چرا تركیه دیگر از ایران كالا نمی خرد؟

چرا تركیه دیگر از ایران كالا نمی خرد؟

اتاق تجاری تهران به بررسی جزئیات تجارت ایران و ترکیه در 10 سال اخیر پرداخته که نشان دهنده افت جدی همکاریهای اقتصادی دو کشور در سالهای اخیر است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، طبق گزارش های ارائه شده بالاترین میزان تجارت ثبت شده میان دو کشور به سال ۲۰۱۲ باز می گردد که عدد آن بیش از ۲۲ میلیارد دلار براورد می شود. در این سال اصلی ترین علت افزایش آمار تجارت، بالا بودن ارزش واردات ایران از ترکیه بوده است. در سال ۲۰۱۲، ترکیه از ایران حدود ۱۰ میلیارد دلار و ایران از ترکیه حدود ۱۲ میلیارد دلار واردات داشته اند.
ارزش صادرات ایران به ترکیه از سال ۲۰۱۱ روند نزولی داشته و از حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به حدود ۴.۷ میلیارد دلار رسیده است. به دنبال اجرای برجام و توافق تجارت مشترک میان دو کشور، این عدد در سال ۲۰۱۷ بار دیگر به حدود ۷.۵ میلیارد دلار افزایش یافته اما در سال ۲۰۲۰، همزمان با شیوع ویروس کرونا و تداوم تحریم های آمریکا، این عدد به حدود یک میلیارد دلار کاهش یافته است.
بخش مهمی از کاهش صادرات ایران به ترکیه تحت تاثیر افت صادرات اقلام نفتی بوده و در حوزه صادرات غیرنفتی، تفاوت چندانی در آمار تجارت مشترک دو کشور دیده نمی گردد. در سال ۲۰۲۰، واردات ایران از ترکیه نیز به پایین ترین سطح خود رسیده و آمارها واردات ۱.۸ میلیارد دلار را نشان میدهد.
در بررسی ترکیب صادرات ایران به ترکیه، کاهش قابل توجه صادرات محصولات شیمیایی و صنایع وابسته به آن، حرف اول را می زنند. این عدد در سال ۲۰۱۱ حدودا ۱۱ میلیارد دلار بوده اما در سال ۲۰۲۰ تنها به ۲۳۸ میلیون دلار رسیده است. در این عرصه صادرات سوخت های معدنی، روغن های معدنی، موم های معدنی و مواد قیری ایران به ترکیه ۹۹.۶ درصد کاهش یافته که همین مورد خودرا در آمار صادرات نهایی نشان میدهد.
در بین کالاهایی که هنوز از ایران به ترکیه صادر می شود، مواد پلاستیکی و اشیا تولید شده با این مواد حدود ۲۴ درصد از کل ارزش صادرات را به خود اختصاص داده و مس و روی دیگر مواد صادراتی عمده ایران به این همسایه غربی به شمار می روند.
در حوزه واردات نیز در سال ۲۰۱۱، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، فلزات و مواد نساجی اصلی ترین واردات ایران از ترکیه را ایجاد کرده و هم اکنون دیگ های بخار آب، ماشین آلات و وسایل مکانیکی حدود ۱۹ درصد از واردات ایران از ترکیه را شامل می شود.1399/12/28
13:54:14
0.0 / 5
377
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا