معاون سازمان امور مالیاتی در گزارش بازاری:

دسترسی به درآمد واقعی پزشكان با اتكا به روش ها و داده های مختلف

دسترسی به درآمد واقعی پزشكان با اتكا به روش ها و داده های مختلف

به گزارش بازاری معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی اساسا با اتكا به شیوه های مختلف و با مراجعه به داده های در اختیار، می كوشد به درآمد، و به تبع آن، مالیات واقعی پزشكان دسترسی داشته باشد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، فرار مالیاتی پزشكان یكی از موضوعاتی بود كه طی سنوات اخیر همواره مورد انتقاد مردم و مسئولان مالیاتی كشور بوده و همگان معتقدند دلیلی برای شانه خالی كردن پزشكان از پرداخت مالیات آن هم در شرایطی كه درامد بالایی نسبت به كارمندان دارند، وجود ندارد.
در راستای نیاز مبرم كشور به تنوع درآمدی و كاهش میزان فرار مالیاتی، در قانون بودجه سال ۹۸، پزشكان بعنوان گروه اول ملزم به نصب كارتخوان بوسیله ثبت نام در سامانه امور مالیاتی شدند تا از این طریق مالیات حقه را بپردازند و با وجود تمدید چند باره مهلت ثبت نام اما تنها نیمی از پزشكان مبادرت به ثبت نام در سامانه مذكور كردند.
این در حالی است كه طبق بررسی های مركز پژوهش های مجلس، پزشكان باید سالانه رقمی در حدود ۶.۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان مالیات بپردازند كه البته این عدد كف مالیات دریافتی از این قشر مرفه شمرده می شود، اما اگر همین رقم هم محقق شود كمك خوبی به دولت در تامین منابع درآمدی خواهدنمود.
دسترسی به مالیات واقعی پزشكان با مراجعه به داده ها
در این زمینه، محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: تابحال حدود نیمی از پزشكان در سامانه ثبت نام كرده اند و امیدواریم مابقی نیز مبادرت به ثبت نام كنند.
وی اضافه كرد: اما بطور قطع برای پزشكانی كه از قانون تمكین نمی كنند جرایم لازم پیش بینی شده است. یكی از این جرایم آن است كه پزشكانی كه دستگاه كارتخوان را نصب نكنند ۲ درصد درآمدشان بعنوان جریمه ستاندن خواهد شد، همین طور این پزشكان از تسهیلات مربوطه برخوردار نخواهند شد.
مسیحی اظهار داشت: مطمئن باشید كه ما بطور قطع به شیوه های مختلف و با مراجعه به داده هایمان اهتمام می نماییم به مالیات واقعی پزشكان دسترسی داشته باشیم.
همچنین چندی قبل امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی در این رابطه اظهار داشته بود: در خرداد ماه سال آینده كه اظهارنامه های مالیاتی پزشكان را دریافت می نماییم درآمد مشمول مالیات آنها باتوجه به اظهارنامه و سایر منابع اطلاعاتی دریافت خواهد شد و مالیات حقه را از آنها می گیریم.
گفتنی است؛ به سبب مصوبه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ این گردنگیر گذاشته شد كه زیر گروه پزشكی همچون پزشك، دندان پزشك، داروساز، پیراپزشك، دامپزشك و زیر گروه هایی مثل ماماها، فیزیوتراپ ها، شنوایی سنجی، بینایی سنجی و امثال این ها نیز از شروع سال ۱۳۹۸ موظف می باشند از پایانه فروشگاهی در قالب بخشنامه تبصره ۳ ماه ۱۶۹ استفاده كنند.
همچنین اعضای كمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹، مصوب كردند تا ۱۰ درصد از حق الزحمه پزشكان بعنوان مالیات به حساب سازمان امور مالیاتی در سال آینده پرداخت گردد.

1398/10/23
21:54:40
5.0 / 5
4307
تگهای خبر: بودجه , تسهیلات , سازمان , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا