اوضاع قیمت کالاها با برگشت روند افزایشی تورم

اوضاع قیمت کالاها با برگشت روند افزایشی تورم

با برگشت روند رو به رشد تورم در ماه گذشته، افزایش هزینه خانوارها بطور متوسط تا 35.9 درصد ثبت شده است.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، تورم که از مدت ها قبل در روند افزایشی قرار داشت، در شهریور ماه سال جاری رکوردهای تازه ای ثبت نمود و تورم سالانه به ۴.۸ درصد رسید که طی سالهای قبل بی سابقه بود. در همین فاصله نرخ تورم نقطه به نقطه به ۴۳.۷ و ماهانه ۳.۹ درصد رسید. اما در مهرماه روند تورم معکوس شد و در هر سه شاخص سیر نزولی در پیش گرفت؛ بطوریکه تا آذرماه تورم سالانه به ۴۳.۴ درصد نقطه به نقطه ۳۵.۲ و ماهانه ۱.۷ درصد کم شد.

اما اعلام تورم دی ماه توسط مرکز آمار ایران نشان داد که در شاخص ماهانه و نقطه به نقطه برگشت روند افزایشی تورم اتفاق افتاده است، هر چند که تورم سالانه کاهشی پیشرفته بود.

بر اساس این گزارش تورم ماهانه ۲.۴ درصد و نقطه به نقطه به ۳۵.۹ بالا رفته و تورم سالانه با کاهش یک درصدی ۴۲.۴ درصد ثبت شده است.

اینکه دلیل روند رو به رشد تورم در دو شاخص ماهانه و نقطه به نقطه از کجا نشأت می گیرد، موضوعی است که مسئولان مربوطه خصوصاً در سازمان برنامه و بودجه و یا بانک مرکزی باید به آن پاسخ دهند اما دولت در ماه های اخیر، دلیل توقف روند افزایشی تورم را به صورتی متوقف کردن استقراض از بانک مرکزی و عدم تامین کسری بودجه از این محل اعلام نموده بود.

به هر حال آنچه در تورم ثبت شده بیان کننده آنست که خانوارهای ایرانی برای تامین کالا و خدمات مصرفی خود در دی ماه بطور متوسط حدود ۳۵.۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش هزینه داشته است.

در بین اقلام مصرفی مردم گروه شکر، مربا، عسل و... با ۵۸.۶ درصد و همین طور ماهی ها و صدف داران با ۵۵ درصد و سبزیجات با ۵۱ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به دی ماه پارینه داشته اند.

در خدمات نیز هتل و رستوران با ۶۲.۱ و حمل و نقل با ۳۵.۳ و همین طور بهداشت و درمان با ۳۴.۳ درصد بیشترین افزایش هزینه را دارا هستند. در افزایش قیمت های ثبت شده نسبت به آذرماه نیز بالاترین میزان مربوط به دخانیات با ۴.۸ درصد و پس از آن پوشاک و کفش ۲.۸ و حمل و نقل با ۲.۷ درصد است.

بالاترین میزان تورم سالانه نیز برای روغن و چربی ها با ۷۸ درصد و گروه شیر، پنیر و تخم مرغ با ۶۸.۲ درصد ثبت شده است.


1400/11/02
23:54:25
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا