وزیر ارتباطات مطرح كرد

چرا گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تكلیف نمی شوند؟

چرا گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تكلیف نمی شوند؟

بازاری: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می گویدبا خودم فكر كردم كه چرا مدت هاست گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تكلیف نمی شوند؟


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در توئیتی نوشته است: «در بازار چارسو جوانی با صدای بلند به من می اظهار داشت: در بعضی ادارات به ما می گویند، از ما مجوز برای مواد مخدر بخواه اما برای گوشی نه. كاری می نماییم كه این بچه نتیجه شفاف سازی را بفهمد. با خودم فكر كردم كه چرا مدت هاست گوشیهای منتظر عرضه به بازار تعیین تكلیف نمی شوند.»
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا وزیر ارتباطات سوم مردادماه از كوشش برای عرضه ۱۰۰ هزار گوشی توقیف شده به بازار تا آخر هفته اطلاع داده بود.
وی در پاسخ به چرایی آشفتگی ادامه دار بازار موبایل گفته بود كه هنوز نه آن ۱۰۰ هزار گوشی كه قرار بود به بازار عرضه گردد، عرضه شده و نه هنوز درباره ارز، تثبیتی رخ داده است؛ ازاین رو درباره گوشیهای موبایل هم تثبیتی محقق نشده است. این حرف درست و مطالبه ای است كه باید پیگیری شود.
آذری جهرمی گفته بود كه در هیات دولت در این خصوص با وزیر صنعت، معدن و تجارت صحبت كرده كه این مورد مقداری تسریع شود و تلاش می كند كه همین هفته حداقل مشكل عرضه ی این ۱۰۰ هزار گوشی حل شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشكل نرخ ارز بعنوان دیگر فاكتور اثرگذار در افزایش قیمت گوشی هم اظهار نمود: بخش دوم مربوط به تثبیت نرخ ارز است كه رئیس جدید بانك مركزی با سیاست هایی كه دارد، سریع تر آرامش به بازار ارز برگردد و تثبیت شود، به شكلی بازار در كنترل قرار گیرد و شرایط مناسبی فراهم گردد.
قیمت گوشی در ماه های اخیر با افزایش نرخ ارز، روندی صعودی را در پیش گرفت و در حالیكه حتی زمان ارائه ارز دولتی به واردكنندگان گوشی هم شاهد افزایش قیمت گوشی بودیم، به نظر نمی رسد حتی عرضه گوشیهای توقیف شده هم كمكی به كاهش قیمت ها كند.
اما وزیر ارتباطات به تازگی هم با اشاره به حضور میدانی در بازار موبایل برای بررسی بالا رفتن قیمت گوشی تلفن اظهار كرده بود كه دو دلیل برای بالا رفتن قیمت وجود دارد، یك بخش به علت بالا رفتن قیمت ارز است كه اجتناب ناپذیر است، بخش دیگر به علت كمبود گوشی در بازار است.
وی گفته بود در بازار موبایل سه دسته مشكلات را بدست آوردیم؛ یك دلیل این است كه واردكنندگانی كه جنس را وارد می كردند با عنایت به مشكلی كه برایشان پیش آمده، فرایند واردات را درست انجام نمی دهند كه مقرر است وزارت صمت این فرایند را با دید بازتری اصلاح كند. بحث دوم این است كه گوشی الان در گمرك موجود است اما كسانی كه گوشی را آورده اند، طبق مقررات چون ارز غیرتخصیصی است، گمرك آن ها را ترخیص نمی كند كه بانك مركزی مقرر است مشكل آن ها را حل كند. علت سوم توقیف ۱۲۰ هزار گوشی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی است كه برای تعیین تكلیف آن ها با دادستان تهران مكاتبه كرده ام.
با این وجود به قول وزیر ارتباطات اگر این ۷۰۰ هزار گوشی آزاد شود، علت كمبود گوشی كه سبب گرانی شده حل می گردد اما واقعیت است كه قیمت گوشی به حالت قبل برنمی گردد چونكه ارز گران شده است.1397/06/16
00:36:43
5.0 / 5
4754
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا