سازمان برنامه و بودجه اعلام كرد؛

كارنامه پنج ساله بازار كار، افزایش ۲میلیون شاغل، ۷۰۰هزار نفر بیكار

كارنامه پنج ساله بازار كار، افزایش ۲میلیون شاغل، ۷۰۰هزار نفر بیكار

بازاری: سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود كه از ابتدای سال ۹۲ تا ۹۶ رشد ۲.۷ میلیون نفری جمعیت فعال، رشد ۲ میلیونی جمعیت شاغل و همینطور افزایش ۷۲۱ هزار نفری جمعیت بیكار رقم خورده است.به گزارش بازاری به نقل از مهر، سازمان برنامه و بودجه با انتشار نمودارهایی از شاخص های بازار كار خلاصه گزارشی از عملكرد دولت یازدهم و دوره یك ساله دولت دوازدهم در حوزه اشتغال، وضعیت شاخص نرخ مشاركت نیروی كار، وضعیت نرخ بیكاری و سهم اشتغال در بخش های مختلف اقتصادی طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ عرضه كرد.
بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۹۲جمعیت فعال كشور ۲۳ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۵۵۲ نفر بوده كه این رقم در سال ۱۳۹۶ با دو میلیون و ۷۵۴ هزار و ۲۶۷ نفر افزایش به ۲۶ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۸۱۹ نفر رسیده است.
جمعیت فعال ۱۰ ساله و بیشتر در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ (نفر)
همچنین جمعیت شاغل كشور هم طی چهارساله ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ با رشد ۲ میلیون و ۳۲ هزار و ۴۳۳ نفری به ۲۳ میلیون و ۳۷۸ هزار و ۶۱۳ نفر افزایش داشته است.

جمعیت شاغل كشور در سالهای ۹۲ تا ۹۴
در سال ۱۳۹۲ هم تعداد ۲میلیون و ۴۸۸ هزار و ۳۷۳ نفر بیكار در كشور وجود داشته كه این رقم در سال ۱۳۹۶ به ۳ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۲۰۳ نفر رسیده است كه افزایش ۷۲۱ هزار و ۸۳۳ نفری جمعیت بیكار كشور را نشان داده است.
همچنین بر مبنای نمودار زیر نرخ مشاركت نیروی كار در سال ۱۳۹۱، به میزان ۳۷.۴ درصد بوده است. نسبت اشتغال طی همین سال ۳۲.۹ درصد و نرخ مشاركت زنان ۱۳.۷ درصد بوده است. در سال ۱۳۹۶ این ارقام به ترتیب به ۴۰.۳ درصد، ۳۵.۴ درصد و ۱۶ درصد رسیده است.
در بهار سال ۱۳۹۶ نرخ مشاركت اقتصادی ۴۰، ۶ درصد بوده كه با ۰.۵ درصد رشد در بهار سال ۱۳۹۷ به ۴۱.۱ درصد رسیده است.
نرخ بیكاری ۱۲، ۶ درصدی در بهار ۱۳۹۶ با ۰.۵ درصد كاهش به ۱۲.۱ درصد در بهار سال ۱۳۹۷ رسیده است.
جمعیت بیكار هم در مدت مشابه ۴۴۹۵۸ نفر كاهش داشته است.
در بهار ۱۳۹۶ نرخ بیكاری فارغ التحصیلان آموزش عالی ۲۰، ۴ درصد بوده است. این رقم در بهار سال ۱۳۹۷ با كاهش ۲.۶ درصدی به ۱۷.۸ درصد رسیده است.
نمودار زیر همینطور نشان داده است كه جمعیت فعال كشور در بهار ۱۳۹۷، ۲۷۳۸۶۷۰۵ نفر بوده كه در مقایسه با بهار ۱۳۹۶ كه رقم ۲۶۶۷۵۳۲۸ نفر بوده، افزایش ۷۱۱۳۷۷ نفری را نشان داده است.
جمعیت شاغل كشور هم رشدی صعودی داشته و از ۲۳۳۰۸۳۵۵ نفر در بهار سال ۱۳۹۶ به ۲۴۰۶۴۶۹۰ نفر در فصل مشابه سال ۱۳۹۷ رسیده كه حاكی از ۷۵۶۳۳۵ نفر افزایش است.
سهم اشتغال در بخش كشاورزی در بهار سال ۱۳۹۶، ۱۸، ۷ درصد بوده كه این رقم در بهار سال ۱۳۹۷ تغییری نكرده است. در بخش صنعت در مدت مشابه، سهم اشتغال كاهش اندكی داشته و از ۳۱.۵ درصد به ۳۱.۲ درصد رسیده است. اما سهم اشتغال در بخش خدمات از ۴۹.۸ درصد در همین برهه زمانی به ۵۰.۱ درصد رسیده است.


1397/06/14
13:29:52
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بودجه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا