پیروزبخت در گفت وگو با ایسنا:

استانداردهای ایران سختگیرانه نیست، اول مصرف كننده بعد تولیدكننده

استانداردهای ایران سختگیرانه نیست، اول مصرف كننده بعد تولیدكننده

بازاری: رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان این كه پشتیبانی از مصرف كنندگان در اولویت اول و پشتیبانی از تولیدكنندگان در اولویت دوم قرار دارد، اظهار داشت: به صورت حتم با تولیدكنندگان متخلف برخورد خواهد شد.


نیره پیروزبخت در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با نقش سازمان ملی استاندارد ایران در پشتیبانی از كالای ایرانی و اینكه برخی اعتقاد دارند با عنایت به وجود قوانین سخت گیرانه تصمیمات این سازمان می تواند منجر به تعطیلی برخی واحدهای تولیدی شود، اظهار نمود: مقوله استاندارد جزو جدایی ناپذیر پشتیبانی از كالای ایرانی است و مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری بر این مساله تاكید دارند كه افزایش كیفیت كالای ایرانی می تواند باعث استقبال مردم از این تولیدات شود.

وی ادامه داد: در صورتی كه شاهد افزایش كیفی تولید كالاهای ایرانی نباشیم، نمی توان توقع داشت مردم از محصولات تولید شده داخلی حمایت و استقبال كنند.

تاكید رئیس جمهوری بر ارتباط كیفیت و قیمت كالا

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به این كه رئیس جمهوری بر ارتباط كیفیت و قیمت تاكید دارد، اظهار داشت: امیدوار هستیم با ارتقای كیفیت و در نظر گرفتن قیمت مناسب برای محصولات تولید شده شاهد استقبال مردم و حمایت آنها از كالای ایرانی باشیم.

پیروزبخت با بیان این كه سازمان ملی استاندارد باید بر تولیدات داخل نظارت كند، تصریح كرد: رعایت استاندارد و ارتقای كیفیت محصولات تولید شده همچون مسائل مورد نظر سازمان ملی استاندارد ایران است و سیاست های مختلفی در این رابطه اتخاذ نموده است.رعایت استانداردها، سختگیرانه نیست

وی با تاكید بر این كه عبارت برخورد سختگیرانه را از جانب سازمان ملی استاندارد ایران با تولیدكنندگان نمی پذیریم، اظهار نمود: استاندارد مساله سختگیرانه ای نیست و همگی اعتقاد داریم كه این مقوله باید در ارتباط با محصولات تولیدی رعایت شود. استاندارد خصوصیت قابل قبولی است كه هر كالا و هر خدمتی باید داشته باشد تا مصرف كننده بتواند آن را مورد استفاده قرار دهد و در این رابطه از سلامت و ایمنی مطمئن شود، ازاین رو ما این مساله را سختگیرانه نمی پنداریم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: نكته قابل اشاره دیگر این است كه سرمایه گذاری در بخش كیفی سازی محصول به منزله هدررفت هزینه نیست و سرمایه گذاری است كه بعدا با سود چند برابری همراه خواهد شد.

پیروزبخت با اشاره به این كه چند سالی است سازمان ملی استاندارد در حال فعالیت روی رویكرد نوین استاندارد سازی است، اظهار داشت: در رویكرد نوین استانداردسازی كلیه كالاهای ایرانی و محصولاتی كه در داخل مورد استفاده قرار می گیرد برپایه بند ۴ سیاست های اقتصاد مقاومتی شامل استاندارد تعریف شده می گردد.

نقش مشاوره سازمان استاندارد برای تولیدكنندگان

وی ادامه داد: با برنامه ریزی كه از سال ها قبل صورت گرفت قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد بعنوان قانون جدید سازمان ملی استاندارد در سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید و توسط رئیس جمهوری ابلاغ گردید تا شاهد افزایش وظایف، ارتقای جایگاه و بیشتر شدن حساسیت ها نسبت به عملكرد سازمان در حوزه استاندارد باشیم.

پیروزبخت با تاكید بر این كه سازمان ملی استاندارد همانند یك مشاور با واحدهای تولیدی برخورد می كند، اظهار نمود: قرار بر این است كه سختگیری نابه جایی با واحدهای تولیدی صورت گیرد و آنها در این راستا دچار مشكل شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به این كه مقرر است این سازمان بر سه مقوله تولید، واردات و صادرات تمركز بیشتری داشته باشند، اظهار داشت: سه مقوله صادرات، واردات و تولید داخل از یكدیگر جدایی ناپذیرند و نمی توانیم به موفقیت تولید بدون توجه به صادرات و واردات توجه نماییم و این سه هدف اجبار و ملزوم یكدیگر هستند.

مدیریت واردات برای پشتیبانی از تولید داخل

وی اضافه كرد: در جهت مدیریت واردات هماهنگی با سایر سازمان های ذیربط در دستور كار قرار گیرد تا محصولات تولیدی داخلی كه از كیفیت بالایی برخوردار می باشند و رضایت مشتری را هم به همراه دارند، مشابه خارجی آنها به كشور وارد نشود.

پیروزبخت با اشاره به این كه از جانب دیگر باید روند برعكسی مدنظر قرار بگیرد و برای تهیه مواد اولیه واحدهای تولیدی داخلی تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته شود تا بتوان شاهد رونق تولید در كشور بود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با اشاره به اینكه اگر تولیدكنندگان اطمینان خاطر داشته باشند كه این سازمان در كنار آنها قرار دارد و به فرآیند صادرات محصولات شان كمك خواهد نمود با این وجود شاهد ارتقای كیفی محصولات تولید شده خواهیم بود، اظهار داشت: اگر چنین موضوعی برای تولیدكنندگان جا بیفتد رونق میزان صادرات را هم به دنبال خواهد داشت.

لحاظ مقررات نانوشته در صنعت خودروسازی دنیا

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این كه چنین روند سختگیرانه در ارتباط با صنعت خودرو در حوزه استاندارد رخ نداده و اگر به صورت حتم شاهد نظارت و عملكرد سختگیرانه تر سازمان ملی استاندارد در صنعت خودروسازی باشیم رضایت مردم بیشتر جلب خواهد شد و به صورت حتم حمایت صرف از تولید داخلی منجر به ایجاد انحصار خواهد شد، اظهار نمود: خودروسازی در دنیا بعنوان یك صنعت استراتژیك تلقی می گردد و خیلی از كشورها را می بینید كه برای ارتقا كیفیت خودروهای داخلی خود در حالیكه ممنوعیت تولید نمی كنند اما مقررات نانوشته ای دارند.

پیروزبخت با بیان این كه در خیلی از صنایع شاهد تولید تحول در طول سالیان گذشته هستیم، اظهار داشت: صنایع همچون مصالح ساختمانی، صنایع غذایی و مواردی از این دست در كشور از كیفیت بالای تولید برخوردار می باشند و سازمان ملی استاندارد در وهله اول بعنوان یك مشاور در كنار تولید كنندگان قرار دارد و به آنها كمك خواهد نمود كه تولید آن ها همراه با رعایت استانداردها و جلب رضایت مشتریان متوقف نشود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: اما اگر به نقطه ای برسیم كه ببینیم تولید به مصرف كنندگان ضرر می رساند و سلامت و ایمنی آنها را در معرض خطر قرار می دهد بطور قطع با آن برخورد خواهیم كرد.

حمایت از مصرف كننده اولویت اول است

وی با بیان این كه نقش اول سازمان ملی استاندارد پشتیبانی از مصرف كننده و نقش دوم آن پشتیبانی از تولید كننده است، تصریح كرد: این سازمان از تولید كننده ای كه كالای با كیفیت و قانون مند تولید می كند و رضایت مشتری را مدنظر قرار می دهد حمایت می كند و به صورت حتم سازمان ملی استاندارد ایران با تولید كنندگان متخلف برخورد می كند.
1397/02/15
11:27:35
5.0 / 5
4799
تگهای خبر: تولید , خودرو , سرمایه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا