۳ و ۹۴ به بیشینه خود رسیده و تا ۹۹ کاهش یافته است. در مورد واردات می توان گفت هم از همسایگان واردات کمتری داشته ایم و هم از سایرین. در بهترین حالت سال ۹۳، ۵۳ و سال ۹۴، ۵۴ میلیارد دلار بوده است و در سالهای بعد به ۴۳ میلیارد دلار کاهش یافته است. با جمع نمودن این اعداد می توان دریافت که حجم تجارت ما در سالهای اخیر روند کاهشی داشته است.
ظرفیت تجارت منطقه ای ایران بیش از دو برابر وضعیت موجود است
عضو کمیته علمی همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با تاکید بر اینکه در توسعه تجارت باید به سمت واردات هم توجه گردد اظهار داشت: وارداتی که من با آن موافقم و می تواند پیشران توسعه کشور باشد، واردات کالاهای سرمایه ای و مواد اولیه است. واردات کالاهای لوکس و مصرفی اقدام نادرست و مخربی است. باید واردات پشتیبان تولید باشد. واردات در حوزه هایی باید صورت گیرد که بتواند موتور محرک تولید باشد.
وی اظهار داشت: در وضعیت تحریمی یکی از راهکارهای مؤثر در حفظ اشتغال کشور صادرات است. کشورهای منطقه به لحاظ نزدیکی فرهنگی ملی و زبانی فرصت های زیادی دارند که می توان از آنها استفاده نمود. دلیل خیلی از عدم موفقیت های ما در تجارت منطقه ای مشکلات داخلی ما مانند روندهای معیوب گمرکی، استاندارد پایین تولیدات ما و … است. با رفع موانع بسادگی می توان تجارت منطقه ای ایران را به دو برابر مقدار فعلی افزایش داد. کشور ترکیه تا حالا در حوزه تجارت منطقه ای از ما پیشی گرفته است و اگر اقدامات لازم انجام نشود در آینده کشورهای دیگر نیز در رقابت با ما پیروز خواهند شد.


منبع:

1399/11/30
12:01:03
0.0 / 5
610
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بازار , پول
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا