کدام کالای ایرانی بیشترین مشتری اروپایی را دارد؟

کدام کالای ایرانی بیشترین مشتری اروپایی را دارد؟

اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت ایران با اتحادیه اروپا در فصل نخست سال ۲۰۲۲ میلادی پرداخته است.


به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای عرضه شده، اتحادیه اروپا در فصل نخست سالجاری میلادی با خارج از این اتحادیه ۱۲۶۶ میلیارد یورو تجارت داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۳۱ درصدی را نشان داده است. در این زمان میزان صادرات این منطقه حدود ۵۹۲ میلیارد یورو و میزان واردات ۶۷۴ میلیارد یورو بوده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل میزان صادرات اتحادیه اروپا ۱۶ درصد و میزان واردات آن ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده است.
بعد از حمله روسیه به اوکراین، صادرات و واردات اتحادیه اروپا افزایش پیدا کرده و تنها در ماه مارس سالجاری واردات رشد ۱۹ و صادرات رشد ۱۵ درصدی را به ثبت رسانده است.
از سال ۲۰۱۹ میلادی و همزمان با شدت یافتن تحریم ها، میزان تجارت مشترک ایران و اتحادیه اروپا کاهشی قابل توجه پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۹ کل تجارت ایران با اروپا ۴.۸۷ میلیارد یورو بود که حدود یک چهارم رقم سال قبل بشمار می رود.
در فصل نخست سال ۲۰۲۲ میلادی، میزان تجارت ایران با اروپا به ۱.۳۳ میلیارد یورو رسیده که از این عدد حدود ۲۰ درصد در ارتباط با صادرات ایران و حدود ۸۰ درصد در ارتباط با واردات است. در این زمان میزان تجارت مشترک ترکیه با اتحادیه اروپا حدودا دو برابر شده است. ترکیه هم اکنون حدود ۲۳ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا صادرات دارد.
پس از تهاجم روسیه به اوکراین، تجارت این کشور با اتحادیه اروپا هم تغییراتی را تجربه کرده است. بر مبنای آمارهای رسمی، در ماه مارس سالجاری، میزان واردات اروپا از روسیه ۱۲ درصد افزایش پیدا کرده اما میزان صادرات به این کشور حدودا ۴۹ درصد کاسته شده است. بخش قابل توجهی از تجارت مشترک دو طرف به صادرات اقلام نفتی روسیه به اتحادیه اروپا اختصاص دارد.
در این طول این سال ها همواره تراز تجاری ایران در معامله با اتحادیه اروپا منفی بوده است. در فصل نخست سال ۲۰۲۲ هم این کشور به ۷۷۹ میلیون یورو رسیده است.
بیشترین کالاهایی که از اروپا به ایران صادر شده، ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی، محصولات شیمیایی، محصولات صنعتی، نوشیدنی و دخانیات بوده است و در مقابل مواد غذایی و حیوانات زنده، محصولات شیمیایی، مواد خام غیر قابل خوراکی، روغن های گیاهی و حیوانی اصلی ترین کالاهایی بوده که از ایران به اروپا صادر گردیده است.1401/03/07
08:12:56
5.0 / 5
193
تگهای خبر: آمار , صادرات , صنعت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا