رئیس سازمان عشایری:

سیلاب ۱۷۲ میلیارد تومان به عشایر خسارت وارد كرد

سیلاب ۱۷۲ میلیارد تومان به عشایر خسارت وارد كرد

به گزارش بازاری رئیس سازمان امور عشایری اظهار داشت: تا آخر نهمین روز از فروردین ماه ۹۸ برآورد خسارات سیل در ۱۲ استان برای عشایر ۱۷۲ میلیارد تومان بوده است.كرمعلی قندالی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه برآورد خسارات سیل تا آخر روز نهم فروردین ماه ۹۸ در ۱۲ استان توسط كارشناسان ما صورت گرفته است، بیان كرد: تابحال خسارتی معادل ۱۷۲ میلیارد تومان به عشایر محاسبه شده كه بخشی از آن تلفات و خسارات دام است.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر تلفات دام سیل روزهای اخیر در سطح ۱۲ استان كشور به سه بخش دیگر هم خساراتی وارد كرده است، بیان كرد: این سه بخش راه ها، زیرساخت های مورد نیاز عشایر و اطراق گاه ها هستند.
رئیس سازمان امور عشایری بیان كرد: تمام اسناد خسارات سیل روزهای گذشته جمع آوری شده و به ریاست سازمان مدیریت بحران كشور ارسال شده است.
قندالی با اشاره به اینكه مصوبه هیئت دولت در استان گلستان برآورد پرداخت خسارات به عشایر و روستاییان كشور را محاسبه و تعیین كرده است، بیان كرد: طبق مصوبه هیئت دولت برای هر رأس دام ۵۰۰ هزار تومان بلاعوض و ۵۰۰ هزار تومان وام ارزان قیمت و برای هر رأس دام سنگین سه میلیون تومان بلاعوض و سه میلیون تومان وام ارزان قیمت پرداخت می شود.
وی اضافه كرد: برای محل نگهداری دام و اطراق گاه ها هم مبالغی در نظر گرفته شده كه برای پرداخت به مردم آماده می شود.
رئیس سازمان عشایری كشور با اشاره به اینكه مصوبه هیئت دولت برای تمام استان های كشور یكسان است، بیان كرد: علاوه بر این مصوبه، سازمان های امدادی مانند هلال احمر هم اقداماتی را صورت داده كه برای مثال توزیع پتو، مواد غذایی و … از استان های مجاور به استان های سیل زده ای مانند گلستان در زمره این اقدامات است.
قندالی با اشاره به اینكه سازمان عشایری هم در كنار مصوبه هیئت دولت برای پرداخت خسارات برای كسانی كه بیشترین خسارات را دیده اند، ۵۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه در نظر گرفته است، تصریح كرد: كسانی كه گرفتار خسارات كمتر شده بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان وام خسارات دریافت می كنند.
وی درباره خسارات خشكسالی نیز، بیان كرد: بخشی از خسارات ناشی از خشكسالی به مقوله تهیه نهاده های دامی ویژه تعلیف دام های عشایر باز می گشت كه با اقدام خوبی كه دولت صورت داد، ارز ۴۲۰۰ تومانی به اقلامی مانند جو پرداخت گردید و ما توانستیم شاهد توزیع پنج هزار تن جو با قیمت مناسب ۱، ۵۵۰ تومان در میان عشایر باشیم.
رئیس امور عشایری با اشاره به اینكه بخش دیگری از خسارات ناشی از خشكسالی به دام ها باز می گشت، اظهار داشت: سازمان عشایری تلاش كرده در جهت مدیریت خسارات دام های عشایری طرح زنجیره تولید را اجرا نماید كه ۲۰۰ میلیارد تومان در این قالب، به صورت تسهیلات ۱۰ درصد به عشایر عرضه شده تا بتوانند دام هایشان را به صورت پروار نگه دارند.
قندالی در پاسخ به سوالی با مبحث گردشگری عشایر نیز، بیان كرد: امسال در سطح كشور ۶۰۰ چادر در راه مسافران توسط عشایر با هدف تبیین سبك زندگی آنها و همینطور جذابیت های زندگی عشایری برگزار شده كه استقبال خوبی هم از این چادرها صورت گرفته است.

1398/01/13
13:17:51
5.0 / 5
4669
تگهای خبر: تسهیلات , تولید , سازمان , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا