دلار ارزان می شود؟

دلار ارزان می شود؟

بازاری: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای كمك به سیل زدگان و فروش آن در بازار، موجب افزایش عرضه ارز خواهد شد و امكان دارد سبب كاهش قیمت ارز شود، اما بگفته رئیس كل بانك مركزی، این بانك بیشتر از هرچیز بر حفظ ثبات در بازار ارز تاكید دارد.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، سیل در ایام ابتدایی سال ۱۳۹۸ خسارات زیادی را به بخش های تولیدی، شهری و روستایی كشورمان وارد كرد و همین امر سبب شد تا دولت و بانك مركزی قدم در امتداد جبران خسارت های واردشده به مردم برآیند.
در همین راستا بود كه برنامه بانك مركزی برای نمایش تسهیلات، بخشودگی جرایم و امهال تسهیلات به سیل زدگان اعلام و بگفته رئیس كل بانك مركزی مقرر شد كه ۴، ۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از سود بانك ها به سیل زدگان نمایش شود.
عبدالناصر همتی همین طور گفته بود كه برای پرداخت تسهیلات و كمك به سیل زدگان، بانك مركزی نمی تواند به تنهایی اقدام نماید و حل این مشكلات نیازمند استفاده از منابع صندوق توسعه ملی است؛ موضوعی كه با انتقاد برخی رسانه ها و كارشناسان روبرو شد.
اما او بار دیگر بر استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تاكید كرده و گفته است كه نیاز به برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، برای تأمین قسمتی از خسارت های سیل، اجتناب ناپذیر است.
بگفته همتی، فروش منابع ارزی صندوق توسعه ملی سبب افزایش عرضه ارز در بازار می شود، اما بانك مركزی در این زمینه بر حفظ ثبات بازار تاكید دارد و منابع حاصل را صرف كنترل هدف مند نرخ و تنظیم عرضه و تقاضا خواهدنمود.
رئیس كل بانك مركزی قبل از این باز بر حفظ ثبات بازار ارز تاكید كرده و گفته بود كه برای ایجاد ثبات در بازار برخی قیمت های غیرواقعی را پذیرفته است.
حالا باز كه با فروش منابع ارزی صندوق توسعه ملی در بازار ارز، امكان كاهش قیمت در این بازار وجود دارد، همتی گفته كه بانك مركزی به دنبال ایجاد ثبات در بازار است و بدین سان بنظر می رسد كه به رغم افزایش عرضه ارز در بازار آزاد، قیمت ارز با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی كاهش چندانی نداشته باشد.
افزایش عرضه ارز در بازار می تواند سبب كاهش قیمت ارز شود، اما از صحبت های رئیس كل بانك مركزی چنین استنباط می شود كه این بانك حتی با وجود افزایش عرضه جلوی كاهش قیمت ناگهانی را خواهد گرفت و بیشتر از آنكه به دنبال كاهش قیمت ارز باشد، به دنبال حفظ ثبات بازار است.
با این وجود باید دید در صورت نهایی شدن استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و فروش این منابع در بازار، واكنش بازار ارز به این مساله چه خواهد بود و با عنایت به اشاره همتی به كنترل هدف مند نرخ ارز، امكان دارد به تدریج كاهش نرخ ارز را در بازار شاهد باشیم.1398/01/24
15:03:05
5.0 / 5
4684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا