وام بانكی به بنگاه های تولیدی برای رونق آنها

وام بانكی به بنگاه های تولیدی برای رونق آنها

به گزارش بازاری در حالی برای سال جاری قرار بود حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی به صورت خاص در پشتیبانی از بنگاه های تولیدی و رونق آنها پرداخت شود كه تابحال عملكرد ضعیفی در این باره وجود داشته است. شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه خود دستور تشكیل كمیته ای ویژه برای بررسی آخرین وضعیت واحدهای تولیدی و اتخاذ تدابیری برای تولید رونق این واحدها در روزهای پایانی سال را صادر كرده است.به گزارش بازاری به نقل از ایسنا، طرح پشتیبانی از تولید از جانب شبكه بانكی از سال قبل كلید خورد و بانك ها اعلام آمادگی كردند تا با پرداخت حدود ۱۶ هزار تومان تسهیلات بتوانند نزدیك به ۷۰۰۰ بنگاه كوچك و متوسط را احیا كنند. عملكرد آنها تا آخر سال ۱۳۹۵ هم از جانب دستگاه ها مورد تایید قرار گرفت به صورتی كه توانستند بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان برای تامین مالی بالغ بر ۲۴ هزار بنگاه پرداخت كنند.

بر این اساس امسال هم با دستورالعمل بانك مركزی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای پشتیبانی از بنگاه های تولیدی در قالب بازسازی و نوسازی و همینطور احیای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شد، علاوه بر آن حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان هم در قالب قانون بودجه سال جاری برای این منظور تعیین شد تا تسهیلات بانكی پرداخت شود. در مجموع با عنایت به پیش بینی پرداخت ۶۷۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی در سال ۱۳۹۶ باید ۷. ۵ درصد آن به طرح رونق تولید در قالب پشتیبانی از بنگاه های كوچك و متوسط و سایر موارد تعیین شده اختصاص پیدا كند.

آخرین گزارشی كه پیمان قربانی- معاون اقتصادی بانك مركزی- در جلسه چندی قبل شورای پول و اعتبار اعلام نمود نشان از عملكرد ضعیف شبكه بانكی در پرداخت تسهیلات تعیین شده داشت، وی اعلام نمود كه از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا ۲۵ آذر ماه سال جاری حدود ۲۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۳۳ هزار و ۴۰۰ واحد بنگاه كوچك و متوسط در سراسر كشور اختصاص یافته است. بر مبنای این آمار قربانی با عنایت به اینكه در سال قبل حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت گردید در نتیجه امسال این پرداختی تا آخر ۹ ماهه به كمتر از ۷۰۰۰ میلیارد تومان از كل منابع پیش بینی شده می رسد كه رقمی ناچیز خواهد بود.

اما جلسه اخیر (روز سه شنبه) جلسه شورای پول و اعتبار با تدابیر جدیدی برای تولید همراه شد كه جریان تحقق حجم كم از ارقام پیش بینی شده برای طرح رونق تولید امسال را هم مورد بررسی قرار خواهد داد. طبق دستورالعمل شورای پول و اعتبار كه به تصویب اعضا رسیده است، كمیته ای به منظور بررسی آخرین وضعیت واحدهای تولیدی در كشور و اتخاذ تدابیر مناسب به منظور تولید رونق در این واحدها در روزهای پایانی سال و همینطور افزایش تولید تشكیل خواهد شد.

اعضای این كمیته را نهاوندیان -معاون اقتصادی رئیس جمهوری-، نیلی -دستیار رئیس جمهوری در امور اقتصادی-، شریعتمداری -وزیر صنعت، معدن و تجارت- و همینطور سیف -رئیس كل بانك مركزی- تشكیل می دهند كه باید بتوانند ضمن بررسی تدابیر لازم برای تحقق امور تعیین شده پیشنهادات خویش را ظرف دو هفته برای اتخاذ تصمیم به شورای پول و اعتبار ارائه نمایند.

چندی پیش هم جلسه مشتركی در بانك مركزی با حضور مسئولان وزارت برای تسریع در روند پرداخت تسهیلات حمایتی از تولید و توزیع هدفمند این منابع برگزار شده بود. 

1396/11/04
16:27:37
5.0 / 5
5373
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا