در گزارش بازاری مطرح شد؛

فروش سهام دولت برای پرداخت یارانه كالاهای اساسی عملی نیست

فروش سهام دولت برای پرداخت یارانه كالاهای اساسی عملی نیست

به گزارش بازاری كارشناس بازار سرمایه اعتقاد دارد اجرای طرح تأمین كالاهای اساسی با استفاده از فروش سهام دولت در شركتهای صنعتی و بانكی، ریسك بزرگی برای بازار سهام بوجود می آورد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، مصوبه مجلس درباره اجبار دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی بدلیل عدم شفافیت در نحوه تأمین منابع مالی، از جانب شورای نگهبان رد شد؛ این مصوبه روز دوشنبه در کمیسیون برنامه و بودجه اصلاح و روز گذشته در صحن علنی به تصویب نمایندگان رسید.
در اصلاحیه مصوبه تصریح شده دولت منابع مورد نیاز را از محل فروش باقیمانده سهام خود در بانک ملت، پالایشگاه تهران، شرکت ملی مس، فولاد مبارکه و مخابرات ایران تأمین کند.
این در حالی است که کارشناسان معتقدند این حجم از عرضه سهام دولتی آن هم در دوره ای که بازار بعد از سقوط ۹۰۰ هزار واحدی، در تلاش است تا به مدار رشد بازگردد، ریسک بزرگی برای بازار سهام بوجود می آورد و می تواند به سقوط مجدد بازار سهام منجر شود؛ بخصوص آنکه نگاهی به تحولات ماههای گذشته بازار سهام نشان داده است اصولاً دولت در مواجهه با بازار سهام، درایت و تدبیر لازم را به خرج نداده است و در حالیکه ابتدای سال جاری بازار سهام یک فرصت طلایی برای دولت بود، با اقداماتی غلط، تبدیل به چالش جدی، نه فقط برای دولت بلکه برای کل کشور شد.
براین اساس، با عنایت به تجربه ای که از حضور دولت در بازار سهام وجود دارد، در برهه فعلی ملزم کردن دولت به فروش ۳۰ هزار میلیارد تومان سهام آن هم در شرایطی که بازار بیشتر تشنه تزریق نقدینگی است، می تواند یک ریسک جدید برای بازار سهام باشد.
عرضه ۳۰ هزارمیلیاردتومان سهام ریسک بالایی برای بازار دارد
در همین خصوص، احسان همتی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تأثیرگذاری اجرای طرح تأمین کالاهای اساسی بر وضعیت بازار سرمایه عنوان کرد: این مسأله خیلی روشن است که اگر دولت بخواهد عرضه سنگین در بازار سهام داشته باشد، باید اولاً عرضه را با تدبیر و درایت و حساب شده انجام دهد، ضمن اینکه پس از عرضه هم از بازار حمایت کند.
وی توضیح داد: روندی که ابتدای سال جاری طی شد این بود که مردم وقتی دیدند دولت قصد فروش دارایی های خویش را در بازار سهام دارد و بازدهی سرمایه گذاری در بازار افزایش شدیدی خواهد داشت، به سرمایه گذاری در بورس ترغیب شدند. بویژه اینکه دولت بارها امنیت سرمایه های مردم در این بازار را تضمین و بیمه کرد.
وی اضافه کرد: حرفه ای های بازار می دانستند که به هر حال عرضه زیاد یک نکته منفی است و می تواند به عاملی برای فشار فروش و نهایتاً تعدیل قیمت ها منجر شود. که همچنین هم شد.
کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به تجربه ای که از وضعیت بازار در نیمه نخست سالجاری برای اقتصاد کشور به دست آمد، افزود: براین اساس اگر قرار باشد برای اجرای مصوبه پرداخت یارانه کالاهای اساسی چنین حجم بالایی از دارایی ها یعنی ۳۰ هزار میلیارد تومان، به فروش برسد، مجدداً همین روال طی می شود.
دولت پس از عرضه سهام از بازار حمایت نمی کند
وی خاطرنشان کرد: اگر باردیگر با این رویکرد که به مردم اعلام نماییم مقرر است ۳۰ هزار میلیارد تومان سهام شرکتهای دولتی را در بورس عرضه نماییم و مقرر است بازار مجدداً رشد کند، آنها را به سرمایه گذاری در این بازار ترغیب نماییم، می تواند اشتباهی را که در نیمه ابتدایی سال جاری دولت تکرار کرد و بعد از ورود نقدینگی سنگین به بازار، ناگهان دولت از حمایت بورس عقب نشینی کرد، تکرار کند از آنجایی که خیلی از سرمایه گذاران غیر حرفه ای بورس هم قدرت تحلیل ندارند و امکان دارد مجدداً به وارد کردن نقدینگی های خود به بازار سرمایه اقدام نمایند، احتمال تکرار این روند وجود دارد و با عقب نشینی مجدد دولت از حمایت بورس، بازار بار دیگر سقوط خواهد نمود که این دفعه تبعات منفی آن از دفعه نخست بیشتر است.
همتی خاطرنشان کرد: هم اکنون برخی مسؤلان و سیاستگذاران بازار سرمایه می گویند علت تأخیر در بازگشایی نماد پالایشی یکم، پیشگیری از ریزش قیمتی آن است و تلاش می نماییم با قیمت مناسبی این نماد را بازگشایی کنیم؛ بر فرض که با جوسازی رسانه ای کاری کردیم که این نماد با قیمت بالا بازگشایی شد؛ اما خب بعد از آنچه کنیم؟ اساسا ارزش پالایشی یکم افت خواهد نمود. وقتی دولت سیاست صحیحی برای پشتیبانی از بورس ندارد، باردیگر بازار با همین وضعیت روبه رو می شود.
وی تصریح کرد: در مورد فولادی ها و خودرویی ها هم که مقرر است در چارچوب ETF و داراسوم وارد بازار شوند اساسا برای این نمادها نیز، همین اتفاق تکرار می شود؛ تحلیل بنیادین بازار نشان داده است که ارزش سهام شرکتهای فولادی در سطح فعلی باقی می مانند و جای چندانی برای رشد ندارند؛ در مورد نمادهایی هم که در مصوبه مجلس آمده، همین وضعیت وجود دارد و نباید انتظار داشت تا با عرضه آنها در چارچوب ETF، بتوانیم بازار را در طولانی مدت رشد دهیم.
تأمین ۳۰ هزارمیلیاردتومان با قیمت های فعلی امکانپذیر نیست
کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: البته اگر قرار باشد سهام شرکتهای مذکور در طرح یارانه کالاهای اساسی با قیمت های فعلی این نمادها در بازار عرضه شوند می توان از آن دفاع کرد؛ اما باید در نظر داشت که امکان دستیابی آن به رقم ۳۰ هزار میلیارد تومان در کوتاه مدت، خیلی سخت است.
وی اضافه کرد: نظر کارشناسان این است که فعلاً دلار امکان رشد بیشتر از این ندارد، از طرفی قیمت های جهانی فولاد هم به تثبیت رسیده، ازاین رو عرضه باقی مانده سهام دولت در شرکتهای فولادی در بازار نمی تواند برای خریدار جذاب باشد و مدت کوتاهی بعد از عرضه آنها در بازار که با استقبال مواجه می شود، بار دیگر افت خواهد نمود ازاین رو درآمدزایی برای دولت با این رویکرد اشتباه است و بازار را مجدداً به هم می ریزد.
همتی تاکید کرد: شرکتهای بزرگ و درآمدزایی برای عرضه اولیه وجود دارد که می تواند بازار را رشد دهد اما عرضه ETF ها می تواند تبعات منفی داشته باشد مگر اینکه مثلاً فولاد را در صندوق های جدیدی که عرضه می شود، با ارقام منطقی ببینیم نه دو برابر ارزش سهام فعلی این نمادها؛ بازار اگر منطقی پیش برود و با عنایت به جو مثبتی که در بازار ایجاد شده، عرضه اولیه ها افزایش یابد، رشد فعلی می تواند ادامه داشته باشد. اما فروش ۳۰ هزارمیلیاردی سهام مذکور ریسک بازار را بالا می برد.


منبع:

1399/08/29
12:17:54
5.0 / 5
901
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا