رئیس مركز آمار اعلام كرد؛

آغاز اجرای طرح آمارگیری نیروی كار، از ۱۵ اردیبهشت

آغاز اجرای طرح آمارگیری نیروی كار، از ۱۵ اردیبهشت

بازاری: رئیس مركز آمار ایران اظهار داشت: عملیات میدانی طرح آمارگیری نیروی كار سال ۱۳۹۷، ا ز ۱۵ اردیبهشت ماه شروع و به مدت دو هفته ادامه خواهد یافت.به گزارش بازاری به نقل از مركز آمار ایران، امید علی پارسا در سمینار آموزشی – توجیهی اجرای طرح آمارگیری نیروی كار، نحوه محاسبه نرخ بیكاری و بخصوص احتساب یك ساعت كار در برآورد نرخ اشتغال را، یكی از سوالات مهم كاربران و جامعه از مركز آمار ذكر كرد و اظهار داشت: با عنایت به اهمیت این موضوع، نشست تخصصی كالبد شكافی آمارهای نیروی كار با حضور اساتید و كارشناسان نیروی كار و رسانه ها برگزار گردید و همینطور در جهت هر چه فنی تر شدن این طرح از مشاوره های دكتر مهران مدیر بخش آمار سازمان بین المللی كار(ILO ) هم استفاده شده است.
رئیس مركز آمار ایران، طرح نیروی كار را یكی از قویترین طرح های مركز آمار ایران از نظر فنی و علمی ذكر كرد و اضافه كرد: GDP، تورم، ضریب جینی و نرح اشتغال و بیكاری، ۴ شاخص مهم اقتصادی برای مقایسه كشورها با یكدیگر از نظر اقتصادی هستند و بر مبنای قوانین سازمان های بین المللی، مراكز آماری در تمام دنیا باید بتوانند در آینده، آمار اشتغال خویش را به تفكیك گروه های مختلف سنی، جنسیت و گروه های قومی و... تولید كنند.
وی در ادامه با اشاره به مصوبه جدید دولت، اظهار داشت: بر مبنای مصوبه دولت كلیه دستگاه های اجرایی موظف می باشند تا ریز داده های خویش را بدون ما به ازا در اختیار مركز آمار ایران قرار دهند و مركز آمار ایران هم بر این اساس، عملكرد دستگاه ها را به دولت عرضه می كند.
در این سمینار همینطور علی اكبر محزون مدیر كل دفتر جمعیت، نیروی كار و سرشماری های مركز آمار ایران اظهار داشت: هم اكنون در كنار نرخ بیكاری و اشتغال، سهم اشتغال ناقص بعنوان یك شاخص اقتصادی مهم هم اعلام می گردد.
هر ساعت كار، ۲۷ هزار و ۸۵۰ تومان در ارزش افزوده فعالیتهای اقتصادی سهم دارد
وی در ادامه مرتبط با اهمیت یك ساعت كار در تعریف اشتغال، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۵ هر یك ساعت كار به میزان ۲۸ هزار تومان در تولید ناخالص ملی( GDP ) و ۲۷ هزار و ۸۵۰ تومان در ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی كل كشور سهم داشته و نمی توان از نقش آن هم در اقتصاد صرف نظر كرد.
مدیر كل دفتر جمعیت، نیروی كار و سرشماری های مركز آمار تصریح كرد: آمارهای اشتغال به تفكیك گروهای سنی، جنسیت فعالیت های مختلف اقتصادی، ذائقه و علایق اشتغال و كاری گروه های سنی، علت تمایل به ساعات كار بیشتر، علل جست و جوی شغل و شغل دوم، همه در پرسشنامه طرح نیروی كار قیدشده و اطلاعات آن ها جمع آوری می گردد كه این اطلاعات، هم در سیاستگذاری و هم در تحلیل داده ها نقش بسزایی دارند.
بر اساس قوانین سازمان های آماری بین المللی، مراكز آماری در تمام دنیا باید بتوانند در آینده، آمار اشتغال خویش را به تفكیك گروه های مختلف سنی، قومی و جنسیت تولید كنند.
عملیات میدانی طرح آمارگیری نیروی كار سال ۱۳۹۷، ا ز ۱۵ اردیبهشت ماه شروع و به مدت دو هفته ادامه خواهد یافت. از آنجایی كه هدف این طرح محاسبه شاخص­های نیروی­ كار و همینطور تغییرات فصلی و سالانه آن ها است، بنابراین، ماموران آمارگیر این طرح در ماه میانی فصول بعدی هم به خانوارها رجوع می­ كنند.
هدف از اجرای این طرح برآورد شاخص های نیروی كار به صورت فصلی و سالانه و همینطور تغییرات آن در كل كشور، نقاط شهری، نقاط روستایی و تغییرات سالانه در استان ها است.

1397/02/07
12:51:05
5.0 / 5
5151
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا