مركز آمار ایران اعلام كرد

نوسانات قیمتی در كالاهای اساسی، نرخ ها یكساله ۳۴ و هفت دهم درصد رشد كرد

نوسانات قیمتی در كالاهای اساسی، نرخ ها یكساله ۳۴ و هفت دهم درصد رشد كرد

بازاری: قیمت اقلام خوراكی در مناطق شهری طی تیرماه سال جاری با تغییرات عمده ای نسبت به ماه مشابه سال قبل مواجه بوده است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، قیمت اقلام خوراكی در مناطق شهری طی تیرماه سال جاری با تغییرات عمده ای نسبت به ماه مشابه سال قبل مواجه بوده است.
بر این اساس، در حالی قیمت یك كیلوگرم خیار در تیرماه ۳ هزار و ۵۶۴ تومان ثبت شده است كه قیمت این محصول در خرداد ماه سال جاری ۲ هزار و ۸۲۸ و در تیرماه سال قبل ۲ هزار تومان بوده است.
به این ترتیب قیمت خیار نسبت به تیر سال قبل با رشد ۷۴.۹ درصدی و نسبت به خردادماه سال جاری با رشد ۲۶.۰ درصدی همراه بوده است.
رتبه دوم بیشترین افزایش قیمت مربوط به اقلام پرتقال محصول داخل است. هر كیلوگرم این محصول در تیرماه با قیمت ۷ هزار و ۳۹۵ تومان به فروش رفته است كه در خردادماه سال جاری ۶ هزار و ۱۱۵ تومان و در تیرماه سال قبل ۵ هزار و ۵۱۱ تومان قیمت داشته است.
بنابراین قیمت پرتقال محصول داخل نسبت به تیر سال قبل با رشد ۳۴.۲ درصدی و نسبت به خردادماه سال جاری با رشد ۲۰.۹ درصدی مواجه بوده است.
۱۰۰ گرم كره پاستوریزه (كره حیوانی) هم در تیرماه سال جاری با قیمت ۳ هزار و ۸۸۷ تومان به فروش رسیده است در حالیكه در خردادماه سال جاری ۳ هزار و ۵۹۹ تومان و در تیر ماه سال قبل ۲ هزار و ۸۸۵ تومان قیمت داشته است.
این مساله نشان داده است قیمت این محصول در تیرماه سال جاری نسبت به ماه قبل خود رشد ۸.۰ درصدی و نسبت به تیر سال قبل رشد ۳۴.۷ درصدی داشته است.
نرخ هر كیلوگرم گوجه فرنگی در تیرماه سال جاری ۲ هزار و ۳۳۵ تومان به ثبت رسیده است درحالی كه قیمت این محصول در خردادماه ۲ هزار و ۲۱۷ تومان و در تیرماه سال قبل هزار و ۹۰۰ تومان بوده است.
بنابراین قیمت گوجه فرنگی نسبت به خرداد سال جاری ۵.۳ درصد و نسبت به تیر سال قبل رشد ۲۲.۷ درصدی داشته است.
قیمت ۵۰۰ گرم چای بسته ای خارجی هم ۲۴ هزار و ۹۶۸ تومان بوده است در حالیكه نرخ این محصول در خردادماه ۲۳ هزار و ۹۸۰ تومان و در تیرماه سال قبل ۲۰ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است.
به این ترتیب نرخ این محصول در تیرماه نسبت به ماه قبل خود ۴.۱ درصد و نسبت به تیر سال قبل ۲۳.۴ درصد رشد داشته است.
همچنین هر كیلوگرم رب گوجه فرنگی ۶ هزار و ۴۰۰ تومان در تیرماه به فروش رفته است در حالیكه در قیمت این محصول برای خرداد سال جاری ۶ هزار و ۱۶۰ تومان و برای تیرماه سال قبل ۵ هزار و ۱۰۰ تومان ثبت شده است.
بنابراین قیمت این محصول نسبت به خرداد ماه سال جاری ۴.۰ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۲۵.۲ درصد رشد داشته است.

قیمت هر كیلوگرم برنج ایرانی درجه یك در تیرماه سال جاری ۱۳ هزار و ۹۴۰ تومان به ثبت رسیده است در حالیكه در خردادماه سال جاری ۱۳ هزار و ۷۶۰ تومان و در تیرماه سال قبل ۱۳ هزار و ۱۷۰ تومان بوده است.
به این ترتیب درصد تغییر قیمت این محصول در تیرماه سال جاری نسبت به خردادماه ۱.۳ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۵.۹ درصد رشد داشته است.
نرخ هر كیلوگرم برنج خارجی درجه یك در تیرماه سال جاری ۷ هزار و ۷۰۰ تومان به ثبت رسیده است در حالیكه در خردادماه سال جاری ۷ هزار و ۶۰۰ تومان و در تیرماه سال قبل ۵ هزار و ۶۰۰ تومان بوده است.
به این ترتیب درصد تغییر قیمت این محصول در تیرماه سال جاری نسبت به خردادماه ۱.۳ درصد و نسبت به تیرماه سال گذشته۳۶.۲ درصد رشد داشته است.
قیمت هر كیلوگرم گوشت گوسفندی ۴۹ هزار و ۴۳۰ تومان بوده كه در ماه قبل با قیمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می رسیده است و در تیرماه سال قبل هم ۳۸ هزار و ۴۵۰ تومان قیمت داشته است.
بنابراین نرخ این محصول نسبت به خردادماه ۱.۸ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۲۸.۵ درصد با رشد همراه بوده است.
نرخ هر كیلوگرم گوشت گاو یا گوساله هم در تیرماه سال جاری ۴۳ هزار تومان بوده در حالیكه برای این محصول در خردادماه نرخ ۴۲ هزار و ۴۶۰ تومان و در تیرماه سال قبل ۳۵ هزار و ۹۶۰ تومان به ثبت رسیده است.
به این ترتیب نرخ این محصول نسبت به خردادماه ۱.۵ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۱۹.۸ درصد با رشد همراه بوده است.
قیمت هر كیلوگرم مرغ ماشینی در تیرماه سال جاری ۷ هزار و۶۸۰ تومان به ثبت رسیده است در حالیكه در خردادماه سال جاری ۷ هزار و ۳۹۰ تومان و در تیرماه سال قبل ۷ هزار و ۵۶۵ تومان بوده است.
بنابراین درصد تغییر قیمت این محصول در تیرماه سال جاری نسبت به خردادماه ۳.۹ درصد و نسبت به تیرماه سال قبل ۱.۶ درصد رشد داشته است.

از سویی دیگر هر كیلوگرم تخم مرغ ماشینی در تیرماه سال جاری با نرخ ۸ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رفت در حالیكه در خردادماه ۸ هزار و ۶۲۰ تومان قیمت داشت و از طرفی دیگر در تیرماه سال قبل ۵ هزار و ۳۱۰ تومان به فروش رفته بود.
به این ترتیب قیمت این محصول در تیرماه سال جاری نسبت به خردادماه ۴.۸ درصد كاهش و نسبت به تیرماه سال قبل ۵۴.۵ درصد رشد داشته است.
قیمت هر كیلوگرم موز در تیرماه سال جاری ۷ هزار و ۱۶۳ تومان به ثبت رسیده است در حالیكه نرخ این محصول در خردادماه ۷ هزار و ۵۱۲ تومان و در تیرماه سال قبل ۴ هزار و ۵۲۵ تومان بوده است.
بنابراین نرخ این محصول نسبت به خردادماه ۴.۶ درصد كاهش و نسبت به تیرماه سال قبل ۵۸.۳ درصد رشد داشته است.
به گزارش بازاری به نقل از مهر، جدول زیر هم سری زمانی متوسط قیمت (به ریال) اقلام خوراكی منتخب در مناطق شهری كل كشور از مرداد ماه ۹۶ تا تیرماه ۹۷ را نشان داده است.1397/05/13
13:07:59
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا