مدیركل دامپزشكی آذربایجان شرقی:

قاچاق دام زنده از مرزهای آذربایجان شرقی صورت نمی گیرد

قاچاق دام زنده از مرزهای آذربایجان شرقی صورت نمی گیرد

به گزارش بازاری مدیركل دامپزشكی آذربایجان شرقی با بیان این كه تابحال قاچاق دام زنده از مرزهای آذربایجان شرقی به كشورهای خارجی انجام نشده است، اظهار داشت: با عنایت به وجود گمرك و قرنطینه دامپزشكی و با تلاش مرزداران، امكان قاچاق دام زنده از مرزهای استان ما وجود ندارد و طبق بررسی ها، طی چند سال اخیر قاچاق دام زنده در مرزهای استان هم مشاهده نشده است.


امیر حسین بهداد در گفتگو با ایسنا، اضافه كرد: با عنایت به وجود میادین زیاد فروش دام در آذربایجان شرقی، گاهی افراد سودجو از میادین استان به صورت غیرمجاز دام خریداری نموده و با استفاده از راه های مرزی سایر استان ها به كشورهای عراق و تركیه مبادرت به قاچاق می كنند.

وی افزود: سیستم دامپزشكی آذربایجان شرقی به مجهزترین و پیشرفته ترین سامانه ها همچون سامانه یكپارچه قرنطینه متصل است، هر فردی كه به صورت مجاز خواهان خرید و فروش و حمل دام به سایر استان ها است، ابتدا باید از استان مبدا مجوز حمل بهداشتی دام را دریافت كند و پس از آن در استان مقصد هم باید تاییدیه تخلیه را دریافت كند؛ در غیر این صورت فروش یا حمل دام، غیر مجاز به حساب می آید.

مدیركل دامپزشكی آذربایجان شرقی در مورد حمل و خریداری دام به صورت غیرمجاز، بیان كرد: در این خصوص با نیروی انتظامی استان هماهنگی های لازم انجام شده تا تمامی خودروهای حمل دام مورد سوال واقع شده و مدارك مجوز حمل دامپزشكی از آنها دریافت شود، قاچاق دام در صورتی امكان پذیر است كه فرد از دید پلیس خارج شده و به صورت غیرمجاز مبادرت به حمل دام كند.

وی با بیان این كه تأمین بهداشت و سلامت دام بر عهده دامپزشكی استان است، اظهار داشت: دامپزشكی استان از لحاظ بهداشتی قبل و پس از كشتار دام، كشتارگاه ها و مكان های عرضه گوشت را به صورت دقیق بازرسی می كند.

وی در مورد ادعای بعضی از رستوران داران در خصوص این كه در صورت عدم تأمین گوشت، از گوشت الاغ استفاده می نمایند، اظهار داشت: استفاده از گوشت الاغ قانونا كار خلاف بوده و حتی دارای حكم كیفری است، معتقدم این سخن رستوران داران اشتباه است؛ اگر فردی قصد انجام كار خلاف دارد چنین ادعایی را به صورت مخفی انجام می دهد.

بهداد با بیان این كه به علت گرانی گوشت امكان هرگونه تخلف وجود دارد، اظهار داشت: همكاران اداره كل دامپزشكی استان در جهت همین مبحث به صورت جدی ورود پیدا كرده به صورتی كه تعداد اكیپ های نظارتی را بر تمامی مكان های تأمین و عرضه گوشت نسبت به گذشته شش برابر در تبریز افزایش داده ایم.

وی افزود: دامپزشكی در تمامی مراحل رصد و پایش، از مكان های مشكوك نمونه برداری كرده و نمونه ها را به آزمایشگاه های مجهز ارسال می كند، حتی در بعضی از مكان ها كه كشتار دام به صورت زیرزمینی انجام می شد، به صورت جدی ورود پیدا كرده و از این اقدام خلاف جلوگیری و به دستگاه های قضائی معرفی كردیم.

مدیركل دامپزشكی آذربایجان شرقی با تاكید بر این كه همشهریان از خرید گوشت چرخ كرده ی فله ای به صورت آماده اجتناب كنند، اظهار داشت: احتمال هر گونه اقدام خلاف و تقلب در گوشت های چرخ كرده آماده و فله ای وجود دارد، امكان دارد در بعضی مراكز عرضه گوشت چرخ كرده آماده، گوشت الاغ، حیوان مرده و سنگدان مرغ به جای گوشت مجاز عرضه شود.

وی با اشاره به روش های مطمئن خرید گوشت چرخ كرده از مراكز، اظهار داشت: همشهریان می توانند گوشت آماده را خریداری نموده و در منزل آنرا به گوشت چرخ كرده تبدیل كنند یا گوشت های چرخ كرده ای كه دارای لیبل با مجوز بهداشتی دامپزشكی است را خریداری كنند و یا این كه بعد از خرید گوشت از قصابی ها، گوشت در حضور و جلوی چشم مشتری چرخ كرده شود.

بهداد افزود: شهروندان از خرید گوشت چرخ كرده آماده در سینی های بزرگ قصابی ها اجتناب كنند.

وی خاطرنشان كرد: با عنایت به این كه انواع تخلفات در بحث خرید و فروش گوشت از مراكز عرضه وجود دارد، از هم استانی ها درخواست می نماییم در حین خرید گوشت به مهر و تگ بهداشتی دامپزشكی روی بسته ها توجه كنند؛ چون كه تمامی گوشت های دارای مهر تحت نظارت دامپزشكی ذبح شده و از انواع فیلترها عبور كرده است.

مدیركل دامپزشكی آذربایجان شرقی با اشاره به آمار كشفیات گوشت غیرمجاز توسط دامپزشكی استان، اضافه كرد: دامپزشكی استان در جهت نظارت های بهداشتی ۳۱۸ تن در سال ۹۴، ۳۸۸ تن در سال ۹۵، ۴۸۰ تن در سال ۹۶ و در ۱۰ ماهه ی سال ۹۷، ۴۰۰ تن مواد و فرآورده های خام آلوده غیر بهداشتی و غیرقابل مصرف از مراكز عرضه شامل قصابی ها، رستوران ها، مرغ فروشی ها و مراكز بسته بندی و… كشف و ضبط شد و پس از دریافت مجوز قضائی معدوم سازی شده است.

وی با بیان این كه تمامی كشتارگاه های سنتی و نیمه صنعتی در استان به سیستم پیش سرد مجهز هستند، اضافه كرد: تمامی كشتارگاه های استان دارای یخچال ها و سردخانه های بزرگی برای جلوگیری از بیماری تب كریمه كنگو است، علیرغم این كه بیماری تب كریمه كنگو در اغلب استان ها منجر به فوت برخی از هموطنان شد ولی تابحال در آذربایجان شرقی حتی یك مورد از بیماری كشنده تب كریمه كنگو مشاهده نشده است.1397/11/08
16:15:09
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: آمار , خرید , خودرو , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان بازاری

بازاری

تگهای بازاری

baazari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازاری محفوظ است

بازاری

بازار فروش کالا