گزارش بازاری

مهم ترین لایحه مالیاتی دولت درگیر وعده وعید

مهم ترین لایحه مالیاتی دولت درگیر وعده وعید

بازاری: یكی از مهم ترین طرح های دوره وزارت فرهاد دژپسند، لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم است كه بعد از وعده های فراوان، هنوز نمی توان در مورد زمان قطعی ارائه لایحه به دولت اظهار نظر كرد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، از سال قبل كه كارگروه ویژه ای برای ارزیابی روند پیاده سازی مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشكیل شد تا به امروز اظهارنظرات فراوانی در ارتباط با نحوه و زمان اجرای این مالیات از طرف متولیان امر انتشار یافته است؛ این اظهارات به شكلی ضد و نقیض است كه هر بار پس از انتشار، سخن قبلی مسئول مربوطه بی اعتبار جلوه می كند.
در ابتدا اعلام گردید كه دولت می خواهد هر چه سریع تر لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، لایحه معافیت های مالیاتی و لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) را به مجلس تقدیم كند؛ فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گویی كه با مهر در خرداد ماه داشت گفته بود كه «مالیات بر عایدی سرمایه» و «مالیات بر درآمدهای مستقیم» در قالب دو لایحه مجزا در حال درنوردیدن مراحل نهایی خود هستند. همین طور لایحه معافیت های مالیاتی نیز برای ساماندهی معافیت ها در حال بررسی است.
وعده های بی سرانجام
طی فصل تابستان نیز از دهقان دهنوی معاون اقتصادی دژپسند گرفته تا پارسا رئیس جدیدالورود سازمان امور مالیاتی از تهیه جداگانه لوایح مالیاتی خبر می دادند و در هر بار مصاحبه با رسانه ها، هفته آینده و ماه آینده را برای تكمیل لوایح وعده می دادند.
تا اینكه پارسا در مرداد ماه در گفت و گویی كه با مهر داشت از ادغام لوایح مالیاتی در یك لایحه تحت عنوان لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) آگاهی داد و اظهار داشت كه نظر وزیر اقتصاد بر این بود كه برای داشتن برآورد دقیق از مالیات، لوایح ادغام شوند.
خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر و آبان گذشت اما خبری از لایحه مذكور نشد و وزارت اقتصاد اعلام نمود كه تا اختتام پاییز كار بررسی لایحه را به پایان می رساند!
در همین بحبوحه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور، اعلام نمود كه «بودجه جاری سال آینده بدون منابع نفتی تامین می شود و یكی از منابع جایگزین، درآمدهای مالیاتی است، اما نه به معنای اینكه ما بخواهیم ضرایب مالیات های موجود را افزایش دهیم بلكه حتی با عنایت به شرایط موجود قرار شده است تا ضرایب بنگاه های تولیدی را كاهش دهیم. بدین سبب درآمدهای مالیاتی از تعیین پایه های مالیاتی جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و حذف معافیت های بی مورد كه نیازی به وجود آنها در شرایط جنگ اقتصادی نیست، تامین خواهد شد.»
لایحه بودجه ۹۹ به مجلس ارسال شد و پاییز به پایان رسید اما خبری از لایحه مالیاتی وزارت اقتصاد نشد و باز در تازه ترین اظهارنظر، دهقان دهنوی زمان اتمام كار لایحه مذكور در وزارتخانه را حداكثر تا ۲۰ دی ماه عنوان نمود.
در صورتی كه تا بیستم ماه جاری لایحه مالیاتی به دولت ارسال شود، بنظر می رسد همان سخن دژپسند كه در مرداد ماه گفته بود «اتمام لایحه مالیاتی تا اواخر دی ماه طول می كشد» واقعیت داشته و اظهار نظرهای بعدی مسئولان كه هر بار تاریخی را برای ارسال لایحه مذكور اعلام می كردند، صرفاً جهت دور شدن از انتقاد و حاشیه های جانبی این امر بوده است.
در این رابطه وحیدی عزیزی كارشناس اقتصادی به خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه طی یك سال اخیر این خبر به كرات تكرار شده است و هر هفته این خبر منتشر می شود كه لایحه مذكور تا یك هفته بعد، تا یك ماه بعد به دولت ارسال می شود در صورتیكه هنوز این اتفاق نیفتاده است. اینجا باید مقصر اصلی را وزارت اقتصاد قلمداد كرد كه این مساله عوامل مختلفی دارد همچون اینكه حمایت لازم از دولت در وزارت اقتصاد دیده نمی گردد، همین طور شجاعت لازم برای اصلاحات در این وزارتخانه وجود ندارد.
وی اضافه كرد: بنظر می رسد دولت در یك استیصالی مانده است كه نه می خواهد كسی از دستش ناراحت شود و اقدام و اصلاح جدی انجام دهد و نه می داند كه با كسری بودجه چه كند. اگر دولت این شجاعت را در اصلاح نظام مالیاتی كه به عده كمی از مردم به هدف خوردن می كند، به خرج ندهد در عوض باید نارضایتی خیلی از مردم را تحمل كند.
به گزارش بازاری به نقل از مهر، هم اكنون نمایندگان در كنار بررسی لوایح و طرح های قبلی، بودجه سال ۹۹ را نیز در دست بررسی دارند، بدین جهت به نظر نمی رسد فرصتی جهت بررسی لایحه مالیاتی دولت داشته باشند، آن هم در شرایطی كه كمتر از ۵ ماه تا اتمام كار مجلس فعلی باقی مانده است. ضمن اینكه كار جمع بندی این لایحه هنوز حتی در وزارت اقتصاد نیز به پایان نرسیده است.


منبع:

1398/10/16
13:07:39
5.0 / 5
4372
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا