وزارت اقتصاد اعلام كرد:

سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمز پایه

سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمز پایه

بازاری: آینده ارزهای رمز پایه بیش از هر چیز به پذیرش یا رد آن توسط دولتمردان كشورها و رسمیت آنها در اقتصاد جهانی، بخصوص اقتصادهای پیشرفته و بزرگ بستگی دارد.به گزارش بازاری به نقل از مهر، وزارت اقتصاد در گزارشی، سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمز پایه را بررسی نموده است.
هر چه زمان می‏ گذرد، ارزهای رمز پایه بعنوان پدیده‏های نوظهور اقتصاد جهانی بیشتر خودنمایی می‏كنند و به همان میزان هم موضع گیری‏ها در موافقت و مخالفت با آنها رنگ و بوی جدی‏تری به خود گرفته است. از هم اكنون ارزهای رمز پایه نشان داده‏اند كه می‏توانند جزئی از عناصر دو قطبی كردن جهان باشند. به نظر می‏رسد آینده ارزهای رمز پایه بیش از هر چیز به پذیرش یا رد آن توسط دولتمردان كشورها و رسمیت آنها در اقتصاد جهانی، بخصوص اقتصادهای پیشرفته و بزرگ بستگی دارد.
در یك دسته بندی كلی، كشورهای مختلف جهان به دو گروه شامل موافقان و مخالفان گسترش ارزهای رمز پایه با شیوه و روند فعلی تقسیم بندی می‏شوند. در یك سر طیف كشور آمریكا و برخی شركای اروپایی آن قرار دارند كه مخالف گسترش و رواج ارزهای رمز پایه به شمار می روند (البته در زمان پیدایش و شروع ارزهای رمز پایه مخالفت جدی نداشتند و در ماه‏های اخیر موضع گیری آنها ضد ارزهای رمزپایه بیشتر شده است) و در سمت مقابل كشورهای موافق توسعه و گسترش این ارزها قرار دارند كه ارزهای رمز پایه را بعنوان ابزاری برای مبادله و پس انداز به رسمیت شناخته و بسترهای فنی و حقوقی لازم را هم برای آن فراهم نموده‏اند. با عنایت به گسترش روزافزون ارزهای رمز پایه و ابعاد اثرگذار آن بر اقتصاد جهانی، بررسی روندهای آینده این پدیده نوظهور از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد و از منظر آینده‏پژوهی می توان ۳ سناریو برای آن متصور بود:
۱- در سناریو اول فرض می گردد كه وضعیت فعلی بازار ارزهای رمز پایه و همچون بیت كوین حد نهایی توان و حد بالفعل شده این بازار باشد و ارزش بازار و معاملات روزانه و تعداد آنها بیشتر از این توان افزایش ندارد و در محدوده فعلی باقی می‏ماند و در آینده هم با محدودیت ها و نوسانات شدید قیمتی كه برای آن پیش می‏آید یا پیش می‏آورند و به تدریج از عرصه مبادلات بین‏المللی و سرمایه‏گذاری خارج خواهند شد.
۲- سناریو دوم بر این فرض استوار است كه كشورهای موافق گسترش ارزهای رمز پایه روز به روز، به تقویت و بسترسازی بیشتر برای ارزهای رمز پایه پرداخته و در این هدف هم موفق شوند. كمترین دستاورد این سناریو این خواهد بود كه ارزهای رمز پایه در كنار دلار به رسمیت شناخته می‏شود و اهرم فشاری كه با استفاده از دلار بر تجارت خارجی بعضی از كشورها تحمیل می‏شود به تدریج تضعیف می‏گردد.
۳- بر مبنای سناریو سوم، NSA (آژانس امنیت ملی آمریكا) بیت كوین را به‏منظور یك آزمایش «نرمال‏سازی» طراحی كرده‏است تا آگاهی و اطلاعات بیشتری درباره ماهیت یك ارز رمز پایه به مردم داده‏شود. سپس، پول‏های اعتباری طبق برنامه از رده خارج می‏شوند و ارز رمز پایه جدیدی تحت نظارت دولت، جای آن را می‏گیرد. شاید دلایل و قرائن این سناریو جای تردید و سوال داشته‏باشند اما اساساً یكی از گزینه‏های اصلی آمریكا در مواجهه با ارزهای رمز پایه و بخصوص بیت كوین، حذف ارزهای رمز پایه كنونی با ترفندهای مختلف و تولید یك ارز رمز پایه با مدیریت اقتصاد آمریكا می‏تواند باشد.
در هر حال فارغ از اهداف طراحان و مسیرهایی كه برای آن می توان متصور بود، شناخت كامل، داشتن برنامه و راهكارهای تبدیل تهدیدهای احتمالی به فرصت می‏بایست جایگزین انكار، دوری و نگاه بدبینانه در مبحث ارزهای رمز پایه بشود. به صورت خلاصه موارد زیر پیشنهاد می‏گردد:
۱- شناسایی ابعاد مختلف ارزهای رمز پایه و استفاده از معتبرترین آنها (بیت كوین) به صورت آزمایشی و محدود در تجارت خارجی.
۲- هماهنگی و برنامه‎ریزی دستگاه‏های مرتبط برای سیاست‏گذاری و بررسی جنبه‏های فنی جهت بررسی و طراحی یك ارز رمز پایه ملی یا مشاركت با كشورهای همسو در طراحی ارز رمز پایه فراملی یا منطقه‎ای.
۳- سیاست‏گذاری و الگوبرداری از سایر كشورها در جهت رفع دغدغه مالیاتی و پولشویی ناشی از ارزهای رمز پایه.
۴- پیگیری و طراحی ارزهای رمز پایه مشترك در سازمان‏ها و اتحادیه های منطقه ای كه ایران در آنها عضویت دارد.


1397/01/20
18:58:36
5.0 / 5
5203
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا