در گفت وگو با بازاری اعلام شد

تكثیر زالوی طبی با طرح بیوتكنیك بومی محققان كشور

تكثیر زالوی طبی با طرح بیوتكنیك بومی محققان كشور

به گزارش بازاری با عنایت به كاربردهای پزشكی زالوهای طبی در جراحی قلب و پیوند اعضا، گرفتگی رگ های قلب و عروق مغزی، تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع انواع عفونت ها محققان یكی از شركت های فناور با تدوین طرح تحقیقات بیوتكنیك بومی نسبت به پرورش و تكثیر این جانور اقدام نمودند، در حالیكه به قول آنها دسترسی به خون تازه دامی از مهمترین چالش های این صنعت به حساب می آید.


رضا ایزدی، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه کار تحقیقی پرورش زالوی طبی را از سال ۱۳۸۵ آغاز کردیم، اظهار داشت: این مطالعات در تالاب های مازندران و گیلان انجام شد و در سال ۱۳۸۹ طرح تحقیقاتی بیوتکنیک بومی پرورش و تکثیر زالوی طبی تهیه شد و بر مبنای آن مبادرت به تکثیر این جانوران کردیم، ضمن آنکه آموزش هایی برای پرورش زالو به کارشناسان عرضه شد.
وی تمرکز فعالیتهای این محققان را تکثیر زالوی طبی دانست و تصریح کرد: در این فرایند بچه زالوها به تعداد بالا تولید و به مراکز متقاضی تحویل می شوند.
ایزدی با اشاره به اینکه زالوهای پرورش داده شده در این پروژه زالوهای طبی رده هیرودینا (hirudinea) است، تصریح کرد: این رده از زالوها، زالوهایی هستند که در بزاق خود آنزیم هیرودین تولید می کنند.
وی با اشاره به اینکه در بزاق زالوها بیشتر از هزار نوع آنزیم وجود دارد، اظهار نمود: آنزیم هیرودین خاصیت ضد لخته شدن خون دارد و بنا بر اعلام متخصصان ۱۰ برابر داروی "هپارین" خاصیت ضد لخته کنندگی دارد.
مجری طرح خاطرنشان کرد: زالوهایی که آنزیم هیرودین تولید می کنند، زالوهای درمانی هستند که خونخوار به شمار می روند و اغلب زالوهای طبی مورد استفاده در ایران زالوهای رده "هیرودین" نژاد "اورینتالیس" است.
به قول این محقق هم اکنون گونه زالوی طبی موجود در ایران شامل "هیرودو مدیسینالیس"، "هیرودو اورینتالیس" و "هیرودو وربانا" می شود، ضمن آنکه یک گونه هیرودینا از هند و پاکستان توسط پرندگان شکارگر به تالاب های ایران منتقل شده است که ما آنها را پرورش می دهیم، ولی بیشتر تقاضاها برای نژاد اورینتالیس است.
ایزدی، به بیوتکنیک استفاده شده برای پرورش زالوهای طبی اشاره نمود و اظهار داشت: در مرحله اول بهترین پیش مولدها را برگزیده و پرورش می دهیم و از میان بهترین پیش مولدهای تولید شده باردیگر بهترین ها انتخاب می شوند و بعد از تغذیه مناسب در زمان معین، سن آنها به بیشتر از ۹ ماه می رسد که در این زمان زالوها به بلوغ جنسی خواهند رسید.
وی افزود: بر این اساس پرورش زالوی طبی شامل پرورش مولدها، قرنطینه جفت گیری، جفت گیری، حاملگی و پیله گذاری می شود و هر پیله حداقل یک ماه زمان نیاز دارد تا لارو زالوها از پیله ها بیرون بروند.
مجری طرح فرایند پیله گذاری و تکثیر زالوهای طبی را از اردیبهشت تا آبان ماه ذکر کرد و افزود: از اول آبان ماه هر سال آغاز به جمع آوری بچه زالوها خواهد شد. بچه زالوها مورد تقاضای مزاکر طب سوزنی و کلینیک های پوست و زیبایی است.
وی دلیل این امر را عدم شروع خونخواری از جانب بچه زالوها دانست و خاطرنشان کرد: زمانی که بچه زالوها از پیله خارج می شوند، ژله ای در داخل پیله است که این ماده می تواند تا چندین ماه لاروها را زنده نگه دارد، بگونه ای که بچه زالوهایی را که از پیله خارج شده اند، می توان به مدت ۹ ماه نگهداری کرد.
به قول وی هم اکنون پرورش زالو به اندازه ۵ تا ۷ سانتی متری بازار خوبی دارد.
ایزدی به بیان نحوه تغذیه زالوهای طبی به منظور رشد آنها پرداخت و اضافه کرد: بچه زالوها برای رشد با استفاده خون تازه دامی تغذیه می شوند و خون طیور به علت وجود هورمون و مواد غذایی نیترات دار، برای زالوها مضر است.
وی تهیه این خون تازه دامی را از چالش های اصلی صنعت پرورش زالو نام برد و با تاکید بر اینکه چنین خونی در ایران وجود ندارد، خاطرنشان کرد: کشتارگاه ها برای عرضه چنین خونی همکاری ندارند.
ایزدی رفع این چالش را در تهیه دستوالعمل هایی از جانب سازمان ها و نهادهای مرتبط دانست و اظهار داشت: ما برای رفع این چالش حیوانات سالمی را تهیه کردیم که یا از آنها خونگیری شده و یا ذبه می شوند و در صورتیکه این مشکل حل نشود، این صنعت از رونق خواهد افتاد.
به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، در سال ۲۰۰۴ میلادی زالوی پزشکی از جانب سازمان غذا و داروی آمریکا بعنوان یک ابزار پزشکی مورد تایید قرار گرفت و در اتحادیه اروپا هم با عنایت به عملکرد دارویی ترکیبات فعال زالوی پزشکی، این جانور بعنوان یک فرآورده دارویی مورد حمایت قرار دارد، به صورتی که در کشورهای غربی تولید زالوی طبی به صنعت فعال تبدیل گشته است و تجارت گسترده ای را در میان کشورهای غربی، روسیه، آسیای میانه و جنوب شرقی آسیا دارد.
زالوی طبی جزو نرمتنان است که در طبیعت بعنوان انگل حیوانات بخصوص پستانداران تلقی می شود؛ چون که از خون آنها تغذیه می کند، ولی پس از شناسایی جنبه های درمانی زالو برای انسان از آن بعنوان یک روش درمانی برای درمان بعضی از بیماری های انسانی به کاربرده می شود.
اثر درمانی زالو در بزاق دهان آن است؛ چونکه بزاق دهان زالو حاوی مواد موثره گوناگونی است که مهمترین آن ماده ضد انعقاد خون به نام "هیرودین" است و باعث عدم لختگی و رقیق شدن خون می شود و سبب باز شدن گرفتگی رگ ها شده و خون رسانی به مغز و دیگر اعضای بدن را زیاد می کند.
علاوه بر آن دانشمندان در براق زالوها بیشتر از ۱۰۰ نوع ماده دیگر را با اثرات درمانی گوناگون کشف کرده اند که در هنگام گزش در خون تزریق می شود.
به کارگیری در جراحی قلب و پیوند اعضا، گرفتگی رگ های قلب، گرافت های پوستی و زیبایی پوستی، بیماری مفاصل، آرتروز، تقویت سیستم ایمنی بدن، گرفتگی عروق مغزی و رفع انواع عفونت ها همچون کاربردها و استفاده از زالوی طبی است.1399/06/10
10:39:06
5.0 / 5
1693
تگهای خبر: آموزش , ابزار , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا