اتاق تعاون:

دولت در دی ماه بودجه عمرانی طرح ها را اختصاص نداد

دولت در دی ماه بودجه عمرانی طرح ها را اختصاص نداد

اتاق تعاون ایران اعلام نمود که با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان در دی ماه نسبت به ماه گذشته اندکی کاهش یافت؛ همین طور در این ماه بودجه عمرانی به طرح ها تخصیص نیافته است.به گزارش بازاری به نقل از اتاق تعاون ایران، با استناد به اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ ساختمان در دی ماه نسبت به ماه گذشته اندکی کم شد. دو شاخص میزان سفارشات جدید و سرعت انجام سفارشات نسبت به ماه گذشته کمی افزایش پیدا کرد. (البته در بعضی کسب و کارهای این حوزه به ویژه مشاغلی که برپایه مواد اولیه وارداتی انجام می شوند، بواسطه کاهش نرخ ارز و وعده های حاکمیتی درباب پایین تر آمدن نرخ ارز به ویژه دلار، کارفرمایان ترجیح به تعویق بستن قراردادها داشتند.) شاخص میزان مواد اولیه خریداری شده نیز کمی کم شد. شاخص میزان بکارگیری نیروی انسانی تغییر چندانی نسبت به ماه قبل نداشت.
روند رشد دو شاخص قیمت خرید مواد اولیه و قیمت فروش، نسبت به ماه گذشته کم شد. میزان کارهای معوق در امتداد کوشش برای تحویل سفارشات قبل از اختتام سال و یا بعضاً بواسطه کاهش میزان کارهای در دست انجام در بعضی صنایع ساختمانی، کم شد. با کاهش شاخص میزان فعالیت ها نسبت به ماه قبل، شاخص میزان مصرف حامل های انرژی هم کمتر شد. شاخص میزان صادرات این بخش نسبت به ماه گذشته تفاوت محسوسی نداشت. شاخص میزان فروش نیز کمتر شد.
فعالان بخش ساختمان باتوجه به نزدیکی به انتها سال، انتظار بهبود کارهای کسب وکار خودرا در بهمن ماه دارند.
لازم به اشاره است، صنعت ساختمان بر طبق استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه کارهای اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و کارهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته بندی می شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.
در بخش مسکونی با توجه ثبات نسبی نرخ ارز و بدنبال آن رشد کمتر و یا حتی ثبات نسبی و بعضاً کاهش قیمت برخی مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز این بخش، بر اساس گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور) اندکی (۱.۸ درصد) افزایش پیدا کرد. (۸ منطقه از ۲۲ منطقه تهران، کاهش قیمت نسبت به ماه قبل را تجربه نمودند.) تعداد معاملات نیز درتهران ۳۷.۶ درصد بیشتر شد.
در بخش های عمرانی به سبب عدم تخصیص بودجه عمرانی، پیشرفتی در میزان فعالیت ها نسبت به ماه گذشته گزارش نشد.


1399/11/19
21:49:48
0.0 / 5
776
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا