رییس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو:

بارندگی های كشور در ۲۰ سال قبل ۱۴ درصد كاهش یافته است

بارندگی های كشور در ۲۰ سال قبل ۱۴ درصد كاهش یافته است

به گزارش بازاری رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، با بیان این كه در مدت 20 سال اخیر، میزان بارندگی های كشور 14 درصد كاهش یافته است، اظهار داشت: دمای هوای كشور نیز طی 20 سال قبل یك و نیم درجه اضافه شده است.به گزارش بازاری به نقل از سازمان برنامه و بودجه كشور، نشست تخصصی آینده نگری تغییرات اقلیمی كشور با اهتمام مركز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه كشور و با حضور صاحب نظران این حوزه و با شركت جمع كثیری از كارشناسان، در محل این سازمان اجرا شد.
در این نشست، افتخاری رئیس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در این جلسه اظهار داشت: روند بارش در فصل پاییز ۲۵ درصد، زمستان ۴۵ درصد، بهار ۲۵ درصد و تابستان تنها پنج درصد است و بارش های اخیر نباید ما را به سمتی سوق دهد كه از مدیریت مصرف آب و منابع آبی غفلت نماییم.
وی اضافه كرد: مولفه های مهم در تغییرات بارشی، ارزیابی مقدار بارندگی، تحلیل شدت بارندگی، بررسی مدت بارندگی، مطالعه توزیع مكانی بارش ها، برآورد توزیع زمانی بارش ها و وضعیت الگوی بارش ها است.
افتخاری با اشاره به پروژه های كاربردی مورد حمایت سازمان برنامه و بودجه كشور در زمینه منابع آب، اظهار داشت: حمایت های این سازمان از پروژه های مذكور می تواند سبب هم گرایی بخش های مختلف دستگاه های مرتبط شود.
وی با بیان این كه در مدت ۲۰ سال اخیر، میزان بارندگی های كشور ۱۴ درصد كاهش یافته است، گفت: دمای هوای كشور نیز در مدت ۲۰ سال اخیر یك و نیم درجه اضافه شده است و ما نباید از حد اعتدال خارج شویم و باید این امر مهم را در نظر داشته باشیم كه همواره با كمبود آب خصوصاً در بخش كشاورزی مواجه هستیم.
رییس موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در ادامه سخنان خود تاكید كرد: با عنایت به روند افزایشی دما در كشور و كاهش بارندگی، لزوم دارد تا در مورد مطالعات در رابطه با تعیین سهم عوامل طبیعی و دخالت های انسانی، اقدام های جدی و عملی از طرف مبادی و مدیران ذی ربط انجام پذیرد.


منبع:

1398/08/17
16:58:09
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: بودجه , تخصص , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا