در گفت وگو با بازاری اعلام شد

جزئیات كاهش ۵۰ میلیون یورویی سرمایه تاسیس بانك برون مرزی در مناطق آزاد

جزئیات كاهش ۵۰ میلیون یورویی سرمایه تاسیس بانك برون مرزی در مناطق آزاد

بازاری: معاون اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد با بیان كاهش سرمایه اولیه تاسیس بانكهای برون مرزی در این مناطق به 50 میلیون یورو اظهار داشت كه این سرمایه برای متقاضیان داخلی و خارجی یكسان است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، حداقل سرمایه تاسیس بانكهای برون مرزی در مناطق آزاد در چند سال گذشته دستخوش تغییراتی بوده است؛ به صورتی كه در سال ۱۳۷۹ و در قالب قوانین چگونگی اداره مناطق آزاد سرمایه تاسیس این بانك ها ۱۰ میلیون دلار تعیین و در شورای پول واعتبار تصویب ش و در ادامه در مرداد ماه ۱۳۹۴ به ۲۵ میلیون یورو افزایش یافت.
اما در سال ۱۳۹۵ افزایش قابل توجهی در سرمایه تاسیس بانكهای برون مرزی بوجود آمد كه به ۱۵۰ میلیون یورو رسید كه با مخالفت هایی كه در این رابطه وجود داشت در نهایت در همان سال به ۱۰۰ میلیون یورو كاهش پیدا كرد.
با این وجود، برای حل و فصل موانع موجود برای تاسیس بانكهای برون مرزی بتازگی شورا پول و اعبتار این سرمایه را ۵۰ میلیون یورو دیگر كم كرد و ۵۰ میلیون یورو كرده است.
جمالی - معاون اقتصادی شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی - در گفتگو با ایسنا، جزئیات مصوبه شورای پول و اعتبار در ارتباط با اصلاح دستورالعمل تاسیس بانكهای برون مرزی در این مناطق را توضیح داد.
وی با اشاره به كاهش سرمایه اولیه مورد نیاز برای تاسیس بانكهای برون مرزی در مناطق آزاد تجاری و صنعتی از ۱۰۰ میلیون یورو به ۵۰ میلیون یورو اظهار داشت: هم زمان دستورالعمل اجرایی ناظر بر تاسیس و فعالیتهای واحدهای بانك برون مرزی در این مناطق اصلاح گردید و الان تمامی فعالان اقتصادی و افرادی كه در حوزه پولی و مالی فعالیت می نمایند می توانند از این اتفاق مثبت بهره برده و در این مناطق مبادرت به تاسیس بانك برون مرزی كنند.
جمالی با بیان این كه بر طبق مواد دو تا هشت این اصلاحیه پروسه ایجاد واحد بانك برون مرزی در مناطق آزاد تسهیل شده است، اظهار داشت: كسانی كه متقاضی ایجاد این بانك ها هستند می توانند تقاضا را به سازمان مناطق را اعلام كنند كه اگر با آن موافقت شد آنگاه به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ارسال و این دبیرخانه این مورد را جهت بررسی به بانك مركزی اعلام خواهد نمود. در صورت صدور مجوز از بانك مركزی آنگاه می توان واحد بانكی را در مناطق ثبت نمود.
وی در ارتباط با نوع تاسیس بانك برون مرزی نیز توضیح داد: قالبی كه این بانكهای برون مرزی امكان ایجاد دارند می تواند شركت های سهامی عام یا خاص در چارچوب چارچوب حداقل سرمایه تعیین شده باشد. این در شرایطی است كه با اصلاحاتی كه انجام شد تملك سهام بانكهای برون مرزی می تواند توسط اشخاص خارجی نیز تحت شرایطی صورت گیرد.
معاون شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مورد سرمایه ایجاد شعبه در مناطق برون مرزی نیز اظهار داشت: برای ایجاد شعبه حداقل سرمایه پنج میلیون یورو است یا معادل آن با ارزهای معتبر مورد قبول بانك مركزی صورت خواهد گرفت.
معاون اقتصادی شورای مناطق آزاد در ارتباط با این كه در شرایط تحریمی موجود كه روابط بانكهای خارجی با ایران مطلوب نمی باشد و بتازگی ایران در فهرست سیاه FATF قرار گرفته است، آیا این اصلاح می تواند تغییری در ورود سرمایه گذاران برای ایجاد بانكهای برون مرزی باشد؟ اظهار نمود: به هر صورت این اصلاحات ایجاد بسترهای حقوقی و قانونی می باشد كه از طرف شورای پول و اعتبار نیز این بسته ها آماده می شوند تا افراد علاقمند بتواند در قالب تعیین شده ورود كنند؛ ازاین رو نمی تواند مانعی در این رابطه وجود داشته باشد و تمامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی می تواند از این شرایط استفاده كنند.
منبع:

1398/12/04
13:14:48
5.0 / 5
3995
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا