وزیر كار اعلام كرد

نقص قانون كار برای امنیت شغلی

نقص قانون كار برای امنیت شغلی

به گزارش بازاری وزیر كار با اشاره به نقص قانون كار در زمینه امنیت شغلی، درباره قدرت خرید جامعه كارگری اظهار داشت: با وجود افزایش ۳۶ درصدی دستمزد امسال، ولی همچنان اختلاف بین درآمد و هزینه زندگی كارگران وجود دارد.به گزارش بازاری به نقل از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری، در نشست هم اندیشی با نمایندگان تشكل های كارگری استان ها و مدیران ستادی و اجرایی سازمان تأمین اجتماعی كه در محل سازمان تأمین اجتماعی برگزار گردید تصریح كرد: مسیر طی شده در پرداخت كمك معیشت از عدالت محورترین روش ها برای پرداخت یارانه در كشور است.
وی افزود: در ادوار گذشته كمك های یارانه ای به اقشار خاصی از جامعه پرداخت می شد و با عنایت به اینكه درآمد در میان افرادی كه در یك قشر خاص هستند، می تواند بسیار متفاوت باشد، برای برقراری عدالت بیشتر، ساز و كار آزمون وسع، جایگزین پرداخت یارانه به اقشار شده است.
شریعتمداری اضافه كرد: پرداخت كمك معیشت به اقشار هرچند می تواند تا حدودی عدالت را برقرار كند اما پرداخت یارانه از راه سازوكار آزمون وسع بسیار دقیق تر و كارآمدتر است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: در پرداخت یارانه به اقشار بعنوان مثال معلمان، بازنشستگان، كارمندان، كشاورزان و سایر اقشار جامعه فارغ از میزان تمكن مالی پرداخت، انجام می شود اما در ساز و كار آزمون وسع توان خانوار برای خرید و هزینه كردن مبنای پرداخت یارانه است.
اختلاف درآمد و هزینه كارگران با وجود رشد ۳۶ درصدی دستمزد ۹۸
شریعتمداری، سرمایه اجتماعی را مهمترین و ارزشمندترین سرمایه كشور برشمرد و اظهار داشت: سرمایه اجتماعی كشور ما مرهون جامعه كارگری است و كارگران عزیز با نجابت در همه شرایط و سختی ها همراه و پشتیبان نظام اسلامی هستند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، تشكل های كارگری را حلقه وصل جامعه كارگری و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی دانست و با اشاره به اینكه جامعه كارگری با وجود همه مشكلات همواره با اصول انقلاب همراه بوده است اضافه كرد: بخش اعظمی از سرمایه اجتماعی مرهون جامعه كارگری كشور است.
شریعتمداری با اشاره به افزایش ۳۶ درصدی افزایش دستمزد كارگران پارسال خاطرنشان كرد: علیرغم این افزایش ولی همچنان اختلاف بین درآمد و هزینه زندگی كارگران وجود دارد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از جامعه كارگری بعنوان جامعه نجیبی نام برد كه شایسته تقدیر است و اضافه كرد: وظیفه نمایندگان جامعه كارگری است كه امید و نشاط را به جامعه كارگری منتقل كنند.
وی با اشاره به اینكه نتیجه تحریم ها و فشارهای ظالمانه نظام سلطه، استقلال مردم ایران است تصریح كرد: افتخار ماندگار برای ملت ایران، استقلال آن است.
شفافیت را باید با جدیت دنبال كرد
شریعتمداری با اشاره به مبحث شفافیت در مجموعه این وزارتخانه خاطرنشان كرد: باید بحث شفافیت را با جدیت دنبال كرد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه با ایجاد شفافیت دارایی های جامعه كارگری بهتر اداره می شود، افزود: خدمات بسیار ارزشمند ای برای جامعه كارگری در دست اجرا است. كارهای زیربنایی در این حوزه در دست انجام است كه ثمرات این اقدامات را خواهیم دید.
شریعتمداری با تاكید بر حضور پر رنگ جامعه كارگری در انتخابات پیش رو اضافه كرد: حضور و مشاركت بالای جامعه كارگری در انتخابات وظیفه ای است كه باید پای آن بایستیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به جامعه كارگری سفارش كرد: با مشاركت فعال در انتخابات، با شناخت درست، افراد شایسته و دست پاك را انتخاب كنند.
وی، فراكسیون كارگری مجلس را با اهمیت خواند و اضافه كرد: در صورتیكه نمایندگان در فراكسیون كارگری افراد شایسته ای باشند می توانند منافع كارگران و كارفرمایان را بهتر تأمین كنند.
شریعتمداری، قانون كار را دارای ظرفیت های ناشناخته دانست و اضافه كرد: این قانون، دارای ظرفیت های نا شناخته ای است كه در صورت شناخت آن می توان در ارتقای امور از آن بهره برد.
این عضو كابینه دولت دوازدهم، بر اهمیت مقوله سه جانبه گرایی تصریح كرد و اضافه كرد: با یك نگاه سه جانبه گرایانه و با مشاركت نظرات كارشناسی شركای اجتماعی می توان مفادی از قانون كه نیازمند مترقی شدن و در برگیرنده منافع كار گران و كارفرمایان باشد را اصلاح كرد.
وی با تاكید بر اینكه هرگونه تغییر و تحول باید حتما سه جانبه گرایانه باشد خاطرنشان كرد: با نگاه علمی و كارشناسی و با مذاكره و گفت و گو بین شركای اجتماعی، كارها نتایج مطلوب تری را به همراه دارد.
تغییر ماهیت مشاغل در آینده
شریعتمداری با اشاره به اینكه در بحث آینده كار به هیچ وجه نباید به شكل فانتزی نگاه كرد اضافه كرد: با تغییرات در ماهیت مشاغل در آینده، باید خویش را با شرایط جدید منطبق نماییم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه هوش مصنوعی دارای جایگاه خاصی است خاطرنشان كرد: تأمین مالی در حوزه دیجیتال، حجم بسیار زیادی از اشتغال را به خود مختص كرده است.
وی با تاكید بر اهمیت و لزوم امر مهارت آموزی تصریح كرد: جامعه كارگری باید به سمت مهارت آموزی پیش بروند. در حوزه مهارت اگر جامعه كارگری، كارگر ماهر تربیت كند از خطرات نظام سلطه در حوزه فعالیتهای اقتصادی مصونیت می یابد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر اینكه حركت به سمت مهارت باید خواست جامعه كارگری باشد خاطرنشان كرد: افراد مهارت یافته در درون اقتصاد جذب می شوند.
وی با اشاره به اینكه نهضت مهارت افزایی بخش عمده آن به عهده جامعه كارگری و كارفرمایی است، درباره بحث رعایت سه جانبه گرایی در مجموعه این وزارتخانه اظهار داشت: در تصمیم گیری ها همواره سعی شده است این مهم رعایت شود.
وی با اشاره به اینكه اعضای هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با جامعه كارگری بیگانه نیستند و همراه و همفكر هستند اضافه كرد: ما به سه جانبه گرایی باور داریم و در راه آن قدم بر می داریم.
شریعتمداری در مورد بحث همسان سازی تصریح كرد: همواره به دنبال اجرای آن هستیم.
وزیر كار مبحث خروج از بنگاه داری را با اهمیت خواند و اضافه كرد: ما در مبحث واگذاری ها، وكلای جامعه كارگری در اداره این اموال هستیم و واگذاری ها باید در جهت كاهش هزینه ها باشد.
وی بحث امنیت شغلی كار گران را با اهمیت دانست و تصریح كرد: در قانون كار در این حوزه مفادی وجود دارد ولی به نظر ناقص است كه باید با ایجاد كارگروه های مشترك در حوزه های قانون كار و تأمین اجتماعی به دنبال عرضه راهكارهای عملی در این حوزه باشیم.
سخت و زیان آوری مشاغل با در نظر گرفتن منافع كارگر و كارفرما اجرا شود
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور اضافه كرد: این آیین نامه، باید با عنایت به واقعیت های موجود و با در نظر گرفتن منافع كارگر و كارفرما اجرا شود.
شریعتمداری همینطور با تاكید بر تجدید نظر در تأیید صلاحیت اعضای هیأت های تشخیص و حل اختلاف اضافه كرد: تجدید نظر در مورد صلاحیت در مراجع حل اختلاف و تشخیص امری ضروری و درجهت دادخواهی عادلانه در دفاع از حقوق واقعی كارگران است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی بر استقلال نهادهای مدنی و مجامع تصریح كرد و اضافه كرد: نهادهای مدنی و مجامع نباید دنبال منابع دولتی باشند ولی در عین حال می توان با رعایت عزتمندی فعالیت جامعه كارگری كشور، گام هایی درجهت رفع مشكلات آنها برداشت.
رشد ۶۹ درصدی تعداد تشكل های كارگری و كارفرمایی
وی همینطور از رشد ۶۹ درصدی تعداد تشكل های كارگری و كار فرمایی در دولت تدبیر و امید اطلاع داد و اضافه كرد: بخش بزرگی از این تعداد را تشكل های كارگری تشكیل می دهد.
شریعتمداری در این جلسه همینطور از رونمایی از طرح شناسه ملی در آینده نزدیك اطلاع داد و اضافه كرد: در این طرح هر فرد ایرانی دارای شناسه ملی می شود.
وی در مورد سامانه جامع روابط كار تصریح كرد: هم اكنون این سامانه در ۲۳ استان قابلیت اجرایی دارد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی همینطور از اقدامات این وزارتخانه در حوزه مسكن كارگری و حوزه مصرف كارگری اضافه كرد: بزودی تفاهم نامه ای با وزارت مسكن برای تأمین مسكن جامعه كارگری منعقد خواهیم كرد و در زمینه مصرف جامعه كارگری هم درصدد هستیم در چارچوب تعاونی های كارگری، گام هایی در جهت رفاه جامعه كارگری برداشته شود.
۴۲۰ هزار بازرسی از كارگاه ها
شریعتمداری بر لزوم رفع نقصها در زمینه بازرسی كار تصریح كرد و اضافه كرد: امسال ۴۲۰ هزار بازرسی از كار گاه های تولیدی انجام شد كه رقم قابل توجهی است ولی با این وجود باید در این عرصه دنبال راهكارهای جدید باشیم.
وی با اشاره به اینكه باید تلاش نماییم واحدهای تولیدی دارای شرایط مطلوب تری باشند تصریح كرد: باید از مشاركت دیگران با عرضه آموزش های لازم در امر بازرسی كار بهره گیریم.

1398/09/30
19:50:17
5.0 / 5
4241
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا