لایحه قانون جامع آبخیزداری در راه اصلاح

لایحه قانون جامع آبخیزداری در راه اصلاح

به گزارش بازاری، مدیرکل دفتر آبخیزداری و صیانت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور اظهار داشت: لایحه قانون جامع آبخیزداری تدوین شده است. انجمن علمی آبخیزداری و پژوهشکده صیانت از خاک و آبخیزداری اصلاحاتی که باید بر روی آن صورت گیرد را بررسی نموده اند. وزیر جهادکشاورزی نیز منتظر است اصلاحاتی که در نظر دارند اعلام گردد تا آنرا بصورت رسمی به مجلس ارسال نماید.هوشنگ جزی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: لایحه قانون جامع آبخیزداری به عنوان یک طرح در مجلس عنوان شد که وزیر جهادکشاورزی اصرار کرد این طرح بصورت لایحه نیز نوشته شود.

وی افزود: متنی که بایستی تصویب شود تهیه شده و هم اکنون نیز انجمن علمی آبخیزداری و پژوهشکده صیانت از خاک و آبخیزداری اصلاحاتی که باید بر روی آن صورت گیرد را بررسی نموده اند. وزیر جهادکشاورزی نیز منتظر است اصلاحاتی که در نظر دارند اعلام گردد تا آنرا بصورت رسمی به مجلس ارسال نماید.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و صیانت از خاک سازمان منابع طبیعی کشور افزود: یکی از کمبودهای بخش آبخیزداری نگاه به مدیریت جامع حوزه های آبخیز کشور است. این که چطور یک حوزه آبخیز از همه جوانب بررسی شود و آن مواردی که موجب می شود حوزه آبخیز سلامتش را از دست بدهد نیز کنترل شود.

وی اشاره کرد: لایحه قانون آبخیزداری فقط توجه به اجرای عملیات آبخیزداری نیست. ما بدنبال این نبودیم که فقط اقدامات آبخیزداری را افزایش دهیم. این که چطور بتوان کاربری ها را مدیریت درست کرد که حوزه آبخیز سالم بماند یا صیانت از بخش بزرگی از حوزه های آبخیز یعنی مراتع چگونه اتفاق بیوفتد، از اهمیت بسیاری برخوردارست.

جزی در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از عناوینی که در این لایحه به آن توجه خواهد شد تشکیل یک شورای عالی آبخیزداری در کشور است. شورایی که در صورت موافقت مجلس از ادغام چندین شورا که هم اکنون بصورت موازی کار می کنند تشکیل می شود و تمامی برنامه های حوزه آبخیز را مصوب خواهدنمود. در حقیقت برنامه های این شورا در امتداد صیانت از آب، خاک مراتع و جنگلها خواهد بود.

وی با اشاره به این که خاک قبلاً شورای عالی آبخیزداری را در کشور داشتیم که متاسفانه برداشته و خرد شد، اظهار داشت: موضوع دیگری که در این لایحه به آن توجه شده سازماندهی ویژه است. در نسخه اول این لایحه پیش بینی کرده بودیم سازمان مستقلی در کشور ایجاد شود که وابستگی به هیچ بخشی نداشته باشد و مستقل عمل کند. ولی هم اکنون باید دید که در آخرین نسخه چه تصمیمی برای سازماندهی در این بخش گرفته خواهد شد.

منبع:

1401/06/30
10:09:51
5.0 / 5
187
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا