از سوی گمرك ایران ابلاغ شد؛

تعرفه حق توقف كامیون های ایرانی و خارجی برای تخلیه و بارگیری

تعرفه حق توقف كامیون های ایرانی و خارجی برای تخلیه و بارگیری

بازاری: دستورالعمل پرداخت حق توقف كامیونهای ایرانی و خارجی فعال در خطوط بین المللی ابلاغ گردید كه بر مبنای آن كامیونها در صورت توقف بیش از تعداد روزهای مجاز مشمول پرداخت حق توقف می شوند.به گزارش بازاری به نقل از مهر، طبق این دستورالعمل ابلاغی از جانب گمرك، پیرو بخشنامه شماره ۱۷۰.۳.۶۷۶۹ مورخ ۱۳۹۵.۱۲.۰۸ و با اختیار حاصله از مصوبه یكصدو شصت و پنجمین اجلاس شورایعالی هماهنگی ترابری كشور و در جهت كاهش زمان تخلیه و بارگیری وسائط نقلیه و جلوگیری از توقف بی مورد در مبادی و مقاصد و مرزهای كشور در صورتی كه توافق مشخصی بین صاحب كالا و شركت حمل و نقل بین المللی برای پرداخت حق توقف كامیونها در قرارداد فی درخلال پیش بینی نگردیده باشد، حق توقف متعلقه به كامیونهای داخلی و خارجی كه از تاریخ ۱۳۹۷.۲.۱ قابل اجراء خواهد بود. جهت بهره برداری ایفاد می گردد:
الف: كامیونهای حامل محمولات صادراتی، وارداتی و ترانزیتی در قلمرو جمهوری اسلامی ایران:
*زمان مجاز بارگیری و انجام تشریفات گمركی و صدور اسناد آن جهت محمولات صادراتی، سه روزكاری و برای تخلیه محمولات وارداتی و ترانزیتی دو روز كاری تعیین و مازاد بر آن برای كامیونهای چادری، بلدار، كفی كانتینربر، تانكر، بونكر و سواری بر روزانه دو میلیون و هشتصد و پنجاه هزار ریال (۲.۸۵۰.۰۰۰ ریال)، كامیونهای حامل بار از و به مقصد كشورهای اروپایی روزانه سه میلیون و چهارصد و پنجاه هزار ریال (۳.۴۵۰.۰۰۰ ریال) محاسبه و در صورتی كه زمان توقف بیش از ۵ روز باشد (از زمان مجاز تعیین شده) ۱۵ درصد به حق توقف فوق اضافه می گردد.
*كامیونهای كمرشكن ۷ محور ۳.۹۰۰.۰۰۰ ریال، ۹ محور ۴.۷۰۰.۰۰۰ ریال و ۱۱ محور ۵.۴۰۰.۰۰۰ ریال محاسبه می گردد.
ب: كامیونهای حامل محمولات صادراتی و وارداتی در خارج از قلمرو جمهوری اسلامی ایران:
*زمان مجاز تخلیه و بارگیری و انجام تشریفات گمركی و صدور اسناد آن دو روزكاری تعیین و مازاد بر آن به شرح ذیل می باشد:
۱-در كشورهای اروپایی، روزانه برای هر كامیون ۱۷۵ یورو و برای هر كمرشكن ۲۸۰ یورو محاسبه می گردد.
۲-در كشورهای: تركیه- سوریه – لبنان – اردن و عراق، روزانه ۱۷۵ دلار محاسبه می گردد.
۳-در سایر كشورها به استثناء بندهای ۱ و ۲، روزانه ۱۶۵ دلار محاسبه می گردد.
۴-حق توقف كامیونهای كمرشكن ۷، ۹ و ۱۱ محور در كشورهای آسیای میانه (CIS) و همجوار به ترتیب روزانه ۲۸۰، ۳۴۰ و ۳۸۰ دلار محاسبه می گردد.
۵-حق توقف كامیونهای خارجی كه بدون داشتن قرارداد در قلمرو جمهوری اسلامی ایران متوقف می گردند، حق توقف آنها بر اساس كامیونهای ایرانی برابر ماده ۱ بند ب محاسبه و پرداخت خواهد شد.
۶-حق توقف كامیونهای ده چرخ ۷۰ درصد و شش چرخ ۶۰ درصد بندهای الف و بد خواهد بود.
۷-حق توقف كامیونهای حامل محمولات فاسد شدنی (یخچالی)، آتش زا، خطرناك (تحت شرایط استاندارد بین المللی كالای خطرناك ADR) ۳۰ درصد به قیمت های مندرج در بندهای الف و ب اضافه خواهد گردید.
تبصره- حق توقف كلیه كامیونها در مواد ذكر شده (كشنده و بارگیر) توأما متوقف باشند.
۸-كامیونهایی كه پس از ساعت ۱۰ بامداد روز كاری به گمرك مربوطه وارد شوند شامل حق توقف نخواهند بود. ضمنا روزهای جمعه در ایران و شبنه و یكشنبه در خارج از ایران ایام تعطیل آخر هفته محسوب می گردد.

1397/01/25
14:01:41
5.0 / 5
5860
تگهای خبر: دلار , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا