سبد غذایی زندگی كارگران

سبد غذایی زندگی كارگران

به گزارش بازاری ۱۳ قلم كالای خوراكی، سبد غذایی زندگی كارگران را تشكیل می دهند كه تغییرات قیمتی این اقلام بعنوان مبنای تعیین هزینه معیشت و دستمزد، در جلسات كارشناسی مزد بررسی می شوند.


به گزارش بازاری به نقل از مهر، در حالیكه حقوق كارمندان دولت سالانه در قوانین بودجه تعیین و بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی اجرایی می شود، اما مكانیزم دستمزد ۱۳ میلیون نیروی كار مشمول قانون كار (گروه كارگری) متفاوت می باشد به طوریكه حداقل دستمزد این گروه از شاغلان با تصمیم شورای عالی كار متشكل از نمایندگان شركای اجتماعی یعنی دولت، گروه كارفرمایی و گروه كارگری در هفته های پایانی اسفند تعیین می گردد. بر همین مبنا جلسات كمیته دستمزد ۹۷ از نیمه های مهرماه شروع به كار كرد تا نمایندگان شركای اجتماعی پیش از نشست نهایی شورای عالی كار، پیرامون مزد ۹۷ به اتفاق نظر برسند. با این حال نحوه تعیین حداقل دستمزد سالانه در ماده ۴۱ قانون كار به صراحت عنوان شده است به طوریكه به استناد این ماده قانونی میزان حداقل دستمزد سالانه كارگران باید منطبق بر دو شاخص «تورم» و «تامین نیاز خانواده» تعیین شود. اما به رغم اینكه تورم یكی از شاخص های تعیین دستمزد است، میزان حداقل دستمزد نیروی كار در دولت های مختلف حتی كمتر از نرخ تورم تعیین شد كه این مورد سبب عقب ماندگی تدریجی حداقل دستمزد از هزینه معیشت شد. بنابراین نمایندگان گروه های كارگری در سال قبل بر تعیین حداقل هزینه سبد معیشت پافشاری كردند تا فاصله حداقل دستمزد تا هزینه معیشت مشخص شود؛ با همین رویكرد در سال قبل برای اولین بار «حداقل هزینه معیشت خانوار» تعیین و بعد از برگزاری ۸ جلسه كمیته دستمزد این میزان با توافق شركای اجتماعی با در نظر گرفتن میانگین ۳. ۵ نفر برای یك خانواده، ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تصویب گردید. امسال هم «به روز رسانی هزینه معیشت خانوار» و همینطور تعیین مكانیزمی برای «كم كردن فاصله حداقل دستمزد تا هزینه معیشت» محور مذاكرات جلسات كمیته دستمزد است تا طی چند سال به تدریج میزان دستمزد كارگران با میزان قدرت خرید، برابر شود. در عین حال با عنایت به اینكه در محاسبات نرخ تورم سالانه از جانب مراكز رسمی، تورم اقلام زیادی در بخش خوراكی ها مورد محاسبه قرار می گیرد، نمایندگان كارگری معتقدند خیلی از اقلام مورد محاسبه در تورم، در سبد معیشت كارگران وجود ندارند و این اقلام غیرضرور در نهایت میانگین تورم را می كاهد. از همین جهت نمایندگان كارگران در جلسات كارشناسی مزد، سال قبل سبد غذایی مطلوب و تاثیر گذار در هزینه معیشت را با دعوت از كارشناسان انستیتو تغذیه استخراج كردند كه به تایید نمایندگان شركای اجتماعی در كمیته دستمزد هم رسید. بر همین اساس، نمایندگان كارگری معتقدند در بخش خوراكی ها فقط ۱۳ قلم تاثیر زیادی بر كاهش یا افزایش هزینه معیشت نیروی كار دارند. با تاكید نمایندگان گروه های كارگری هزینه معیشت كارگران بعنوان مبنایی برای تعیین دستمزد ۹۷ و محاسبه میزان فاصله حداقل دستمزد فعلی تا هزینه معیشت باید منطبق بر همین ۱۳ قلم كالا استخراج شود.
سبد غذایی مطلوب سرانه (انرژی بر مبنای مواد غذایی و مواد مغذی)
قرار است طی هفته های آینده هزینه سبد معیشت كارگران با قیمت سال ۹۶ به روز رسانی شود تا مصوبات و خروجی جلسات كارشناسی در نشست شورای عالی كار كه نیمه دوم اسفندماه با حضور علی ربیعی وزیر كار برگزار می شود، بررسی و در نهایت حداقل دستمزد ۹۷ با مشاركت نمایندگان كارگران، كارفرمایان و دولت در این شورا تصویب می گردد. به گزارش بازاری به نقل از مهر، ۲۵ اسفند سال قبل حداقل دستمزد 96، با رشد ۱۴. ۵ درصدی، از ۸۱۲ هزار و ۱۶۶ تومان در سال ۹۵ به ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان در سال ۹۶ افزایش پیدا كرد. همینطور حداقل دستمزد افرادی كه پایه حقوق آنها در سال ۹۵ بیش از نرخ مصوب (۸۱۲ هزار و ۱۶۶ تومان) بود، به میزان ۱۲ درصد افزایش یافت. هم اكنون بیش از ۱۳ میلیون نیروی كار منتظر تعیین حداقل دستمزد برای سال ۹۷ هستند.
 

1396/11/01
13:34:33
5.0 / 5
5782
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا