در گزارش بازاری مطرح شد

دولت به سمت ستاندن مالیات های تنظیمی برود

دولت به سمت ستاندن مالیات های تنظیمی برود

بازاری: در شرایطی فعلی كشور، ستاندن مالیات های تنظیمی نظیر مالیات بر عایدی سرمایه، علاوه بر تنظیم بازارهای موجود و سوق سرمایه به سمت كارهای مولد اقتصادی، منجر به ایجاد درآمد برای دولت خواهد شد.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، در شرایط فعلی كشور و محدودیت های به وجود آمده برای فروش نفت، ستاندن مالیات های تنظیمی نظیر مالیات بر عایدی سرمایه، علاوه بر تنظیم بازارهای موجود و سوق سرمایه به سمت كارهای مولد اقتصادی، منجر به كسب درآمد برای دولت خواهد شد.

مالیات بر عایدی سرمایه، ادبیات دیرینه ای در نظام های مالیاتی جهان دارد، تاجایی كه خیلی از كشورها توسعه یافته، ستاندن مالیات از عایدی سرمایه، پیشینه ای ۱۰۰ ساله دارد. در ایران نیز، خیلی از كارشناسان حوزه اقتصاد معتقدند مالیات بر عایدی سرمایه یكی از شیوه های مؤثر برای جلوگیری از كارهای سوداگرانه، بازتوزیع درآمد در جامعه و تقویت كارهای مولد اقتصادیست.یك تیر و دونشان دولت، با ستاندن مالیات بر عایدی سرمایهدر همین راستا وحید عزیزی، كارشناس اقتصاد و حوزه مالیات های تنظیمی، در رابطه با ستاندن مالیات بر عایدی سرمایه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: «در شرایط فعلی، ستاندن مالیات های تنظیمی، نظیر مالیات بر عایدی سرمایه علاوه بر جلوگیری از جولان سوداگران در بازارهایی نظیر مسكن، می تواند منجر به كسب درآمدهای قابل توجه برای كشور شود. در صورتیكه هدف اصلی این دست مالیات ها كسب درآمد نیست.»این كارشناس حوزه مالیات های تنظیمی در بیان تجربیات خارجی در زمینه مالیات بر عایدی سرمایه اضافه كرد: «یكی از معدود كشورهایی كه اخیراً ستاندن مالیات بر عایدی سرمایه را در دستور كار قرار داده است، كشور اسپانیا است و تجربه بدست آمده از مقایسه دوران قبل و پس از ستاندن مالیات بر عایدی سرمایه در این كشور، خبر از كاهش ۱۰ درصدی در قیمت كالاهای مدنظر می دهد.»اخذ مالیات های تنظیمی منجر به كاهش قیمت خواهد شدعزیزی، در توضیح مكانیزم هدایت سرمایه از بازارهای غیر مولد به سمت بازار مولد اقتصادی توسط مالیات بر عایدی سرمایه، بیان كرد: «مالیات بر عایدی سرمایه، سود فعالیت در بنگاه های غیر مولد را می كاهد و از این طریق سرمایه را به سمت بازار مولد حركت می دهد. برای مثال در بازار مسكن، اجازه احتكار و كارهای سوداگرانه نظیر سفته بازی و كسب سودهای كلان را به دلال های این حوزه نخواهد داد. همین مورد منجر به جهت گیری سرمایه به سمت تولید مسكن و صاحب خانه شدن مردم خواهد شد.»لازم به ذكر است طرح مالیات بر عایدی سرمایه الان در كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی منتظر تأیید نهایی و ارسال به صحن علنی مجلس است.


منبع:

1398/10/21
14:22:54
5.0 / 5
4330
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا