هشدار سازمان حمایت به واحدهای تولیدی فولاد

توضیح انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران برای عرضه در بورس كالا

توضیح انجمن تولیدكنندگان فولاد ایران برای عرضه در بورس كالا

بازاری: به دنبال هشدار سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان در خصوص رعایت كف عرضه در بورس كالا و استفاده از انبارهای مجاز، مدیر اجرایی انجمن تولیدكنندگان فولاد با اعلان اینكه مشكل اصلی در عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر بوده است؛ اعلام نمود كه باتوجه به قرار صدور بخشنامه حدید برای كف عرضه، واحدهای تولیدكننده شمش منتظر ابلاغیه جدید بوده اند.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضمن اعلام اینکه باتوجه به نوسانات نرخ ارز و همین طور عدم تعادل عرضه و تقاضا به سبب انتظارات تورمی، استمرار نظارت و پایش هرچه بیشتر بازار این محصول در سراسر کشور مورد تاکید است، تمامی واحدهای تولیدی فولادی را مکلف به رعایت کف عرضه در بورس کالا در هر مرحله به صورت هفتگی برای تمامی محصولات فولادی شامل انواع شمش فولادی، انواع ورق فولادی، میلگرد، تیرآهن و... کرد و هشدار داد که در صورت عدم رعایت کف عرضه ابلاغی یا نگهداری آن در مراکز غیر مجاز، پرونده شرکت های متخلف، علاوه بر سازمان تعزیرات حکومتی با موضوع بی نظمی در نظام اقتصادی کشور، مستقیماً به دادستانی کل کشور منعکس خواهد شد.
در این رابطه وحید یعقوبی- مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران- در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در بحث عرضه محصولات فولادی، هم اکنون عرضه محصولات شامل میلگرد، ورق های فولادی، تیرآهن و... انجام شده است؛ منتهی مهمترین مشکلی که وجود داشت، عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر در بورس کالا بوده که به چند دلیل بوده است.
وی ادامه داد: قبل از این، از شروع سال ۹۹ تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه، هیچ کف عرضه ای برای واحدهای تولیدکننده شمش ابلاغ نشده بود؛ اما در این تاریخ معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)، بخشنامه ای را به تمامی واحدهای تولیدی شمش، میلگرد و سایر محصولات فولادی ابلاغ نمود برمبنای آن، واحدهای تولیدی موظف به عرضه ۶۰ درصد تولید خود در بورس کالا شدند. این مساله با ارائه دلیلهای کارشناسی مورد اعتراض انجمن و تولیدگان واقع شد. موارد زیادی دراین زمینه مطرح است.
مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد اشاره کرد: بعنوان نمونه این مساله عرضه ۶۰ درصد تولید باید ابتدا تایید کمیته تخصصی فولاد را می داشت و سپس در ستاد تنظیم بازار مطرح می شد؛ ضمن اینکه به لحاظ محتوایی نیز ایردات مختلفی به آن وارد بود؛ همچون اینکه شرکت هایی که خود مصرفی دارند، در این بخشنامه لحاظ نشده بوند یا شرکت هایی که تامین کننده مواداولیه صنایع نظامی و خاص کشور هستند نیز ملزم به عرضه شده بودند. بطور مثال شرکتی بود که شمش خریداری می کرد اما ملزم به ارائه در بورس کالا نیز شده بود؛ پس مشکلات مختلفی وجود داشت که کف عرضه عملی نبود و عملیاتی هم نشد.
یعقوبی اعلام نمود: بدین سبب قرار شد که وزارت صمت کف عرضه ای جدید را مشخص و اعلام نماید اما متاسفانه باوجود چندین بار درخواست انجمن، مشمول مرور زمان شد تا اینکه اخیرا قرار شد تا ظرف چند روز آینده کف عرضه جدید برای شمش ابلاغ شود.
وی اشاره کرد: در این دو هفته ای هم که شمش ارائه نشده است، واحدها منتظر اعلام کف عرضه و تکلیفی بودند که دبیرخانه ستاد تنظیم بازار برای عرضه آن (شمش) برای شرکت ها تعیین کند؛ بدین سبب با بیان کف عرضه جدید احیانا از روز سه شنبه هفته جاری عرضه شمش در بورس کالا نیز برقرار خواهد شد.
این مقام مسئول در انجمن تولیدکنندگان فولاد اضافه کرد: از طرف دیگر، علاوه بر میلگرد، ورق فولادی و تیرآهن که بطور معمول در حال عرضه است، در ورق های فولادی اتفاقی مثبت در حال افتادن است. هم اکنون بیشتر بار عرضه بر دوش فولاد مبارکه است. این اتفاق خوب در بحث تخصیص اسلب به تولیدکنندگان ورق گرم است که آنها نیز ملزم هستند ۹۵ درصد محصول خودرا در بورس کالا عرضه کنند؛ فلذا عملا در آینده و با بیان بخشنامه جدید، عرضه ورق گرم نیز در بورس کالا توسط سایر تولیدکنندگان علاوه بر فولاد مبارکه اضافه خواهد شد. به همین ترتیب حلقه بعدی، ورق سرد خواهد بود که در مجموع عرضه ورق را افزایش خواهد داد.
یقوبی با اعلان اینکه در بحث اسلب نیز دو سالی بود که عرضه آن در بورس نداشتیم و عرضه اسلب در خارج از بورس انجام می شد؛ اظهار داشت: هم اکنون با مصوبه اخیر ارائه شده، مقرر است که اسلب نیز در بورس کالا ارائه شود. از همین هفته نخستین عرضه اسلب در بورس کالا بعد از دو سال صورت خواهد گرفت.
منبع:

1399/05/12
14:39:11
5.0 / 5
1881
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا