رفع تعهد ارزی آسان می شود

رفع تعهد ارزی آسان می شود

رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید دولت تمام توان خودرا برای تسهیل در رفع تعهدات ارزی به كار بسته و دراین زمینه از پیشنهادهای فعالان بخش خصوصی استقبال می كند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، برمبنای اعلام بانک مرکزی، صادرکنندگان تنها تا اختتام تیر ماه امسال فرصت دارند تا نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادراتی که در سال قبل انجام شده اقدام نمایند. آخرین آمارهای ارائه شده از طرف بانک مرکزی نشان می دهد، بخش قابل توجهی از این ارز به کشور بازگشت داده شده اما باتوجه به تداوم تحریم ها و کاهش میزان صادرات تحت تاثیر شیوع کرونا، اقتصاد کشور نیاز به تامین حداکثری ارز از منابع قطعی خود دارد و بدین جهت بانک مرکزی از صادرکنندگان خواسته تا اختتام تیر ماه، ارز خودرا بازگردانند و در غیر این صورت از مشوق های صادراتی محروم خواهند شد.
سیاست تعهد ارزی از شروع سال ۱۳۹۷ و همزمان با بازگشت تحریم های آمریکا کلید خورد. باتوجه به کاهش درآمدهای نفتی دولت، بانک مرکزی تصمیم گرفت برای صادرکنندگان غیرنفتی تعهدات ارزی در نظر بگیرد تا با بازگشت ارز آنها به سامانه نیما و تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان، اقتصاد ایران از این محل لطمه نبیند.
با وجود آنکه آخرین مدل طراحی شده از طرف بانک مرکزی با تایید بخش خصوصی همراه شد و سال قبل بخش قابل توجهی از تعهدات بدون اختلاف به کشور بازگشت اما باتوجه به مشکلات به وجود آمده تحت تاثیر کرونا، صادرکنندگان در بازگشت قسمتی از ارزهایشان با مشکل مواجه گشتند. محمد لاهوتی – رئیس کنفدراسیون صادرات ایران – در این زمینه به ایسنا اظهار داشته بود: در ماه های گذشته باتوجه به محدودیت تردد در مرزهای مشترک و کاهش آمار صادرات و دشوار شدن تجارت، عملا سرعت بازگشت ارز به کشور کاهش یافته و این پروسه دشوار شده است و همین موضوع سبب شده بانک مرکزی و دولت تاکید باردیگر ای بر اجرای ابزارهای نظارتی و برخورد با برخی متخلفان داشته باشند. با وجود شرایط کرونا، مهلت اعلام شده از طرف بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال گذشته، اختتام تیر ماه امسال تعیین شده است. هرچند در شورای گفت و گو با پیشنهاد اعضای اتاق برای تمدید این مهلت موافقت شد اما مصوبات این شورا خود به شکل مستقل گردنگیر اجرایی ندارد و برای نهایی شدن باید در بخش هایی مانند هیئت دولت تصویب شوند. باتوجه به رویکرد بانک مرکزی بنظر می رسد که این بانک با تمدید مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان موافق نیست و بدین جهت احیانا همان زمان اجرایی می شود.
اشاره لاهوتی به جلسه شورای گفت و گو در ۲۰ خرداد امسال است. در این نشست اعضای شورا، هفت پیشنهاد از ۹ پیشنهاد ارزی اتاق بازرگانی را تایید نمود که یکی از آنها به تمدید مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات اختصاص داشت اما با این وجود بنظر می رسد بانک مرکزی با این تمدید مهلت موافقت نکرده است.
در فاصله حدود دو هفته تا اختتام زمان مقرر برای بازگشت ارزهای صادراتی سال گذشته، رئیس سازمان توسعه تجارت از به کار بستن تمام توان این مجموعه برای تسهیل بازگشت ارز سخن گفته است. حمید زادبوم گفته ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان ظرف مهلت قانونی مقرر به دغدغه ای ملی تبدیل گشته، لذا، دولت و تمامی دستگاه های اجرایی تمام تلاش خودرا برای تسهیل روند تسویه تعهدات ارزی توسط صادرکنندگان بسیج کرده است. همین طور کمیته کارشناسی شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی آخرین نتایج تصمیمات کارگروه موضوع نحوه رفع تعهدات ارزی صادرات از محل ورود موقت تشریح و مقرر شد اتاق های بازرگانی و تعاون ایران نقطه نظرات پیشنهادی نهایی بخش های غیر دولتی را در اسرع وقت اعلام کنند.
ایران در سال ۱۳۹۸ بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشت اما امسال باتوجه به کاهش صادرات تحت تاثیر شیوع کرونا، احتمال کاهش درآمدهای ارزی از این محل وجود دارد. هر چند صادرکنندگان ابراز امیدواری کرده اند با کاهش شیوع کرونا، از سرگیری فعالیت مرزها و استفاده از بازارهای جدید مانند صادرات محصولات بهداشتی، بخش زیادی از این کاهش صادرات جبران شود.1399/04/14
16:43:42
5.0 / 5
2320
تگهای خبر: آمار , ابزار , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا