انجمن شركت های دانش بنیان حوزه سلامت در سالی كه گذشت

از تجاری سازی محصولات فناورانه تا برگزاری دوره های توانمندسازی

از تجاری سازی محصولات فناورانه تا برگزاری دوره های توانمندسازی

به گزارش بازاری انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت استان تهران، نهادی زیرمجموعه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران است که مهم ترین هدف خویش را پشتیبانی از این شرکت ها عنوان می کند. شاید مهم ترین فعالیت این انجمن در سال ۱۳۹۹ و انتشار کرونا برگزاری جلسات کمیته تجاری سازی بود که نقش پلی میان کسب وکارهای دانش بنیان و سرمایه گذاران را ایفا می کرد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در سالی که گذشت کسب وکارهای دانش بنیان حوزه سلامت و سرمایه گذاران این عرصه، در یازده جلسه گرد هم آمدند تا طرح های فناورانه ی سلامت که احتیاج به سرمایه دارند، سرمایه گذاران خویش را پیدا کنند. در هر جلسه ی کمیته ی تجاری سازی شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت جزئیات چهار طرح از جانب مجریان طرح ها عرضه می شد و سرمایه گذاران علاقمند سوالات خویش را درباره ی طرح های عرضه شده می پرسیدند.
دکتر حسین وطن پور، رئیس هیئت مدیره انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت استان تهران هدف از تأسیس انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت با همکاری اتاق بازرگانی تهران را درراستای پذیرش بخشی از وظایف نهادهای حاکمیتی در امور شرکتهای دانش بنیان و همکاری با کلیه بازیگران در این حوزه می داند و در اینباره می گوید: هم اکنون، این انجمن بالغ بر ۱۲۰ عضو دارد که مجوز دانش بنیانی خویش را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده و یا هسته های فناور مستقر در مراکز رشد دانشگاههای علوم پزشکی و پارک های علم و فناوری هستند. همزمان با توسعه واحدهای نقش آفرین در توسعه فناوری سلامت نظیر شتاب دهنده ها، با تصویب مجمع عمومی امکان عضویت آنها هم در انجمن فراهم می شود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره ی مهم ترین فعالیتهای انجام شده توسط انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت در سالی که گذشت، به ایسنا اظهار داشت: تلاش زیادی کردیم تا زنجیره تأمین در انجمن تشکیل گردد یعنی خیلی از اعضای انجمن توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و نیازهای همدیگر را در ابعاد مختلف مرتفع کنند. انجمن با اطلاع رسانی بموقع به اعضای خود توانست نقش خوبی در بهره مندی شرکت ها از تسهیلات در نظر گرفته شده دولت برای این گروه از فعالان کسب و کار دانش بنیان ایفا کند. علاوه بر این، با مکاتباتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همینطور سازمان غذا و دارو داشتیم، پیشنهاد ایجاد میز خدمت را عرضه کردیم. از آن جایی که شرکتهای نوپا آشنایی زیادی با امور در رابطه با ثبت محصول در سازمان غذا و دارو، ثبت بعنوان شرکت دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یا دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی ندارند، انجمن با طرح میز خدمت آمادگی خویش را برای عرضه این نوع خدمت اعلام داشته است.
رئیس هیئت مدیره انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت استان تهران افزود: تفاهمنامه هایی را با کانون پتنت ایران، با انجمن شهرداران آسیا و واحد بین الملل دانشگاه امیرکبیر در کیش امضا کردیم تا بتوانیم فعالیت بیشتری در زمینه ی صادرات محصولات دانش بنیان شرکتهای عضو داشته باشیم. سعی کردیم با شناسایی شرکتهای ایرانی علاقه مند به حوزه محصولات دانش بنیان در کشورهای همسایه زمینه همکاریهای صادراتی بین آنها و شرکتهای دانش بنیان داخل ایران را فراهم و در ارتباط با ثبت محصولات دانش بنیان شرکتهای عضو اقدام نماییم.
وطن پور درباره ی برگزاری جلسات کمیته تجاری سازی اظهار داشت: جلسه ی کمیته تجاری سازی انجمن به صورت مرتب هر ماه برگزار می گردد و زمینه برای تعامل و دسترسی سرمایه گذاران به فناوران فراهم است. انجمن خوشبختانه در زمینه ی توانمندسازی اعضاء خود، وبینارها و کارگاه های بسیاری را برای مدیران شرکت ها برگزار کرده است تا آنها با اصول بیزینس پلن و روال ثبت شرکت ها و اختراعات و... آشنا گردند.
رئیس هیئت مدیره انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت پیش تر درباره یکی از خدمات عرضه شده توسط این انجمن اظهار داشته بود: این انجمن همینطور زمانی که اختلافات و مشکلات حقوقی برای شرکت ها به وجود بیاید، از راه شوراهای داوری خود و قبل از طرح شکایت رسمی شرکت ها در قوه قضاییه، به موارد اختلاف و اشکالات حقوقی شرکت ها می پردازد.
وی ضمن اشاره به برگزاری سمینارهای آموزش مجازی در دوره انتشار کرونا و آموزش مدیران با اصول شراکت و نحوه اداره ی شرکت ها، کارآفرینی و دریافت استانداردهای محصولات دانش بنیان اظهار داشت: در واقع، انجمن کانونی برای تعامل و تبادل تجربیات موفق شرکتهای عضو است. انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت می تواند زبان گویای مطالبات شرکت ها در مجلس شورای اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی باشد تا حتی المقدور، امکانات دولت را در جهت توسعه شرکتهای دانش بنیان جذب نماید.
وطن پور تعداد شرکتهای دانش بنیان و محصولات ساخته شده توسط آنها را بویژه در دوره شیوع بیماری کرونا فوق العاده توصیف کرد و اضافه کرد: ما با همت شرکتهای دانش بنیان توانستیم از فروردین ماه ۱۳۹۹ کشور را در حالت وابسته به اقلام مورد نیاز برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری کرونا به کشوری آماده برای صادرات این محصولات در بهمن ماه همان سال تبدیل نماییم. در طول سال ۹۹ شرکتهای دانش بنیان که اغلب آنها عضو انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت تهران هستند در ساخت ونتیلاتور، پالس اکسی متر، تب سنج، انواع کیت ها و داروها نقش آفرینی خوبی داشته اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: برنامه ما برای سال ۱۴۰۰ زمینه سازی عضویت تعداد بیشتری از شرکت ها و هسته های فناور در انجمن است. تمرکز بیشتری در افزایش موارد ثبت اختراع ایده ها و محصولات دانش بنیان برای صادرات به کشورهای همسایه خواهیم کرد.
آخرین جلسه کمیته تجاری سازی این انجمن ۲۰ بهمن ماه سال ۹۹ برگزار گردید. طرح هایی همچون پمادی گیاهی با خاصیت آنتی باکتریال و آنتی ویروس برای درمان سوختگی، دستگاه تمام الکترونیکی جابه جایی بیمار، محصولات ارگونومیک، نانو دارویی برای تسریع اثربخشی درمان کرونا، دستگاه تبدیل پسماند تر به کمپوست و گجت هوشمند پایش سلامت همچون طرح هایی هستند که در یازده جلسه کمیته تجاری سازی انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت بررسی شدند.
شیوع کرونا در سالی که گذشت علیرغم این که باعث رونق فعالیت بخشی از شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت شد، اما گروهی از فعالان این عرصه همچون دیگر صاحبان کسب و کارها از گسترش این بیماری صدمه خوردند. به نظر می آید از آن جایی که انجمن شرکتهای دانش بنیان حوزه سلامت، یک انجمن صنفی به شمار می آید، بتواند در جهت پشتیبانی از این کسب وکارهای صدمه دیده هم قدم های مؤثری بردارد.1400/01/06
13:19:26
5.0 / 5
402
تگهای خبر: آموزش , تسهیلات , حقوق , حقوقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا